ظریف: ترامپ باید رفع تحریم‌ها علیه ایران را به تأیید کنگره برساند


ظریف: اروپاییان فریبمان دادند

رئیس‌جمهـور دیروز هم بعد از محمدجواد ظریف برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفت، جایی که یک بار دیگر بحث‌ها درباره ملاقات او با طرف امریکایی مطرح شده است.

 

آخرین خبر : امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هرچند گفته شانس گفتگو بین ترامپ و روحانی از زمان وقوع حملات به آرامکو تشدید شده، ولی این را بعید ندانسته که در نیوریورک درباره ایران اتفاقی بیفتد. با این حال، همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که احتمال ملاقات خارج از عرف حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران نزدیک به صفر است، به خصوص که محمدجواد ظریف در نیویورک روشن ساخته که روحانی حاضر است با ترامپ مذاکره کند، اما فقط در صورتی که «ترامپ حاضر باشد آن چیز‌هایی را که ضروری است انجام دهد؛ لغو تحریم‌ها در ازای نظارت‌های دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران.»

بر اساس این گزارش محمدجواد ظریف به رغم محدودیت‌هایی که امریکا برای او و تیم همراهش ایجاد کرده، برای دومین مرتبه طی حدود دو ماه به نیویورک رفته، با این تفاوت که او این بار در معیت حسن روحانی راهی مقر سازمان ملل شده است. به‌رغم اینکه هیچ کدام از پازل‌های عکس یادگاری بین طرف‌های ایرانی و امریکایی سر جای خود نیست تا جایی که امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه هم گفته که «شانس گفتگو بین ترامپ و روحانی» از زمان حمله به تأسیسات آرامکو کاهش یافته، ولی فرانسوی‌ها هنوز هم بدشان نمی‌آید که ترتیب یک ملاقات صوری بین طرفین را به قیمت نجات برجام بدهند: «درباره پرونده ایران، ممکن است اقدامی در نیویورک رخ دهد.» با همه اینها، تمام شرایط و قرائن از منتفی بودن ملاقات بین طرف‌های ایرانی و امریکایی حکایت می‌کند. علاوه بر اینکه دونالد ترامپ به عنوان شایق‌ترین مقام امریکایی روز یک‌شنبه گفت که تصمیمی برای ملاقات با مقام‌های ایرانی ندارد. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که طی دو سه ماه اخیر کشورش در نقش میانجی بین ایران و امریکا ظاهر شده نیز دیروز در جمع خبرنگاران گفت: «دیدار میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، موضوع رده اول نیست. آنچه در اولویت است، این است که بتوانیم مسیر تنش‌زدایی را دوباره با عاملانی متفاوت، پیش بگیریم.» لودریان گفته که مسیر گفتمان وجود داشت، اما چارچوب‌های مذاکره کوچک‌تر و از مرز‌ها کاسته شده است.

ظریف: دو بار از یک سوراخ گزیده نمی‌شویم

حسن روحانی در روز‌های اخیر درباره احتمال ملاقات‌های خارج از برنامه در نیویورک چیزی نگفته، ولی طرف ایرانی همچنان در مورد مذاکره و ملاقات، گارد باز عمل می‌کند تا جایی که ظریف در گفتگو با کریستین امانپور در سی‌ان‌ان گفته است: «شاخه زیتون همواره روی میز است و ما یک بار دیگر آن را نشان دادیم.» موضع ظریف در گفتگو با سی‌ان‌ان نیز نشان می‌دهد از اینکه تمام پل‌های مذاکره میان طرفین خراب شود، نگران است: «اکنون موانع بسیار بلند هستند و فکر می‌کنم افرادی که این موضوع را به رئیس‌جمهور ترامپ ارائه و پیشنهاد کردند خواستار بسته شدن در‌های مذاکرات (دیپلماسی) هستند. در زمان ریاست جمهوری وی و حتی پس از اتمام ریاست جمهوری او.» ظریف همچنین در پاسخ به این سؤال که از او پرسیده شده گفته‌اید رئیس‌جمهور امریکا قصد بستن در‌های مذاکرات (دیپلماسی) را دارد، منظورتان چیست، می‌گوید: «تنها دلیلی که آن‌ها بار دیگر (موضوع تحریم) بانک مرکزی ایران را مطرح کردند، ناممکن ساختن مذاکره است به نحوی که کار را برای رئیس‌جمهور کنونی یا جانشین وی جهت حذف نام آن‌ها (بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس) ازفهرست تحریم‌ها بسیار دشوار می‌سازد.» با همه اینها، ظاهراً ظریف نیز به این جمع بندی رسیده که تنها راه نشستن مجدد بر سر میز مذاکره با طرف امریکایی، از مسیر بازگشت امریکایی‌ها به توافق هسته‌ای عبور می‌کند. کریستین امانپور بعد از گفتگو با ظریف در حساب توئیتری خود نوشته که «ظریف به من گفت که رئیس‌جمهور روحانی حاضر است با (دونالد) ترامپ این هفته در نیویورک دیدار کند، اگر ترامپ حاضر باشد آن چیز‌هایی را که ضروری است انجام دهد؛ لغو تحریم‌ها در ازای نظارت‌های دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران.» وزیر خارجه ایران در گفتگو با نیویورک‌تایمز هم در پاسخ به سؤالی درباره دعوت سناتور «رند پال» برای دیدار و مذاکره، ضمن بیان اینکه فقط به شرط مباحثه‌ای عمیق و بنیادین و نه برای عکس با سران امریکایی دیدار خواهد کرد، گفته است: «برای اینکه امریکا با ایران مذاکره کند، باید یک شریک قابل‌اعتماد باشد. [ایران]دو بار از یک سوراخ گزیده نمی‌شود.»

