مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

رهبر انقلاب در ابتدای جلسه‌ درس خارج فقه 23مهرماه: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

 

رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه خودتأکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.

به گزارش آخرین خبر ،‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دوشنبه گذشته (۹۷/۰۷/۲۳) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه خود، در توضیح «نامه‌ی حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) خطاب به مسئولان و فرماندهان نظامی» برخی وظایف آنان را برشمردند و این نامه را به مثابه دستورالعملی برای همه مدیران نظام اسلامی دانستند و با اشاره به فرازهایی از این نامه گفتند: در منطق حکومت علوی اگر کسی به خاطر مسئولیتش دارای امتیاز و احترامی شد، این موضوع نباید اخلاق و رفتار او را با مردم تغییر بدهد و او را از مردم دور کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان نظام اسلامی بدانند شکر  نعمت مسئولیتشان در  این است که به بندگان خدا  نزدیکی بیشتری پیدا کنند، با آنان نشست و برخاست کنند و نسبت به آنها مهربانی و توجه بیشتری به خرج دهند.

ایشان سپس به فراز دیگری از این نامه درباره موضوع شفافیت مسئولان پرداختند: «اَلا وَ اِنَّ لَکُم عِندِی اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً اِلّا فی حَرب».

ایشان در شرح این فراز از نامه حضرت علی (علیه‌السلام)  گفتند: «این نکته‌ی بسیار مهمّی است؛ این شفّافیّتی که حالا سر زبانها است که «آقا شفّاف، شفّاف»، در کلام امیرالمؤمنین است. بعضی‌ها عادت کرد‌ه‌اند هر چیز خوبی که در جامعه‌ی اسلامی است را نسبت بدهند به غربی‌ها. واقعاً انسان تعجّب میکند از کوته‌فکری بعضی‌ها! توجّه به مردم، آراء مردم، اهتمام به مردم، میگوید «ما از غربی‌ها یاد گرفتیم اینها را»؛... وقتی مراجعه به منابع اسلامی نمی کنید، وقتی کلمات امیرالمؤمنین و رسول مکرّم اسلام را نمی خوانید، بلد نیستید، خب بله، از غربی‌ها باید یاد بگیرید. میگویند بعضی‌ها، می‌شنوید که «بله، این شفّافیّت را هم آنها به ما یاد دادند»؛ نخیر، شفّافیّت را امیرالمؤمنین یاد داده؛ میگوید حقّ شما بر من -یعنی حقّی که شما پیش من دارید- [این است که] هیچ رازی را از شما پنهان ندارم، هیچ حرفی را از شما پنهان نکنم، مگر در جنگ و مسائل جنگ و مسائلی که با دشمن طرف هستیم، اینجا نمی شود حرفها را زد؛ چون حرف را وقتی که گفتیم، شما شنفتی، دشمن هم می‌شنود. بله در این مسائل حرب -حرب، اعمّ از همین حرب به‌اصطلاح نظامی و مانند اینها است- در مسائل امنیّتی، در مسائل نظامی، در مسائل گوناگونی که جنگ داریم با دشمن، مقابله‌ی با دشمن داریم، بله اینجا جای افشاگری نیست، جای شفّافیّت نیست، امّا در غیر اینها، در مسائل عمومیِ مردم، اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً.»

رهبر انقلاب بر این نکته تأکید کردند که: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.

 

منبع : فارس

 

 

 

پیشخوان

از سایه خود هم بترسید!

از سایه خود هم بترسید! یعقوب شوشتری یکی از یهودیان بهایی شده به عنوان سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه ، بیانیه این گروهک را در‌باره حمله تروریستی اهواز قرائت کرد! وی پیش از این چند سفر آشکار به تل‌آویو و ریاض داشته است که تصاویر این سفرها و ملاقات‌هایش با مأموران امنیتی عربستان و رژیم صهیونیستی روی سایت این گروهک قابل مشاهده است.

 

به گزارش آخرین خبر ، حسین شریعتمداری، مدیر مسؤول  روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان از سایه خود هم بترسید! در واکنش به حادثه تروریستی اهواز که منجر به شهادت و زخمی شدن شماری از هم وطنان ما شد  نوشت :

 « عبدالخالق عبدالله» مشاور سیاسی ولیعهد امارات در واکنش به حمله تروریستی دیروز اهواز نوشته است «حمله به یک هدف نظامی، اقدام تروریستی نیست و انتقال نبرد به داخل ایران یک تصمیم علنی است و در آینده افزایش خواهد یافت»! 

