مقاله ها


اگر دشمن از ما خشمگين نباشد بايد در مفيد بودن خود شک کنيم

 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز و در آستانه آغاز سال تحصيلي مدارس علميه در ديداري سه ساعته...


آخرین خبر : حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز و در آستانه آغاز سال تحصيلي مدارس علميه در ديداري سه ساعته با جمعي از فضلا و طلاب حوزه‌ علميه استان تهران، با اشاره به امتيازات و ويژگي‌هاي دوران حاكميت نظام اسلامي براي انجام رسالت و وظايف اصلي روحانيت، تأكيد كردند: امروز بشريت به‌ويژه نسل‌هاي جوان به شدت نيازمند حرف‌هاي نو هستند و اسلام حرف‌هاي نو و جذابي در زمينه انسان، جامعه و سياست دارد كه اگر به گوش جهانيان رسانده شود، قطعاً پذيرنده بسياري خواهد داشت.

 

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين ديدار با ابراز خرسندي از ديدار با طلاب جوان و شنيدن سخنان خوب و اميدواركننده آنان، افزودند: شما طلبه‌هاي جوان همچون نهال‌هاي قدكشيده بوستان امامت و ولايت هستيد و پيشرفت‌هاي فكري و افزايش توانايي‌هاي عملي شما موجب شگفتي پرورش‌دهندگان‌تان خواهد شد و خشم دشمنان را برخواهد انگيخت.

  
دشمنان اگر از ما خشمگين نباشند بايد در مفيد بودن خود شك كنيم

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آيه‌اي از قرآن كريم مبني بر خشم كفار از رويش‌هاي برجسته اسلامي، گفتند: اگر دشمنانِ اسلام و حاكميت قرآن از وجود، قاطعيت و حركت ما خشمگين نباشند، بايد در مفيد بودن خود شك كنيم. رهبر انقلاب اسلامي، روحانيت را ادامه دهنده وظيفه و رسالت انبيا برشمردند و خاطرنشان كردند: همانگونه كه انبيا به‌دنبال ايجاد زمينه‌اي براي حاكميت جهان‌بيني توحيدي و ايجاد حيات طيبه بودند، مهم‌ترين وظيفه روحانيت نيز ايفاي همين رسالت است.  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: ايجاد حيات طيبه قطعاً معارضاني خواهد داشت همانگونه كه در مقابل انبيا نيز معارضان وجود داشتند، بنابراين روحانيت بايد خود را براي كار و تلاش پر زحمت و بلندمدت و در عين حال تأثيرگذار، ماندگار و نتيجه بخش، آماده كند. ايشان به تشكيل نظام اسلامي در ايران و امتيازات اين دوران براي انجام وظيفه روحانيت اشاره كردند و افزودند: «حاكم بودن فضاي اسلامي بر جامعه» يكي از اين ويژگي‌ها است، علاوه بر آن، در سطح جهاني نيز يك خلأ فكري ناشي از سرخوردگي از بي نتيجه بودن تفكرات ماركسيستي و ليبراليستي وجود دارد كه زمينه را براي ارائه حرف هاي نوي تفكر اسلامي فراهم كرده است.

 
حرف‌هاي نو و جذاب اسلام مقبوليت جهاني دارد

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: اگر بتوانيم حرف‌هاي نو و جذاب اسلام را درخصوص انسان، جامعه و سياست به گوش جهانيان و به‌ويژه نسل‌هاي جوان برسانيم، قطعاً مورد قبول قرار خواهند گرفت. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي وجود وسايل و ابزارهاي ارتباطاتي و رسانه‌اي فراگير به واسطه شكل‌گيري فضاي مجازي را يكي ديگر از ويژگي‌هاي دوران كنوني براي رساندن پيام حيات بخش اسلام، برشمردند و گفتند: يكي ديگر از امتيازات اين دوران، كثرت سؤال‌ها و شبهه‌ها در ذهن‌ها است كه همين زياد بودن سؤال‌ها، ذهن‌ها را براي يافتن پاسخ‌ها فعال و زمينه را براي عبور از مرزهاي علم فراهم خواهد كرد. ايشان تأكيد كردند: همانگونه كه در سؤال‌ها و شبهه‌ها نبايد متوقف بمانيم، در يافتن پاسخ نيز بايد به‌دنبال پاسخ‌هاي منطقي و صحيح برويم.