فریبم دادند


گفت‌وگوی ظریف با نیویورک تایمز، حاوی تغییر دیدگاه جدی او به اروپاییان است. هرچند نیویورک‌تایمز تا غروب دیروز متن کامل گفت‌وگوی وزیر خارجه را منتشر نکرد، ولی از قول ظریف نوشته است: «آن‌ها (اروپاییان) معتقدند که نیازمند نوعی چراغ سبز امریکا هستند.» به نوشته نیویورک تایمز، ظریف اظهار کرده که بریتانیا، فرانسه و آلمان با دادن وعده‌هایی که اگر به معنای پیچیده‌تر کردن روابط پرافت و خیزشان با دولت ترامپ باشد، تمایل اندکی به انجام آن داشته‌اند، او را فریب داده‌اند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ظریف در نشست خبری شامگاه یک شنبه همچنین گفته که اروپاییان بعد از متعهد شدن به حفظ توافق هسته‌ای و جبران بیشتر درآمدی که ایران درپی تحریم‌های امریکا از دست داده بود، نتوانستند حتی به یک تعهد خود عمل کنند. او تأکید کرده است: «آن‌ها یک انتخاب دشوار پیش رو دارند و آن سرپیچی کردن از امریکا است. این تنها راه است.» ظریف همچنین در گفتگو با رادیو ملی امریکا درباره اتهام‌زنی امریکا به ایران در زمینه حمله رخ داده به مجموعه پالایشگاهی آرامکو در عربستان سعودی گفت: من می‌دانم که ایران هیچ نقشی در این نداشته است. چه کسی این [حمله]را انجام داده است؟ من فقط با تکیه بر ظاهر امر، آنچه یمنی‌ها گفته‌اند را می‌پذیرم. اگر می‌خواهید به نظریه‌های رازآلود بپردازید و این سؤال را مطرح کنید که چه کسی از انجام دادن چنین کاری سود می‌برد، افراد زیادی در فهرست اعضایی که علاقه‌مند باشند، به ویژه امریکا و اسرائیل پیدا می‌کنید.

وزیر امور خارجه تأکید کرد که امریکا نخواهد توانست ایران را از طریق اعمال فشار به زانو دربیاورد.

او گفت: ما در حال مقاومت در برابر خصومتی بی‌جهت از سوی امریکا هستیم. من به شما اطمینان می‌دهم که امریکا نخواهد توانست ما را از طریق [اعمال]فشار به زانو دربیاورد. ظریف در توضیح اینکه ایران حاضر است تا چه اندازه بهای زیر بار خواسته‌های امریکا نرفتن را بپردازد، گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که امریکا نخواهد توانست ما را از طریق اعمال [فشار]به زانو دربیاورد. امریکا می‌تواند توافقی بهتر با ایران داشته باشد اگر از روی احترامی دوجانبه و حرکتی رو به جلو مذاکره کند. چهار شنبه بعد، نشستی میان چهار کشور از پنج عضو دائمی [شورای امنیت سازمان ملل]، آلمان، من و نماینده ارشد اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد و یک صندلی خالی برای امریکا وجود دارد، اما بلیتی برای آن صندلی وجود دارد و آن پایبندی به قانون است.
 
 
منبع : جوان

اخبار داخلی

دروغ‌‌گویی، تنبلی‌ها و رخوت‌ها نتیجه محور قرار گرفتن کدخدا به جای خداست/ با میلیاردها دلار پول نفت، چه مشکلی از اقتصاد را حل کردید؟/ آمریکا ذلیل‌ترین دورانش را در منطقه سپری می‌کند/ با اقدامات انجام‌شده آیت‌الله رئیسی امیدی در دل مردم رخ داده است

قالیباف:دروغ‌‌گویی، تنبلی‌ها و رخوت‌ها نتیجه محور قرار گرفتن کدخدا به جای خداست/ با میلیاردها دلار پول نفت، چه مشکلی از اقتصاد را حل کردید؟/ آمریکا ذلیل‌ترین دورانش را در منطقه سپری می‌کند/ با اقدامات انجام‌شده آیت‌الله رئیسی امیدی در دل مردم رخ داده است


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مسؤولان گفت: ما حرفمان این است که امروز مشکلات گرانی، معیشتی و بیکاری از طرف دشمن حل نمی‌شود و تمنای از دشمن، خطای بزرگ و نابخشودنی است و زیبنده ملت ایران نیست.به گزارش آخرین خبر ، محمدباقر قالیباف در اجتماعی بزرگ مردمی «یاد یاران» به مناسبت هفته دفاع مقدس در شهر بیرجند، اظهار داشت: بعد از گذشت بیش از 30 سال از دوران دفاع مقدس آنچه تداوم انقلاب را تا به امروز تضمین کرده، فرهنگی بود که در دوران دفاع مقدس تولید شد و آن هم فرهنگ غنی برخاسته از قرآن و عترت است.


وی با بیان اینکه قبل از انقلاب و دفاع مقدس حرف از عاشورا، مجاهدت، رشادت و جانبازی اصحاب امام حسین(ع) می‌زدیم اما در شرایط زندگی می‌گفتیم مگر می‌شود؟، اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس انسان‌هایی تربیت و افراد باایمانی پیدا شدند که هر روز ایمان آن‌ها تقویت و در کنار ایمان استعدادها و خلاقیت‌ها نمایان شد.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به همدلی و وحدت موجود بین آحاد ملت ایران در دوران دفاع مقدس، مطرح کرد: امروز اگر دقت و نگاه کنیم، مشاهده می‌کنیم که سنت‌های الهی در دوران دفاع مقدس جلوی چشم ما نمایان است.

قالیباف با تأکید بر اینکه یادآوری خاطرات دوران دفاع مقدس برای ما ایمان به سنت‌های الهی را به همراه دارد، عنوان کرد: امام (ره) جبهه را یک دانشگاه می‌دانستند، در حالی که برخی همان زمان به غلط جنگ را خشونت‌طلبی می‌دانستند.

وی بسیج، فرهنگ جهادی و ادبیات حوزه حماسی را از تولیدات دوران دفاع مقدس ذکر کرد و افزود: در کنار حوزه فرهنگ‌، فرصت‌های زیادی در حوزه قدرت سخت پیدا کرده‌ایم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیشرفت در علوم و صنعت نظامی را از دستاوردهای دوران دفاع مقدس ذکر و با تأکید بر اینکه فرهنگ دوران دفاع مقدس دارای دو بال ایمان به خدا و تکیه بر مردم فداکار را داشت، تصریح کرد: بیشترین رزمندگان؛ جوانان زیر 30 سال و عمده‌ترین فرماندهان کلیدی بین 20 تا 27 سال سن داشتند.

وی با بیان اینکه همان زمان تفکر بنی‌صدری معتقد بود که چون سه برابر دشمن نیرو نداریم نمی‌توانیم در برابر او بایستیم، تصریح کرد: اعتقادی به باور و سنت الهی نداشتند و همان زمان نیز قطعنامه سازمان ملل علیه ما بود و برخی غرب‌زده‌ها مقاله می‌نوشتند چرا می‌جنگید؟ و می‌گفتند که جنگ بعد از فتح خرمشهر اضافی بود!
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه دشمن حتی بعد از پذیرفتن قطعنامه دوباره با کمک منافقین حمله کرد، اضافه کرد: تجربه ۴۰ سال گذشته نشان داد استمرار انقلاب اسلامی به برکت فرهنگ غنی جبهه‌ها صورت گرفت.

قالیباف با اعلام اینکه آمریکا ذلیل‌ترین زمانش را در منطقه سپری می‌کند، افزود: داعش را درست کردند اما در سوریه و عراق نتوانستند کاری کنند؛ همچنین پهپاد آمریکایی را با تجهیزاتی که به دست جوانان ایرانی ساخته شده، زدیم و این امر موجب تحیر روسیه و چین شد.

وی با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی و اقدام متقابل کشور ایران، مطرح کرد: زمانی که انگلیسی‌ها کشتی نفت ایران را چند هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر متوقف کردند، کشور ایران نیز در اقدام متقابل این اقدام دشمن را بی‌جواب نگذاشت و ناو نظامی کنار کشتی انگلیسی را به‌ منظور تحویل کشتی نفت انگلیسی‌ها در اختیار گرفتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه رزمندگان جهان اسلام تحت تأثیر دامنه‌های مکتب قرآنی پشت خاکریزها جنگیده و مردانه تا پای جان در میدان جنگ بوده‌اند، مطرح کرد: فرهنگ انقلاب اسلامی و مقاومت را می‌توان در مرزهای جولان در یک هزار و 500 کیلومتر دورتر از ما در مرز دشمن نامشروع رژیم صهیونیستی مشاهده کرد.

قالیباف با بیان اینکه حرف‌هایی که امروزه غرب‌زده‌ها صبح تا شب تکرار می‌کنند در دوران دفاع مقدس و ایام حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان نیز وجود داشت، افزود: مردم ما همان ملت فداکار و ایثارگر دهه ۶۰ هستند که اگر در عرصه اقتصادی نیز بر آنان و به‌ویژه بر جوانان تکیه کنیم به پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگی خواهیم رسید.

وی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه جنگ‌طلب نبوده، اما تجربه ثابت کرده که نمی‌توان به ائمه کفر و استکبار اعتماد کرده و به‌ دروغ به مردم راه پیشرفت را تسلیم در برابر دشمن نشان داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رفتار وادادگان در برابر غرب و ایجاد بن‌بست در اقتصاد کشور، بیان داشت: هیچ‌گاه نمی‌گوییم تحریم هیچ تأثیری بر اقتصاد نداشته و تنها یک کاغذ پاره است، ولی زمانی که در موضوع اقتصاد به مردم اعتماد نمی‌کنیم، به ناچار اقتصاد به دست دلالان و شرکت‌های خصولتی می‌افتد.

قالیباف با تأکید بر اینکه ایمان به خدا داشتن و در مقابل کفر ایستادن یعنی عزت، غیرت، نشاط، پیشرفت و استقلال، مطرح کرد: در تاریخ 140 ساله کشور دیده‌ایم که استکبار و کفر به‌ دنبال اهداف خود است و به آن‌ها نمی‌شود، اعتماد کرد.

وی بیان داشت: در فرصتی که در برجام بود و نفت فروخته می‌شد، بنا بر گزارش‌های مستند در روز بیش از 2.5 میلیون بشکه نفت فروخته و طی دو سال قریب به 70 تا 80 میلیارد دلار درآمد بود، حال جای سؤال است که با این رقم چه مشکلی از اقتصاد کشور را حل کردید که امروز بخواهید با 10 تا 15 میلیارد دلار مشکلات را حل کنید؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: کشور ایران یک روزی در همین دهه 80 سالی حدود 100 میلیارد دلار و گاهی 25 میلیارد دلار درآمد داشته و در مجموع بیش از سه برابر درآمد ما در سال اضافه شده، ولی رشد اقتصاد ما منفی شده است.

قالیباف خطاب به مسؤولان متذکر شد: ما حرفمان این است که امروز مشکلات گرانی، معیشتی و بیکاری از طرف دشمن حل نمی‌شود و تمنای از دشمن خطای بزرگ و نابخشودنی است و زیبنده ملت ایران نیست؛ بنابراین باید به جای تمنای از دشمن به مردم اعتماد و کار کنیم و روزبه‌روز دولت را بزرگ‌تر و پرهزینه‌تر و اقتصاد را دولتی‌تر نکنیم؛ اجازه دهید اقتصاد مردمی باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید خلاقیت، مدیریت و اخلاص جوانان کشور را باور کنیم و به آن‌ها فرصت دهیم، بیان داشت: فرصت‌سوزی‌ها، دروغ‌‌گویی، تنبلی‌ها و رخوت‌ها نتیجه محور قرار گرفتن کدخدا به جای خدا است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: به‌عنوان یک خدمت‌گذار مطلع از ظرفیت‌ها و مسائل کشور می‌گویم مطمئن باشید در یک برنامه پنج ساله با همین شرایط سخت اقتصادی، اقتصاد کشور به سمت شرایط ثابت و آرامش جهش می‌باید.
قالیباف بر لزوم چاره‌اندیشی در خصوص ناکارآمدی‌های ایجادشده در برخی زمینه‌ها در کشور، مطرح کرد: این مهم تنها بر عهده قوه مجریه نیست و در تمام قوه اشکالاتی است که باید مرتفع شود، خوشبختانه در قوه قضاییه با حضور آیت‌الله رئیسی و اقدامات انجام‌شده امیدی در دل مردم رخ داده است.

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و با تأکید بر اینکه یک مجلس کاردان، با فرهنگ جهادی و دلسوز برای مردم، دغدغه‌مند برای حل مشکلات کشور در رأس امور خواهد بود، عنوان کرد: اگر خواستار چنین مجلسی هستیم در ماه‌های آتی نباید تحت تأثیر جوسازی‌های فرهنگ غرب قرار بگیریم.
 
 
منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

انرژی هسته‌ای چقدر می‌ارزد که اینقدر هزینه کرده‌ایم؟/ سیاست‌های هسته‌ای از نظر اقتصادی توجیه ندارد

انرژی هسته‌ای چقدر می‌ارزد که ما برایش اینقدر هزینه کرده‌ایم؟/ سیاست‌های هسته‌ای از نظر اقتصادی توجیه ندارد


ما چقدر برای انرژی هسته‌ای هزینه کردیم و بازدهی آن برایمان چقدر بوده است؟ انرژی هسته‌ای چقدر می‌ارزد که ما برایش اینقدر هزینه کرده‌ایم؟آخرین خبر
: اکبر ترکان، مدیر تکنوکرات و صاحب تئوری آبگوشت بزپاش که چندی پیش در اظهاراتی توهین آمیز رقبای انتخاباتی روحانی را کینه توز نامیده بود، در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است: «انرژی هسته‌ای چقدر می‌ارزد که ما برایش اینقدر هزینه کرده‌ایم؟ سیاست‌های هسته‌ای که برایش هزینه کردیم و اقتصاد را پشتیبان آن قرار دادیم، از نظر اقتصادی توجیه ندارد». مثال آقای ترکان در نوع خود خنده دار است چرا که ایشان حتی به خود زحمت نداده تا با یک جستجوی ساده از منافع بی شمار این انرژی که بارها در کلام رهبرانقلاب هم تبیین شده، مطلع شود. تاسف‌بار تر آنکه سال های سال از عمر خدمتی نظام جمهوری اسلامی در اختیار افرادی نظیر ترکان بوده است.


بر اساس این گزارش ، بخش هایی از اظهارات ترکان را در ادامه خواهید خواند:

*آموزه‌های دینی و آنچه از نظر اعتقادی درباره آن حرف می‌زنیم، با رفتارهای عمومی ما فاصله دارد. زمانی تار سبیل گرو می‌گذاشتند و بعداً طلب فروشنده را پس می‌دادند، اما امروز می‌بینیم که چک معتبرترین افراد بازار برمی‌گردد و برایشان مهم نیست. اکنون تعداد افرادی که در صنعت کلاهبرداری هستند، از کسانی که در کسب‌وکار حلال فعالیت می‌کنند، بیشتر است.

* در واقع ما اقتصاد را صرف امنیت می‌کنیم. به بیان دیگر، امنیت و سیاست را پشتیبان اقتصاد قرار نمی‌دهیم، اما اقتصاد را پشتیبان سیاست خارجی قرار می‌دهیم ... ما چقدر برای انرژی هسته‌ای هزینه کردیم و بازدهی آن برایمان چقدر بوده است؟ انرژی هسته‌ای چقدر می‌ارزد که ما برایش اینقدر هزینه کرده‌ایم؟ سیاست‌های هسته‌ای که برایش هزینه کردیم و اقتصاد را پشتیبان آن قرار دادیم، از نظر اقتصادی توجیه ندارد. اخیراً آقای ظریف، وزیر امور خارجه در جایی گفته‌اند ما پای انرژی هسته‌ای ایستادیم، زیرا می‌خواستیم از حقوق و عزت خود دفاع کنیم.


*جدال هسته‌ای ایران با آمدن آقای لاریجانی به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و آقای احمدی‌نژاد به ریاست‌جمهوری، آغاز شد. ما جدال را در دو جبهه هسته‌ای و هولوکاست آغاز کردیم. بیان آقای هاشمی از هولوکاست این بود که هر کسی این جنایت را مرتکب شده، باید تاوان آن‌ را بدهد. می‌گفت اگر این کار انجام شده، توسط مسیحیان بوده و مسلمان‌ها نباید تاوان آن را بدهند. استدلال احمدی‌نژاد این بود که اصلاً جنایتی نشده است. این موضوع باعث شد تمام مواضع ما درباره فلسطین مورد سؤال قرار گیرد. جدال ایران در دو حوزه یاد شده، باعث شد در دوره احمدی‌نژاد، قطعنامه‌های مختلفی از سوی سازمان ملل علیه ما تصویب شود. فشارهای بین‌المللی نیز به حداکثر رسید، تا جایی که در پایان دوره احمدی‌نژاد، شش قطعنامه سازمان ملل علیه ما وجود داشت و ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل بودیم که مربوط به تهدید امنیت جهانی است.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

پاسخ رئیس بنیاد مستضعفان به دروغ بهزاد نبوی +جزئیات

پاسخ رئیس بنیاد مستضعفان به دروغ بهزاد نبوی +جزئیات


اظهارات بهزاد نبوی در راستای پروژه طراحی شده در ستاد جریان خاص برای مقصّر جلوه دادن نهادهای منتسب به رهبری (با هدفی نه چندان پنهان) در اوضاع موجود کشور و مثلا در بحث گرانی است.
 


به گزارش آخرین خبر ، «بهزاد نبوی»، از معاریف ستادی جریان چپ و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با سایت الف گفته است: «اختیارات قوه مجریه در قانون اساسی محدود است و مردم باید از دولت به اندازه اختیارتش توقع داشته باشند. تکرار می کنم در مجموع به نظرمن انتقاد مردم حتما به دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا نیست بلکه از کل حاکمیت سیاسی ناراضی هستند برخی تبلور نارضایتی را در اصولگرایان می‌بینند عده ای هم در اصلاح طلبان. هرچند بخش های مهی از حاکمیت هم دست این دو جناح بوده، از جمله دولت و مجلس، با این حال به عقیده من بخش های انتخابی حاکمیت سهم کمی در اداره کشور دارند.»


او همچنین اظهار می‌کند:‌ «اینکه اصلاح طلبان و اصولگرایان موجب نابسامانی های امروز هستند آدرس غلط دادن است و نباید آدرس غلط داد و آنچه که باعث کاهش سرمایه های اجتماعی نظام شده، عمدتا ربطی به عملکرد این دو طیف ندارد. درست است که این دو طیف در درون حاکمیت هستند و ممکن است دولت و مجلس را هم در اختیار داشته باشند، اما قدرت واقعی دست اینها نیست. امروز حتی اقتصاد کشور هم تحت کنترل این دو نهاد(مجلس و دولت) نیست.»

نبوی سپس در پاسخ به این سؤال که "این حرف کمی عجیب است، قدرت اقتصادی بطور مشخص در دست چه کسی است  به چه کسانی ارتباط دارد؟ ! " تصریح می‌کند: «در کشور ما چهار نهاد هست که ۶۰ درصد ثروت ملی را در اختیار دارند؛ ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم، آستان قدس و بنیاد مستضعفان، هیچیک از اینها ارتباطی با دولت و مجلس ندارند!»

*این اظهارات در راستای پروژه طراحی شده در ستاد جریان خاص برای مقصّر جلوه دادن نهادهای منتسب به رهبری (با هدفی نه چندان پنهان) در اوضاع موجود کشور و مثلا در بحث گرانی است.

اظهاراتی که اگر به اضلاع مختلف آن نور بتابانیم خواهیم دید که چگونه حرف‌هایی مثل بی‌دستاورد بودن انقلاب اسلامی، ‌ انتخابات فایده‌ای ندارد و تجدید نظر در انقلاب هم در زیر خیمه آن زمزمه می‌شود!

مع‌الوصف بایستی توضیح داد که این حرف نه با واقعیت منطبق است و نه با عقلانیست. با عقلانیت منطبق نیست از آنرو که هیچ منطقی نمی‌پذیرد دولت با اینکه صاحب تمام اجرائیات و درآمدهای کشور از قبیل صادرات نفت، مالیات و درآمد حاصل از بخشی از صادرات غیر نفتی است؛ تنها ۴۰ درصد درآمدهای ملی را در اختیار داشته باشد! و با واقعیت منطبق نیست چون آمارها حکایت از آن دارد که دارایی‌های دولت؛ بیش از ۹ برابر اموال تمام نهادهای عمومی غیر دولتی است.

پایگاه تحلیلی اقتصاد مقاومتی در این زمینه می‌نویسد: "طبق اعلام معاون وزارت اقتصاد، اندازه دارایی های دولت و تمامی زیرمجموعه های آن بالغ بر ١٨ هزار هزار میلیارد تومان است.

برای تقریب به ذهن کافی است ذکر شود که حجم دارایی های دولت بیش از ۱۴ برابر نقدینگی موجود در کل کشور است.

این درحالیست که بدهی‌های دولت در نقطه اوج خود حدود ٧٥٠ هزار میلیارد تومان بوده است. به بیان دیگر حتی اگر میزان بدهی دولت از دارایی‌ها کاسته شود، بازهم میزان دارایی های خالص دولت بیشتر از ۱۷ هزار هزار میلیارد تومان خواهد بود.

اصلی ترین و مهمترین نهادهای اقتصادی که تحت کنترل دولت نیستند و در نحوه تأمین درآمد هم قید برون سازمانی علنی ندارند شامل ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، بنیاد تعاون سپاه، بنیاد تعاون ناجا و بنیاد تعاون ارتش هستند.
طبق صورت های مالی حسابرسی شده بنیاد مستضعفان، دارایی‌های این نهاد تا پایان سال ٩٤، ٥٦ هزار میلیارد تومان بوده است. اما درباره دیگر نهادها صورت مالی قابل اتکایی در دست نیست.

اما به عنوان یک تقریب قابل قبول می توان از آماری که خبرگزاری رویترز از برآورد کل دارایی های ستاد اجرایی فرمان امام در سال ۲۰۱۳ منتشر کرده است استفاده کرد. طبق این گزارش کل دارایی های ستاد اجرایی فرمان امام حدود ۹۵ میلیارد دلار معادل ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است.

سه نهاد بنیاد تعاون سپاه، بنیاد تعاون ناجا و بنیاد تعاون ارتش نیز، دارایی هایی به مراتب کمتر از ستاد اجرایی فرمان امام دارند. اما حتی اگر دارایی های این سه نهاد نیز برابر دارایی های ستاد اجرایی فرمان امام در نظر گرفته شود و بدهی های آن ها در محاسبه وارد نشود، دارایی های این سه نهاد نیز مجموعا به ۱۱۴۰ هزار میلیارد تومان بالغ می شود.

در مجموع می توان گفت کل دارایی های ۵ نهاد غیر دولتی بزرگ کشور کمتر از ۱.۶ هزار هزار میلیارد تومان خواهد بود؛ لذا با احتساب تقریب های گسترده و محاسبه دیگر نهادها، مجموع دارایی های همه نهادهای عمومی غیردولتی کمتر از یک دهم دارایی های کل دولت است. "

جدای از حقایق غیر قابل انکار؛ بدیهیست که نمی‌توان دروغ بهزاد نبوی را شنید اما به صحبت‌های مقامات نهادهای غیردولتی مذکور وقعی نگذاشت!

مثلاً، پرویز فتّاح، رئیس بنیاد مستضعفان چندی قبل در سخنانی پیرامون دارایی‌های بنیاد مستضعفان در مقابل دارایی‌های دولت گفت: «ما جای دولت را نمی‌گیریم، در این باره غلو شده است. همه بنیاد را روی ترازو بگذاریم نسبت به دولت یک درصد هم نیست.»

روز گذشته هم سید پرویز فتاح با تاکید بر ضرورت اصلاح وجهه اجتماعی بنیاد مستضعفان بیان کرد: بنیاد مستضعفان یک نهاد اجتماعی برای خدمت‌رسانی به محرومان است، اقدامات زیادی در حوزه محرومیت‌زدایی انجام شده که مردم از آن بی‌خبر هستند و لازم است برای اطلاع‌رسانی این خدمات و بهبود وجهه اجتماعی بنیاد مستضعفان تلاش کنیم.

رئیس‌بنیاد مستضعفان اقدامات این نهاد برای خدمت به مردم و محرومیت‌زدایی از مناطق مختلف را قابل توجه توصیف کرد و گفت: فعالیت‌های بنیاد مستضعفان به خوبی به مردم معرفی نشده است، متاسفانه ذهن جامعه از کارنامه بنیاد مستضعفان خالی است و این موضوع موجبات سواستفاده بدخواهان مردم و نظام را فراهم کرده است.

وی با تاکید بر لزوم تقویت شفاف‌سازی فعالیت‌های بنیاد مستضعفان، اضافه کرد: رابطه بنیاد با همه زیر مجموعه‌ها و شرکت‌ها باید کاملا شفاف در معرض قضاوت مردم قرار گیرد تا اگر تذکر و انتقادی داشتند مطرح کنند و ما موظف هستیم به سؤالات آنان پاسخ روشن دهیم.

درباره اکاذیب بهزاد نبوی دو نکته مهم دیگر نیز وجود دارد:

اولا نگاه به سیر موضع‌گیری‌های این فرد از زمان مجلس ششم تاکنون به وضوح نشان می‌دهد که نبوی اصرار عجیبی دارد که رهبری را مسئول تمام اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور جلوه دهد.

و البته در این راه، همانطور که دیدیم دست او از منطق و سند خالیست.
و ثانیا باید به این سؤال معقول، بدون فرافکنی پاسخ داد که وقتی وزیر اصلاح‌طلب مسکن وقت دولت به نظارت بر بازار معتقد نیست و قیمت مسکن تا بیش از ۱۰۰ درصد در دولت آقای روحانی رشد می‌کند؛ این مسئله به چه کسی غیر از ستاد دولت مربوط است!؟

و یا وقتی اعتقاد دولت به عدم نظارت بر قیمت‌ها سبب می‌شود مقولاتی مثل گوشت قرمز و خودروی پراید با حدود ۲ برابر قیمت واقعی خود به دست مصرف‌کننده برسند؛ چرا باید کسی غیر از آقای روحانی در این قضیه محکوم شود؟

و چرا مسئله به گردن تحریم‌ها و یا نهادهای عمومی غیر دولتی انداخته می‌شود!؟

مع‌الوصف بدیهیست که اگر اکاذیب بهزاد نبوی در منظر عمومی توسط خواص و رسانه‌های کشور مورد تنویر قرار نگیرد و حقیقت آنطور که باید اثبات نشود؛ آسیب‌های بزرگتر و پذیرش این اکاذیب دور از انتظار نخواهد بود.


منبع: مشرق

اخبار داخلی

معنای بیانیه سه کشور اروپایی التماس به ایران است/ سخنان روحانی در سازمان ملل باید درباره قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی باشد/ ایران در اوج قدرت است؛ دلیلی ندارد که از مواضع خود عقب نشینی کند


معنای بیانیه سه کشور اروپایی التماس به ایران است/ سخنان روحانی در سازمان ملل باید درباره قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی باشد/ ایران در اوج قدرت است؛ دلیلی ندارد که از مواضع خود عقب نشینی کند


عضو فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: سخنان رئیس جمهور باید درباره محور اقتدار جمهوری اسلامی و گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی در منطقه بر اساس منشور بیداری رهبر انقلاب باشد.
 

آخرین خبر : حجت الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان درباره حضور رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل و محدودیت های بوجود آمده از سوی دولت آمریکا برای سفر ایشان به نیویورک اظهارداشت: تاخیر در صدور ویزای اقای روحانی و هیات همراه و سایر مشکلاتی که دولت آمریکا برای سفر ایشان به نیویورک جهت حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل ایجاد کرد نشانگر استیصال این کشور در مواجه با ایران است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه حضور رئیس جمهور در سازمان ملل و سخنرانی ایشان در مجمع عمومی یک رسالت بین المللی است خاطرنشان کرد: آمریکا هنوز به دنبال این است که بگوید کدخدای جهان است و اقدامات اخیر این کشور در رابطه با سغر رئیس جمهور به سازمان ملل نشان دهند این موضوع است اما دولت آمریکا این حق را ندارد که از حضور روسای جمهور سایر کشورها در سازمان ملل جلوگیری کند لذا باید مقامات کشور با قدرت و اقتدار در مجامع بین المللی حضور پیدا کنند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه نباید مقامات ایرانی به خاطر سنگ اندازی هایی که از سوی دولت امریکا برای سفر به نیویورک صورت گرفته از حضور در مجامع بین المللی عقب نشینی کنند توضیح داد: زمانی که ایران در اوج قدرت است چه دلیلی دارد که از مواضع خود عقب نشینی کند، سفر رئیس جمهور به نیویورک و حضور در سازمان ملل و بیان قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی در مقابل سران کشورهای جهان برای ایران ارزش زیادی دارد به خصوص در این دوره که ایشان طرحی را بنام «صلح هرمز» برای امنیت و صلح در خلیج فارس و تنگه هرمز ارائه دادند.
 
سالک درباره طرح صلح هرمز گفت: از جزیئات این طرح اطلاعی ندارد اما در کل محور این طرح مشخص می‌کند که امنیت خلیج فارس و دریای عمان به عهده کشورهای منطقه و همسایه های خلیج فارس است و نباید کشوری مثل آمریکا که هزاران  کیلومتر با خلیج فارس فاصله دارد به بهانه حفظ منافع نیروی نظامی اعزام کند و در این منطقه دخالت کند چراکه خود کشورهای حاشیه خلیج فارس به بهترین شکل می توانند امنیت شان را حفظ کنند و حضور بیگانگان عامل ناامنی در منطقه است .

وی با اشاره به بیانه سه کشور اروپایی مبنی بر اینکه ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو است بیان کرد: این بیانیه مشترک که از سوی رئیس‌جمهور فرانسه، نخست‌وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان صادر شده در حقیقت نوعی التماس به جمهوری اسلامی ایران است.
 
عضو برجسته فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به رفتار دوگانه فرانسه که از سویی بیانیه بر علیه ایران صادر می کند و از سوی دیگر با رئیس جمهور ایران در حاشیه مجمع عمی سازمان ملل دیدار می کند اظهار داشت: فرانسوی ها در واقع نقش دلال آمریکایی را بازی می کنند و به دنبال این هستند که آقای روحانی با ترامپ دیدار کنند علاوه بر این انگلستان هم با همین نیت پا به میدان گذاشته است.
 
سالک با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت سیاسی کشورهای فرانسه و انگلستان به هم ریخته است، گفت: در چند وقت گذشته شاهد تظاهرات مخالفان در این کشور ها بودیم که اگر جلوی ان ها گرفته نمی شد اثری از کاخ الیزه فرانسه و ملکه انگلستان نبود

وی در ادامه تشریح اوضاع این کشورها افزود: مقامات این کشورها اگر می توانند وضع کشور خودشان را سر و سامان دهند و به دنبال دخالت و تصمیم گیری در امور کشورهای دیگر نباشد

نماینده اصفهان در مجلس با تاکید بر اینکه دوران  ابر قدرتی کشورهای بیگانه در منطقه به پایان رسیده است،تشریح کرد: دیگر وضعیت مثل گذشته نیست، زمانی انگلستان قدرت داشت و به رضا خان شاه ایران دستور می داد که از کشور خارج شود، ولی امروز 60 تن از نیروهای سپاهی ایران روی نفتکش عظیم  انگلیسی ها در خلیج فارس هلی برن می شوند و آن را توقیف می کنند اقدام آنان چیزی جز سیلی به انگلستان و  ملکه الیزابت نبود.
 
سالک در پایان با اشاره به اهمیت فرصت سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل و دستاورد آن برای کشور در زمینه دیپلماسی تاکید کرد: سخنان رئیس جمهور باید درباره محور اقتدار جمهوری اسلامی و گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی در منطقه بر اساس منشور بیداری رهبر انقلاب باشد. چراکه صحبت از محور اقتدار همه مسایل قدرت های مقاومت منطقه از جمله عراق یمن فلسطین و سوریه را در بر می گیرد که طرح صلح هرمز یکی از این موارد است.

گفتنی است حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران فردا چهارشنبه سوم مهر در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

صفحه1 از23

محل تبلیغات شما