به مصداق ضرب‌المثل معروف «پشه خودش چیست که فشار خونش باشد» باید توجه داشت که اساساً امارات فقط در قد و قواره یک تجارتخانه قابل ارزیابی است و از این روی اظهار‌نظر مشاور سیاسی ولیعهد این تجارتخانه در مقایسه با جایگاه فکسنی او کمترین ارزشی ندارد اما، این اظهار‌نظر را می‌توان و باید به عنوان  «نشتی یک بشکه» تلقی کرد.

با این توضیح که اگرچه برای پی بردن به آنچه درون یک بشکه ریخته‌اند، باید سرپوش آن را برداشته و «در بشکه» را گشود، ولی چنانچه در بدنه بشکه سوراخی ایجاد شده و محتوای درون آن از این سوراخ به بیرون نشت کرده باشد، از این نشتی می‌توان به محتویات درون بشکه پی برد!

اظهارات عبدالخالق عبدالله از این زاویه قابل ارزیابی است و از آنجا که امارات پادوی چشم و گوش بسته و نوکر بی‌اختیار آمریکا و رژیم صهیونیستی است و بدون اجازه آنها جرأت کمترین اظهار‌نظری را ندارد، می‌توان و باید اظهارات او را برخاسته و برگرفته از خواست آمریکا و رژیم صهیونیستی تلقی کرد. اظهارنظری که ارائه آن را برای در امان ماندن از پی‌آمدهای آن به یک پادوی دست‌چندم خود سپرده‌اند!

گروهک تروریستی الاحوازیه! سال‌هاست که در کپنهاک و در لندن دفتر و دستک دارد و آشکارا از سوی این دو دولت و برخی دیگر از کشورهای اروپایی حمایت می‌شود.

همین دیروز یعقوب شوشتری یکی از یهودیان بهایی شده به عنوان سخنگوی این گروهک تروریستی، بیانیه گروهک را در‌باره حمله تروریستی اهواز قرائت کرد! وی پیش از این چند سفر آشکار به تل‌آویو و ریاض داشته است که تصاویر این سفرها و ملاقات‌هایش با ماموران امنیتی عربستان و رژیم صهیونیستی روی سایت این گروهک قابل مشاهده است. 

مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا و جان بولتون مشاور امنیتی ترامپ پیش از این بارها از واژه «تابستان داغ ایران» خبر داده و اعلام کرده بودند که ایران در تابستان امسال شاهد شورش‌های خیابانی منجر به فروپاشی خواهد بود! و دیروز که آخرین روز تابستان امسال بود، رجزهای آنان به دیوار خورده و از شورش‌های پیش‌بینی شده آنها نه فقط خبری نبود بلکه جمهوری اسلامی ایران کماکان با اقتدار مثال‌زدنی در مقابل توطئه‌های ریز و درشت دشمنان تابلو‌دار و بی‌تابلوی خود ایستاده بود.

از این روی برای خالی نبودن عریضه باید دست به کاری می‌زدند، حتی اگر این اقدام در حد‌و‌اندازه یک حمله کور به نظامیان درحال رژه باشد که می‌دانند به روال جاری در تمام رژه‌ها، سلاح خالی از گلوله در دست دارند. و یا به رگبار بستن زن و کودکانی که به تماشای رژه آمده‌اند. همین جا تصور کنید که اگر به موشک‌های دوربرد و نقطه‌زن مجهز نبودیم، دشمنان قسم‌خورده چه به روز ایران و ایرانی می‌آوردند و چه فاجعه هولناکی را به مردم این مرز و بوم تحمیل می‌کردند.

امید است کسانی که صنایع موشکی کشورمان را غیرضروری می‌دانستند، بر سر عقل آمده باشند! و از سوی دیگر در نظر آورید که با بهره‌گیری از همین موشک‌ها چه انتقام سختی در انتظار آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای اجق وجق سعودی و امارات خواهد بود.
گروهک تروریستی الاحوازیه در قد و قواره‌ای نیست که بخواهد هدف انتقام ما از خون شهیدانمان در اهواز باشد، آنها را به آسانی می‌توان قلع و قمع کرده و به خاک و خون کشید.

هدف اصلی در این معرکه کشورهایی هستند که افسار این سگ‌های وحشی را در دست دارند و آنان را با پرتاب چند تکه استخوان به‌کار گرفته‌اند.

از امیر‌مؤمنان علیه‌السلام است که سنگ را باید به همان سو پرتاب کرد که از آنجا آمده است.
حمله تروریستی دیروز به وضوح از دست‌های خالی دشمن در مقابله با ایران اسلامی حکایت می‌کند و این فرصت را نباید نادیده گرفته و از دست داد. به قول سعدی؛
چو دستت رسد مغز دشمن بر آر 
که فرصت فرو شوید از دل غبار 
وقتی آمریکا و اسرائیل و پادوهای فکسنی آنها نظیر عربستان و امارات، حمله به نظامیان و زنان و کودکان را عملیات تروریستی نمی‌دانند! چرا باید مقامات و مسئولان نظامی و امنیتی آنها در هر نقطه دنیا که هستند و با هر پوششی که ظاهر شده‌اند، از آتش انتقام در امان باشند؟! مخصوصاً آن که هواداران جان بر کف ایران اسلامی در جای‌جای دنیا کم نیستند و جا دارد از این پس جرثومه‌های فساد و تباهی از سایه خود هم بترسند.

 

منبع : فارس

 

پیشخوان

مراسم مشترک دانش‌آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش


حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده معظم کل قوا صبح امروز در شانزدهمین مراسم مشترک دانش آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، لباس ارتش را لباسی مبارک و افتخار آفرین نامیدند و با اشاره به سیاستهای شرارت بار استکبار برای ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه تأکید کردند: جمهوری اسلامی و ملت ایران با ایستادگی در مقابل امریکا ثابت کرده است اگر ملتی از اخم و تشر زورگویان نترسد و به توانایی های خود اعتماد و اتکا کند، ابرقدرتها را به عقب نشینی و شکست می کشاند.

 

آخرین خبر : در ابتدای این مراسم که در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) در نوشهر برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، به شهیدان سرافراز انقلاب و دفاع مقدس ادای احترام کردند.
رهبر معظم انقلاب سپس از یگانهای مستقر در میدان سان دیدند.
فرمانده کل قوا در این مراسم، حضور هزاران جوان رشید و مؤمن در دانشگاههای ارتش را موجب امیدواری بیشتر هر انسان خردمند به آینده ایران خواندند و افزودند: بار سنگین آینده‌ی روشن میهن عزیزمان بر دوش جوانان است و جوانان غیور ارتشی، یکی از بخشهای مهم و حساس این مسئولیت را بر عهده دارند.
ایشان ملت ایران را پرچمدار آزادگی و عدالت در جهان برشمردند و افزودند: نیروهای مسلح از چنین ملتی و چنین کشوری دفاع می کنند که باید این افتخار بزرگ را با همه وجود و با انگیزه های عمیق دینی و ملی ادامه دهند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مردمان بسیاری که در کشورهای مختلف دوستدار عدالتند اما راهی برای ابراز عدالتخواهی و آزادی از چنگ استکبار ندارند، افزودند: در چنین دنیایی، جمهوری اسلامی و ملت ایران با زبان رسا و بدون هیچ پنهان کاری، ایستادگی خود را درمقابل ظلم و استکبار ابراز می کند و همین مسئله علت اصلی دشمنی ظالمان جهانی با ملت بزرگ ایران است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ناامنی و بی ثباتی در مناطق مختلف جهان بویژه منطقه غرب آسیا افزودند: استکبار و در رأس آن امریکای ظالم و ستمگر، منافع خود را در گرو ایجاد جنگ های خانگی، افزایش و توسعه فجیع فعالیتهای تروریستی و درگیریهای منطقه ای می بینند و متأسفانه برخی کشورهای منطقه به آنها کمک می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی جلوگیری از سربلند کردن یک قدرت اسلامی در منطقه را هدف امریکا و رژیم صهیونیستی خواندند و افزودند: آنها می دانند که پیام جذاب اسلام دفاع از مستضعفین و محرومین است، بنابراین از شکل گیری قدرتی بر مبنای اسلام بیمناکند.
حضرت آیت الله خامنه ای ایستادگی مقتدرانه جمهوری اسلامی در مقابل استکبار را موجب شکست عمده اهداف ظالمان جهانی در منطقه برشمردند و خاطرنشان کردند: تحلیلگران سیاسی و هوشمندان عالم از اینکه ایران با اتکاء به خداوند و تکیه بر قدرت ملی، قدرتهای جهانی را در منطقه ناکام گذاشته است، شگفت زده اند و به این واقعیت اذعان می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، تهدید و اخم و تشر و قدرت نمایی در حرف و سخن را روش عمده قدرتهای ستمگر برای ترساندن ملتها خواندند و تأکید کردند: اگر ملتی از این روشها نهراسید و با شجاعت و اعتماد و اطمینان به توانایی های خود در راه حق و عدالت حرکت کرد، ابرقدرتها را وادار به عقب نشینی و شکست می کند.
ایشان جمهوری اسلامی را نمونه ای روشن از این واقعیت دانستند و خاطرنشان کردند: ۴۰ سال است ایران آماج خرابکاری‌های امریکا و همدستانش قرار دارد اما اکنون از نهالی کوچک به درختی برومند و پرثمر تبدیل شده و با وجود اکراه شدید و اقدامات فراوان مستکبران، دلهای ملتها را به پیام انقلاب جذب و جلب کرده و توطئه های امریکا را در منطقه به شکست کشانده است.
رهبر انقلاب اسلامی، سوریه، عراق و لبنان را نمونه هایی از شکست توطئه های امریکا در منطقه خواندند و افزودند: اینها نشانه هایی از قدرت پروردگار و صدق وعده های الهی است که می فرماید اگر خدا را یاری کنید، خدا شما را نصرت می دهد و ثابت قدم می دارد.
فرمانده کل قوا در بخش دیگری از سخنانشان نیروهای مسلح را به افزایش روزافزون ابتکارات، آمادگی ها و توانایی ها در میدانهای علمی، سازمانی، رزمی و پیشرفتهای گوناگون توصیه کردند و افزودند: براساس آیه شریفه قرآن هرچه می توانید بر قدرت خود بیفزایید که اقتدار شما دشمن را می ترساند و به عقب نشینی وا می دارد.