 
تلقي تمام شدن مبارزه خيانت به اسلام است

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنان خود به برخي مطالب مطرح شده از جانب طلاب، در اين ديدار اشاره و نكاتي را در خصوص آنها بيان كردند. رهبر انقلاب اسلامي طلاب را به «جدي‌گرفتن درس و بحث علمي» توصيه كردند و در اين خصوص گفتند: شرط تأثيرگذاري در جامعه، افزايش سواد و ارتقاي نصاب علمي است، همچنان‌كه امام بزرگوار كه در نصاب كامل علمي قرار داشت، توانست مبارزه و حركت عظيم انقلاب را به ثمر برساند. ايشان، لازمه پيشنهادات اصلاحي براي حوزه‌هاي علميه را «عملي‌بودن» آنها برشمردند و افزودند: برنامه در واقع كشيدنِ راه و جاده به سمت مقصد است، بنابراين بايد بر اساس واقعيت‌ها تنظيم، و موانع احتمالي و راه‌حل‌ها در آن گنجانده و پيش‌بيني شود.  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، راه رفع نقاط ضعف و رسيدن به وضع مطلوب را در گرو عزم راسخ، حركت پر انگيزه و مبارزه دانستند و خاطرنشان كردند: مبارزه يعني تلاش و مجاهدت، همفكري و متشكل شدن. ايشان، برداشت برخي افراد و نويسندگان مبني بر تمام‌شدن مبارزه و انقلاب اسلامي را نادرست و «خيانت به انقلاب» خواندند و خاطرنشان كردند: انقلاب، هنجارهاي گذشته را به هم مي‌ريزد و هنجارهاي جديدي را به وجود مي‌آورد و تداوم انقلاب به معناي حفظ هنجارهاي جديد است.

  
براي تداوم و حفظ انقلاب بايد مبارزه كرد

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، حفظ و تداوم هنجارهاي انقلابي را دشوار و نيازمند مبارزه دانستند و افزودند: دست‌هايي كه با اصل انقلاب مخالفت و كارشكني مي‌كردند، در مقابل تداوم هنجارهاي انقلابي نيز همين‌گونه عمل مي‌كنند اما همچنان‌كه پيروزي انقلاب نيازمند مبارزه بود، تثبيت هنجارهاي انقلاب و ايجاد جامعه اسلامي همچنان نيازمند مبارزه است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مراحل تمدن‌سازي، افزودند: بر اساس حركت انقلابي، نظام اسلامي به وجود آمد و اين توفيقات بسيار مهم حاصل شد اما تا رسيدن به نقطه مطلوب و تشكيل دولت اسلامي و جامعه اسلامي فاصله زيادي وجود دارد و ما بدون شك در اين راه در حال حركت و پيشرفت هستيم. رهبر انقلاب اسلامي همه طلاب جوان را به تقوا و ورع و عبادت و انس با قرآن و دعا توصيه مؤكد كردند و گفتند: بدانيد اين مسير بيشتر از تبليغ زباني نيازمند تبليغ عملي است و ابتدا بايد از خودمان آغاز كنيم. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان تأكيد كردند: اگر درس و مباحثه علمي و ذهن‌هاي فعال با تقوا، همراه شوند، قطعاً جامعه علمي و مذهبي ما كه روحانيت ناميده مي‌شود، آينده‌اي به مراتب بهتر از امروز خواهد داشت.
در ابتداي اين ديدار تعدادي از طلاب حوزه‌ علميه استان تهران به بيان نكات و دغدغه‌هاي خود پرداختند.
حجج اسلام آقايان: - حسين حلوائيان، طلبه درس خارج -اميد فَشندي، سردبير نشريه طلبگي رستاخيز - مصطفي جلالي، برگزيده جشنواره علامه حلي ويژه طلاب - سيدمحمدكاظم موسوي‌فر، دبير نشست‌هاي بصيرت افزايي در حوزه - محمد عبدالصالح شاهنوش، دكتراي حقوق - حسين صادق زاده، طلبه پايه نهم -محمدرضا فغاني، فعال فرهنگي و تبليغي در زمينه كودك و نوجوان -محمدحسين افشاري، مؤسس گروه‌هاي جهادي و خانم ها: - خديجه احمدي، پژوهشگر برتر مركز مديريت حوزه‌هاي علميه - رضوان قرباني باورياني، محقق و طلبه سطح۲ -سميه احمدي، دانشجوي دكترا - فاطمه احمدي، مؤلف هفت عنوان كتاب موارد زير را مطرح كردند: - ضرورت ايفاي نقش حلقه‌ رابط بين مردم و حاكميت از سوي طلاب - ضرورت توليد علم ديني و انجام عمل انقلابي در حوزه‌هاي علميه - احياي مكتب علمي و عملي حضرت امام(ره) به عنوان پادزهرِ انقلاب زدايي از حوزه‌ها - ضرورت پويا شدن حوزه براي حل مسائل جامعه به‌ويژه موضوعات جديد اجتماعي، اقتصاد، سياست خارجي و فرهنگ - ضرورت به روزسازي متون درسي حوزه، متناسب با نيازهاي روز جامعه -ضرورت همكاري حوزه‌هاي علميه با نهادهاي عمومي جهت يافتن راه حل براي آسيب‌هاي اجتماعي - ضرورت شناسايي و جذب نيروهاي كارآمد در حوزه - انتقاد از رها بودن فضاي مجازي و بيان ضرورت توليد «فقه فضاي مجازي» ناظر به ارزش‌ها و هنجارهاي ايراني اسلامي -ضرورت توجه به تبليغ و آموزش در گروه سني كودك و نوجوان و تدوين متون ديني متناسب با اين گروه سني - ضرورت تأسيس قرارگاه جهادي و مهندسي فرهنگي در حوزه‌هاي علميه -ضرورت آماده‌سازي طلاب براي مواجهه‌ عالمانه با شبهات.

 

منبع : پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري