این اتفاق نه تنها تاکنون صورت نگرفته و نامه آرامش بخشی(!) از طرف خزانه داری آمریکا صادر نشده که فشارها و نعره زنی های آمریکایی ها علیه ایران حتی صدای کارشناسان و فعالین اقتصادی فرانسوی در گلایه از تهدیدهای ترامپ را هم درآورده است.
 

سایه سنگین تحریم و تهدید ترامپ بر بانک ها و سرمایه گذاران:
 
تهدیدهای آمریکا صدای کارشناسان و اقتصاددانان فرانسوی را هم درآورد/ آقای ظریف! چه خبر از «نامه آرامش بخش» خزانه داری آمریکا برای معامله با ایران؟

 

این اتفاق نه تنها تاکنون صورت نگرفته و نامه آرامش بخشی(!) از طرف خزانه داری آمریکا صادر نشده که فشارها و نعره زنی های آمریکایی ها علیه ایران حتی صدای کارشناسان و فعالین اقتصادی فرانسوی در گلایه از تهدیدهای ترامپ را هم درآورده است.


آخرین خبر
: هنوز شوک این موضوع که چگونه یک توافقنامه بین المللی می تواند هر 120 روز یکبار تحت تاثیر سخنان رئیس جمهور آمریکا به لرزه در بیاید فکر بسیاری از کارشناسان را مشغول کرده که باز هم اخبار داخلی و خارجی خبرهای ناامیدکننده ای از تاثیرات شدید اقتصادی سخنان رئیس جمهور آمریکا بر کشورمان خبر می دهد.
 
به گزارش آخرین خبر ؛ سال گذشته تجار شیلیایی از فشارها و جریمه های آمریکا به دلیل ارتباط با ایران ابراز نگرانی و هراس کرده بودند. محمدجواد ظریف وزیرخارجه کشورمان اینگونه به آنها پاسخ داد: «اگر بانک های علاقمند به همکاری با جمهوری اسلامی ایران، نگران برخی رفتارهای منفی آمریکا باشند، ما آمادگی داریم از بخش ویژه نظارت بر تحریم ها در خزانه داری آمریکا یک نامه آرامش بخش بگیریم تا بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند.»
 
البته این اتفاق نه تنها تاکنون صورت نگرفته و نامه آرامش بخشی(!) از طرف خزانه داری آمریکا صادر نشده که فشارها و نعره زنی های آمریکایی ها علیه ایران نیز بیشتر شده، تاجاییکه سرمایه گذاران و بانک های خارجی آینده روشنی در ارتباط با ایران را برای خود تصور نمی کنند و به همین دلیل ترجیح داده اند تا ایران را در وضعیت انتظار قرار دهند و در ارتباطات اقتصادی با ایران دلواپس عواقب احتمالی باشند.
 
اینبار حتی صدای کارشناسان و فعالین اقتصادی فرانسوی در گلایه از تهدیدهای ترامپ رسانه ای شده است.
 
لودویچ سوبران، مدیر شرکت بیمه اعتباری «اویلر هرمس» (Euler Hermes) که ایران را کشوری80میلیونی و غنی از ذخایر می داند در این رابطه گلایه کرده است. او می گوید: «از یک سال پیش ترس از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا بر نگرانی سرمایه گذاران فرانسوی افزوده شده است. بویژه آنکه هنوز خاطرۀ جریمۀ ۸.۹ میلیارد دلاری بانک فرانسوی «BNP Paribas» در سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل نقض قوانین وضع شده از سوی آمریکا علیه ایران و برخی دیگر از کشورها در اذهان زنده است.»
 
«اویلر هرمس» به جریمه هایی اشاره می کند که در زمان ریاست جمهوری اوباما و بعد از برجام علیه بانک های که با ایران مبادلاتی داشتند وضع می شد. جریمۀ ۸.۹ میلیارد دلاری بانک فرانسوی «BNP Paribas»یک از این تحریم هاست. قبل از این اقدام غیرسازنده آمریکا، بانک های مختلف آلمانی، روسی، چینی و حتی اشخاصی از ترکیه به دلیل ارتباط با ایران جریمه شدند، اتفاقی که کاملا بر خلاف مسیر برجام و تعهدات آمریکا، مخرب و غیر سازنده محسوب می شود.
 
ژولین مارسیلی، اقتصاددان ارشد شرکت بیمه اعتباری «Coface» نیز با اشاره به رفتارهای غیرقابل پیش بینی آمریکا می‌گوید: «شرکتهای بسیاری چه فرانسوی و چه متعلق به سایر کشورها همچنان خود را در محیطی خاکستری می‌بینند و منتظرند تا در محیط شفاف‌تری دربارۀ سرمایه‌گذاری در ایران تصمیم بگیرند.»
 
کارشناسان خارجی حتی معتقدند آمریکا حلقه فشارهای خود برای شرکت ها و بانک هایی که بخواهند با ایران ارتباط داشته باشد را تنگ تر نیز خواهد کرد  و در آینده گسترش تحریم‌های ایالات متحده آمریکا معاملات کشورهای ثالث با ایران را نیز در بر خواهد گرفت؛ بطور مثال اعمال تحریم برای کشورهایی که برای ارتباطاتشان از ایمیل‌هایی استفاده می‌کنند که از سرورهای آمریکایی عبور می‌کند در دستور آمریکایی ها خواهد بود.
 
از نظر لودویچ سوبران، مدیر شرکت بیمه اعتباری «اویلر هرمس» این نوع کنترل بر جریان اطلاعات و داده‌ها می‌تواند کار شرکتهایی را که می‌خواهند با ایران وارد معامله شوند، پیچیده‌تر کند.
 با این وجود عراقچی در برنامه چند شب قبل خود در «جهان آرا» از پاسخ مناسب در خصوص ضعف برجام که باعث می شود هر چند ماه یک شوک به اقتصاد کشور و سرمایه گذاران بدهد به گونه ای طفره رفت و آن را به دلیل مشکلات داخلی دولت آمریکا دانست.
 
دیروز هم وزیر نفت در یک نشست خبری با اشاره به لزوم تمدیدهای مجدد تعلیق تحریم ها توسط رئیس جمهور آمریکا که باید هر 120 روز یکبار انجام شود اینگونه گفت: «آقای ترامپ تلاشش این است که بازار و شرایط را برای کسانی که می‌خواهند بیایند و در ایران کار کنند، بی‌ثبات کند. هر دفعه هم [پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را] تمدید می‌کند اما مدت یک سال است که هر سه چهار ماه یکبار می‌آید و بازار را بی‌ثبات می کند...نمی‌شود گفت که این کارهایی که اینها می‌کنند بی‌اثر است، اما ما نیز با جدیت کار خودمان را دنبال می‌کنیم.»
 
حامیان برجام که تا دیروز امضای «کری» پای توافق را به عنوان ضمانت تعهدات آمریکا قلمداد می کردند حالا در دالانی تاریک و ناامیدکننده قرار دارد که با هر فریاد رئیس جمهور آمریکا امید به دستاورد احتمالی از آن کمرنگ تر می شود و آنچه قابل بازگشت نیست فرصت از دست رفته ای است که به خاطر گره زدن مسائل معیشتی مردم توافق هسته ای رقم خورده است
 
 
منبع : رجانیوز

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

محل تبلیغات شما