مقاله ها


سید ابراهیم رئیسی:

ضعف مدیریت اجرایی در کشور وجود دارد


نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:نگاه به توانایی های مردم و استفاده از این توانایی ها برای حل مشکلات کشور باید تغییر کند و این نشان از ضعف در مدیریت اجرایی است .


به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری صدا وسیما ،سید ابراهیم رئیسی در برنامه تبلیغاتی" با دوربین " شبکه یک سیما که از ساعت 22 آغاز شد افزود : درباره مدیریت اجرایی به نظر می رسد مشکلاتی در سه بخش وجود دارد .
 
وی تصریح کرد:اول نحوه نگاه به مردم وتوانایی های مردم است که باید این نگاه تغییر یابد. 
 
وی گفت: با اتکا به توانایی های مردم می توان از بسیاری مشکلات اقتصادی و معیشتی و آسیب های اجتماعی کشور  گره گشایی کرد.
 
رئیسی گفت:نکته دوم نحوه نگاه به سرمایه ها و داشته های کشور است .
وی ادامه داد:ما معتقدیم کشور ما ،کشور ثروتمندی است و منابع ،دخایر و ثروت های زیادی در کشور وجود دارد .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد : در کنار این منابع سرمایه متراکم نیروی انسانی میتواند منشا بسیاری از تحولات شود .
وی گفت:این دو اشکال در نگاه مدیریتی کشور ناشی در نگاه به توانایی خارج از مرزها است .
رئیسی افزود :این نگاه که دیگران گره از مشکلات ما بگشایند و باید منتظر سرمایه گذاری خارجی و اراده بیرون از مرزها و منتظر حل مشکل از بیرون مرزها ماند آسیب سوم است که باید نوع نگاه مدیریتی کشور حتما متحول شود .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد:اگر نگاه اینگونه متحول شود که ما مردم توانمندی داریم که می توان با به صحنه آوردن انها مثل پیروزی ای که در جنگ و نانو تکتونولوژی ،هوا و فضا و فناوری و بسیاری از حوزه ها عزت را برای این کشور با حضور مردم آوردیم می شود با کمک مردم و متخصصین می توان مسائل کشور را حل کرد .
وی تاکید کرد :می شود با نگاه به سرمایه ها و داشته ها که تنها منظور بودجه مصوب نیست ثروت آفرینی ،سرمایه آفرینی و کارآفرینی برای کشور شود .
رئیسی افزود:اگر این کارآفرینی با کمک کارآفرینان و جوانان که بسیار می توانند نقش آفرین باشند انجام شود حتما می تواند مشکلات را حل کند .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید حتما در مدیریت اجرایی کشور و مدیریت در حوزه های مختلف یک تحول به وجود بیاید .
وی درباره ضرورت ایجاد تحول در حوزه اشتغال خاطر نشان کرد:آیا واقعا ما توانایی نداریم که جوانان مان در عرصه کار و کارآفرینی حضور پیدا کنند ،آیا واقعا مشکل، نبود منابع کافی است؟ که البته ما این را قبول نداریم .
رئیسی گفت:علت بیکاری آن است که خیلی از کارگاه های تولیدی تعطیل شده و برخی از کارخانه ها تعطیل و نیمه تعطیل شده اند .
وی ادامه داد:از 50 درصد ظرفیت تولید کشور دارد استفاده می شود  .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد:بحث سر آن نیست که به جوانی که کار ندارد کار بدهیم ،بحث سر این است که به کسی که کار دارد کمک شود که از کار بیکار نشود . 
رئیسی تایید کرد:یکی از علت های مشکل بیکاری وجود قاچاق است ،آیا نمی شود مشکل قاچاق کالا را حل کرد و سطح آن را پایین آورد؟
وی افزود :جوانان ما بررسی کردند و دیدند که در دو بندر گاه که مشکل قاچاق بوده است و  با دو برنامه ریزی توانستند قاچاق کالا را به حداقل برسانند .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : قاچاق کالا یعنی تعطیلی تولید ملی واین به معنای بیکار شدن جوان ها است .
رئیسی با اشاره به حجم واردات تصریح کرد: یک زمان یک دستگاهی به کشور وارد می شود که کالای واسطه ای است که خوب است .
وی ادامه داد: اما یک زمان محصول مصرفی وارد می شود که امکان تولیدش وجود دارد و می تواند با بیکاری رابطه داشته باشد .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص موضوع افزایش صادرات گفت: ما صادراتمان افزایش نداشته که اگر میعانات گازی را کنار بگذاریم 6 درصد صادراتمان کاهش داشته است .
رئیسی گفت:کشور می تواند در صادرات غیر نفتی جایگاه بالایی داشته باشد .
وی با اشاره به بهره برداری از دریا افزود: ما از چند طرف با دریا ارتباط داریم و آیا واقعا بهره برداری کافی است .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:در حوزه مسکن و مسکن سازی که یکی از نیاز های کشور است و جزو صنایعی است که می تواند اشتغال تولید کند .
رئیس گفت: اگر سالی 6 درصد رشد ساخت و ساز در  مسکن مهر باشد یعنی پیشرفت مسکن مهر از ابتدای دولت تنها 6 درصد در هر سال بوده است .
وی تاکید کرد:کاری که می شود تا آخر سال مسکن مهر را تمام و تحویل متقاضیان داد ،خانواده هایی که طلای خود را فروخته اند و با یک انتظاری زمان می گذراند تا مسکن مهر را بگیرند .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص فضای مجازی گفت:استفاده امروز از فضای مجازی آیا کافی است ؟ در حالیکه فضای مجازی می تواند بسیار مناسب برای اشتغال باشد .
رئیسی ادامه داد:در کشور های دیگر با برنامه نویسی ،تهیه محتوا و نرم افزار ها حرف اول را می زنند و با استفاده از جوانان و دانشمندان در این حوزه می توانیم یک کار دانش بنیان کنیم .
وی گفت:فضای مجازی را می توانیم زمینه ای برای شفاف سازی امور در حوزه مالی و اقتصادی ، بانکی و اداری ، اشتغال قرار دهیم .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:اگر قانون برنامه تاکید می کند که نرخ بیکاری باید به 12 درصد برسد به 8 درصد و اگر ما می گوییم که سالی یک میلیون شغل ایجاد می شود کاملا منطبق بر قانون و نیاز های امروز جامعه  است .
وی گفت:  امروز نیاز مسکن در کشور به نحوی است که ما 700 هزار ازدواج داریم .
رئیسی افزود: نیاز به تغییر 200 تا 300 هزار بافت فرسوده و مسکن روستایی داریم .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: با توجه به همه این موارد امکان ندارد بتوانیم با کمتر از تولید سالی یک میلیون مسکن ،مشکل این حوزه را حل کنیم .