 


ایشان در بخش دیگری از سخنانشان همه مردم به ویژه جوانان را به مراقبت و جلوگیری از تأثیرگذاری وسوسه های دشمن در فضای عمومی زندگی توصیه کردند و افزودند: اجازه ندهید نفوذ دشمن درصفوف یکپارچه جوانان مؤمن اختلال ایجاد کند.

رهبر انقلاب تلاشهای دشمنان در فضای مجازی و دیگر عرصه ها را مأیوسانه خواندند و افزودند: با وجود این دشمن به شدت در زمینه های مختلف فعال است که باید با هوشیاری، وحدت و تکیه بر خداوند در مقابل او ایستاد.
در این مراسم، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش، به پاس خدمات شایسته و صیانت از مرزهای آبی کشور در مدت تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش، به دریافت نشان درجه یک فتح از دست فرمانده معظم کل قوا مفتخر شد.
در این مراسم فرماندهان، استادان و دانش آموختگان نمونه ارتش جوایز خود را از دست فرمانده معظم کل قوا دریافت کردند و نمایندگان دانشجویان و دانش‌آموختگان نیز درجه و سردوشی دریافت کردند.
سپس گوشه هایی از آمادگی عملیاتی دانشجویان ارتش به نمایش درآمد و یگانهای حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند.
همچنین در این مراسم امیرسرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش ضمن خیرمقدم، تأکید کرد: ارتش جمهوری اسلامی، همراه و هم افزا با دیگر نیروهای مسلح در خط مقدم دفاع از عزت و شرافت ملت ایران قرار دارد.
ناخدایکم کریم مصدری فرمانده دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نیز ازفعالیتهای دانشگاههای افسری ارتش گزارشی داد.
آخرین مرحله از شانزدهمین مراسم مشترک دانش آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش به تمرین دریایی دانشجویی در حضور فرمانده کل قوا اختصاص داشت. در این تمرین ۸ مرحله ای در ساحل نوشهر، دانشجویان سالهای دوم، سوم و چهارم گوشه هایی از آمادگی های خود را به نمایش گذاشتند.

در ادامه این مراسم در ارتباطی تصویری با ناو گروه ۵۶ مستقر در خلیج عدن، ناخدا دوم عرشه و ستاد محسن رزاقی از اقدامات این ناو گروه، ایجاد فضای امن برای تردد کشتی ها در آبهای آزاد منطقه گزارش داد.
فرمانده کل قوا نیز با تقدیر و آرزوی توفیق بیشتر برای نیروهای مسلح ایران تأکید کردند: شما قادرید دریاهای اطراف ایران عزیز ما را با هوشمندی و شجاعت به امنیت کامل برسانید.

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

 

 

پیشخوان

دستگاه‌های مسؤول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند

 

دستگاه‌های مسؤول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند 


در پی حادثه تروریستی امروز صبح در اهواز حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی با تسلیت به خانواده شهدای این حادثه تلخ و تأسفبار تأکید کردند: دستگاه‌های مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند.

 

به گزارش آخرین خبر  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پی حادثه تروریستی امروز صبح در اهواز که به شهادت و زخمی شدن جمعی از مردم عزیزمان منجر شد حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی با تسلیت به خانواده شهدای این حادثه تلخ و تأسفبار تأکید کردند: دستگاه‌های مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

حادثه‌ی تلخ و تأسفبار شهادت جمعی از مردم عزیزمان در اهواز به دست تروریستهای مزدور، یک بار دیگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ایران را آشکار ساخت. این مزدوران قسی‌القلب که به روی زن و کودک و مردم بیگناه آتش میگشایند وابسته به همان مدعیان دروغگو و ریاکارند که پیوسته دم از حقوق بشر میزنند. دلهای پرکینه‌ی آنان نمیتواند تجلّی اقتدار ملی در نمایش نیروهای مسلح را تحمل کند. جنایت اینها ادامه‌ی توطئه‌ی دولتهای دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است که هدف خود را ایجاد ناامنی در کشور عزیز ما قرار داده‌اند. به کوری چشم آنان ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهد داد و مانند گذشته بر همه‌ی دشمنی‌ها فائق خواهد آمد.

اینجانب تسلّا و همدردی خود را به خانواده‌های این شهیدان عزیز عرض میکنم و صبر و سکینه‌ی الهی را برای آنان و علوّ درجات برای شهیدان مسألت مینمایم. دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی موظفند با سرعت و دقت دنباله‌های این جنایتکاران را تعقیب کنند و آنان را به سرپنجه‌ی مقتدر قضائی کشور بسپارند.

سیّدعلی خامنه‌ای

۳۱ شهریور

 

پیشخوان

فارن افرز: ترامپ سیاست منسجمی درباره ایران ندارد/آمریکا در منطقه از هر سو در محاصره دشمنان است

 

فارن افرز: ترامپ سیاست منسجمی درباره ایران ندارد/آمریکا در منطقه از هر سو در محاصره دشمنان است


مجله مطرح آمریکایی در گزارشی با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال ایران نوشت که دونالد ترامپ سیاست منسجمی درباره ایران ندارد.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، مجله آمریکایی فارن افرز در گزارشی به قلم استیون سایمون و جاناتان استیونسون نوشت: دولت ترامپ هیچ گونه سیاست منسجمی در قبال ایران ندارد. ترامپ در ماه مه بدون اینکه ایران توافق هسته ای را نقض کرده باشد با این بهانه واهی که این توافق بدترین توافق ممکن است، از آن خارج شد.

این گزارش افزود: ترامپ فقط به فکر مهار قدرت ایران نیست بلکه می خواهد به نفوذ این کشور در منطقه پایان دهد، خلع سلاح شود و عملا رژیم آن تغییر کند، خواسته هایی که حکومت ایران به علل عمیق راهبردی و ایدئولوژیک نمی تواند به آن ها تن دردهد. اگر ترامپ بخواهد به همه خواسته های خود در مورد ایران دست یابد باید جنگ تازه ای در خاورمیانه به راه اندازد اما از قرار وی به فکر جنگ نیست و در ضمن مردم آمریکا نیز از چنین جنگی حمایت نخواهند کرد. به این ترتیب متوجه می شویم که ترامپ سیاست منسجمی درباره ایران ندارد و فقط ذهن وی شکلی وسواس گونه، درگیر مسئله ایران است.

مجله آمریکایی نوشت: با توجه به دلمشغولی بیش از حد ترامپ با مسئله ایران، این احتمال وجود دارد که دو کشور وارد جنگ شوند بدون اینکه سودی از این دشمنی عایدشان شود. گرچه رجز خوانی ها ترامپ خطرناک است اما دشمنی دولت وی با ایران ریشه در ناتوانی آمریکا برای یافتن راهی برای کنار آمدن با ایران در پی انقلاب سال ١٩٧٩ دارد و اکنون پیش از اینکه فرصت از دست برود باید واشنگتن راهی برای کنار آمدن با تهران پیدا کند.

فارن افرز ادامه داد: برخورد آمریکا با ایران به عنوان رقیبی راهبردی، رویکردی به شدت غیر منطقی است چون ایران تهدیدی جدی علیه منافع آمریکا محسوب نمی شود. ایران از حمله به نیروهای آمریکایی در عراق دست برداشته ، از حملات تروریستی علیه منافع آمریکا خودداری می کند و در ضمن برنامه هسته ای خود را نیز محدود کرده است.

این گزارش افزود: بودجه دفاعی ایران حدود ١٦ میلیارد دلار یا سه ممیز هفت دهم درصد تولید ناخالص داخلی است که از بودجه اسرائیل، عربستان و حتی امارات نیز کم تر است.

مجله آمریکایی نوشت: اقدامات ایران که باعث می شود تا ترامپ خشمگین شود نفوذ تهران بر دولت عراق، حمایت از بشار اسد و حمایت از حوثی ها در یمن را شامل می شود و همچنین حمایت از شیعیان در عربستان و بحرین.

این گزارش افزود: ایران برای آمریکا در عراق از لحاظ نظری دردسر محسوب می شود اما این درد سر را خود آمریکا با سرنگون کردن صدام برای خود ایجاد کرد. آمریکا و ایران در مبارزه با داعش در عراق با یکدیگر همکاری کردند و چنین به نظر می رسد که دولت عراق یاد گرفته است که چگونه هم با ایران و هم با آمریکا همکاری کند... در یمن نیز درباره تهدید ایران اغراق می شود. عربستان سعودی و امارات در واقع جنگ علیه یمن را برای تسکین ناراحتی خود از ناتوانی در سرنگونی بشار اسد آغاز کردند. ارسال جنگ افزار از سوی ایران به حوثی‌ها در یمن از طریق دریا، عمده ترین مسئله بوده است اما باید دانست که حوثی هم، به نوعی شاخه ای از مذهب شیعه هستند. البته معلوم نیست که سهم ایران در پیشروی های نظامی حوثی‌ها تا چه اندازه بوده است.

فارن افرز ادامه داد: معرفی کردن ایران به عنوان خطری راهبردی با تعاریف متعارف بین المللی از لحاظ دامنه تهدید و میزان قدرت نظامی به هیچ وجه درست نیست. باید اعتراف کرد که ایران تهدیدی جدی محسوب نمی‌شود و این اسرائیل است که اضطراب بی مورد خود در این زمینه را به کنگره آمریکا نیز منتقل کرده است. اسرائیل رجز خوانی های ایران را بیش از حدی جدی گرفته و تهران را تهدیدی علیه موجودیت خود تلقی می کند. در این میان، قدرت گرفتن محمد بن سلمان ولیعهد جوان عربستان نیز در تحریک ترامپ علیه ایران نقش داشته است.

در ادامه این گزارش آمده است: ترامپ می‌خواهد با کمک متحدان خود در منطقه میراث برجای مانده از دوران ریاست جمهوری اوباما را از میان ببرد. خطری که اکنون وجود دارد این است که ترامپ نیز همانند جرج بوش که برای حمله به عراق اغوا شد به سمت رویارویی نظامی با ایران گام بردارد. اطرافیان و مشاوران ترامپ به ویژه جان بولتون بر این باورند که ایران آنچنان تضعیف شده است که آمریکا به راحتی می تواند با هزینه ای اندک این کشور را سرجای خود بنشاند و در نتیجه در صحنه بین المللی بار دیگر ادعای سروری کند. اما دولت آمریکا باید بداند که تکرار اقدام جرج بوش علیه عراق، امروزه در قبال ایران کاری بس اشتباه خواهد بود.

فارن افرز افزود: افزون بر این، امروزه سیاست خارجی آمریکا بر روی این مسئله متمرکز شده است که با همه مخالفان و دشمنان آمریکا باید برخورد شود اما سیاستمداران آمریکا باید بدانند که، به تعبیر لارنس فریدمن، قدرت آمریکا نامحدود نیست و محدود بودن آن در خاورمیانه آشکار شده است و امروزه آمریکا در این منطقه از هر سو در محاصره دشمنان قرار دارد.

این مجله آمریکایی نوشت: با اینکه عربستان پیش از حملات یازده سپتامبر از القاعده حمایت کرده بود اما دولت آمریکا چهل سال است که از دست ایران خشمگین است. یکی از علل رویکرد منفی آمریکا به ایران انقلاب ١٩٧٩ این کشور است که برای آمریکا نامنتظره بود و باعث شد تا آمریکا یک متحد راهبردی عمده خود را در منطقه از دست بدهد و در پی آن نیز ٥٢ دیپلمات آمریکایی در ایران به گروگان گرفته شدند. بعد از آن هم در پی دخالت دولت ریگان در جنگ داخلی لبنان، حزب الله که دست نشانده ایران است ٢٤١ تفنگدار دریایی آمریکا را در حمله ای انتحاری در پادگان این نیرو در بیروت از پای درآورد و در سال ١٩٩٦ نیز افراد حزب الله شماری از نیروهای آمریکایی را در انفجار برج خبر در عربستان به هلاکت رساندند ویک دهه بعد شبه نظامیان عراقی با مواد منفجره بسیار مرگبار به نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور حمله کردند.

این گزارش ادامه داد: ایران نیز نمی تواند تنفر و بی اعتمادی خود علیه آمریکا را کنار بگذارد. ایران و حزب الله لبنان وعده نابودی اسرائیل را سر می دهند و از گروه های فلسطینی حمایت می کنند. ایران در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد مستقیما با رجز خوانی های خود آمریکا را تهدید کرد. تلاش ها برای بهبود روابط میان واشنگتن و تهران در دوران ریاست جمهوری ریگان در قالب برنامه موسوم ایران – کنترا و سپس در دوران بیل کلینتون و ریاست جمهوری محمد خاتمی و سرانجام روحانی و توافق هسته ای سال 2015 هیچ یک راه به جایی نبرده است و دولت امریکا هر زمان که در پی یافتن دشمنی در خاورمیانه بود، بی درنگ ایران را برای این منظور انتخاب کرده است.

گزارش فوق افزود: اسرائیل و عربستان سعودی بدون هیچ گونه دلیل منطقی تلاش کرده اند تا دولت آمریکا را علیه ایران بشورانند. نتانیاهو در کنفرانس امنیتی اخیر مونیخ ایران را به آلمان نازی تشبیه کرد و مدتی بعد از آن نیز شاهزاده خالد بن سلمان سفیر عربستان در واشنگتن از دولت آمریکا به خاطر رویارویی با آلمان نازی قدردانی کرد و از ترامپ خواست برای بازداشتن رژیم ایران از اقدامات بی ثبات کننده در منطقه رویکردی مشابه رویکرد دولت آمریکا علیه نازیسم اتخاذ کند.

فارن افرز نوشت: مقایسه خطر و تهدید ناشی از ایران و تهدیدی که نازیسم علیه جهان محسوب می شد مقایسه ای نامعقول و دور از ذهن است. اما مقامات و سران امارات، عربستان و اسرائیل تلاش کرده اند تا رئیس جمهور ساده لوح آمریکا را متقاعد کنند که ایران تهدیدی علیه غرب محسوب می شود.

این گزارش ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده است که تا خواسته های متحدان آمریکا از این کشور برای برخورد با ایران به گونه ای منطقی ارزیابی شود. تردیدی وجود ندارد که اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس درباره ایران نگرانی هایی دارند و دولت آمریکا باید به این کشور ها قول دهد که با جدیت نگرانی های آن را مورد توجه قرار می دهد. اما توجه نشان دادن به نگرانی این کشورها به معنی به راه انداختن اقدام نظامی علیه ایران نیست.

مجله آمریکایی در پایان نوشت: دولت آمریکا باید اطمینان حاصل کند که متحدانش می توانند از خود دفاع کنند و در مواقعی که اوضاع مخاطره آمیز شد شخصا مداخله کند. در حال حاضر اوضاع ایجاب نمی کند که آمریکا علیه ایران وارد عمل شود. به این نکته نیز باید توجه داشت که این رفتار و اقدامات متحدان آمریکا بود که باعث شد تا پای ایران به کشورهایی چون عراق، سوریه و یمن باز شود.

 

پیشخوان

صفحه1 از3