نقد شکارفروشی سازمان محیط زیست توسط استاد محمود کرمی

 

نقد شکارفروشی سازمان محیط زیست توسط استاد محمود کرمی


افراد پیر یک گونه، بر خلاف آنچه مسئولان می‌گویند، دارای ژن غالب بوده و جفتگیری آنها ضامن بقای نسل گله است. این توجیه غیرکارشناسی که افراد پیر باید حذف شوند، باب طبع شکارچیان است که به شکار افراد پیر علاقه دارند تا با شاخ و دندانشان رکورد ثبت کنند.به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، در پی صدور پروانه‌های شکاری که اخیرا پای شکارچیان خارجی را به مناطق چهارگانه کشور باز کرده، انتقادات گسترده‌ای از ابعاد مختلف متوجه معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست شده. بسیاری از متخصصان، کارشناسان و فعالان محیط زیست، شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست را از بعد کارشناسی و فنی مورد انتقاد قرار داده‌اند. بسیاری از سمن‌های محیط زیست با ارسال نامه سرگشاده به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواهان لغو این پروانه‌ها شده‌اند و از سوی دیگر، بسیاری از نمایندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، انتقاداتشان را نسبت به این سیاست ابراز کرده‌اند.

به منظور بررسی و نقد ابعاد کارشناسی سیاست شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست، خبرگزاری تسنیم پرسش‌هایی را برای استاد محمود کرمی، دکترای حیات وحش و زیست شناسی شیلات از دانشگاه ایالتی کلرادو، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و ‌‌‌‌پژوهشگر پیشکسوت نمونه در بیست و پنجمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران ارسال کرد که به همراه پاسخ‌های مکتوب این متخصص برجسته حیات وحش کشور در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده که بنا دارد در سال جاری برای شکار چارپایان در مناطق چهارگانه و مناطق آزاد 105 پروانه صادر کند. علت صدور پروانه در این زیستگاه‌ها را افزایش جمعیت حیات وحش عنوان می‌کنند و توضیح می‌دهند که در راستای حفاظت از منابع آب و همچنین علوفه در این زیستگاه‌ها سیاست حذف برخی از افراد گله را پیش گرفته‌اند تا بتوانند تعادل اکولوژیک را در زیستگاه‌ها ایجاد کنند. در این باره چه نظری دارید؟
کرمی:باور من این است که ادعای افزایش جمعیت در شرایط کنونی در زیستگاه‌ها معتبر نبوده و اساس علمی ندارد. برای آنکه بتوانیم چنین ادعایی را مطرح کنیم باید برآورد قابل اتکایی از جمعیت هریک از گونه‌ها  و هچنین ظرفیت برد زیستگاه آنها در دست داشته باشیم که محاسبه آنها با توجه به دشواری‌های کار، بیرون از توان کارشناسی فعلی سازمان حفاظت محیط زیست است. اگر برای برآورد جمعیت‌ها و ظرفیت برد زیستگاه‌ها روش‌هایی  به کار گرفته شده است انتظار می‌رود مدیران حیات وحش سازمان با شفافیت آنها را حداقل به دانشگاه‌ها اعلام کنند. همچنین، ادعای افزایش جمعیت‌ها ، از نظر بوم‌شناختی، مستلزم برآوردهای بلند مدت جمعیت‌ها با فنون لازم است تا بتوان  تصمیمی بسیار حساس یعنی صدور پروانه را بر آن پایه استوار کرد. این ادعا باید به صورت مستند و با اعلام دقیق آمار و شیوه‌های مورد استفاده اثبات شود.
 در این زمینه باید به نکته دیگری نیز اشاره کنم. شکار و صید اساسا یکی از عوامل اصلی نابودی تنوع زیستی است. نتیجه 176 مطالعه در باره اثر شکار بر نابودی پرندگان و پستانداران مناطق استوایی که در مجله ساینس مورخ 14 آوریل  2017، چاپ شد نشان داد که شکار شدیدا بر کاهش فراوانی جمعیت‌ها موثر است. در این مطالعه آمده است که اساسا فراوانی حیات وحش در اکوسیستم‌های طبیعی بیشتر تابع الگوی شکار است تا تیپ جنگل، مساحت زیستگاه یا وضعیت حفاظت آن. سوال این است که آیا آمار درستی از شکار غیرقانونی گونه‌های حیات وحش داریم؟ آیا این آمار در صدور پروانه شکار برای به اصطلاح "تعدیل جمعیت"  به کار گرفته می‌شود؟ تصور نمی‌کنم.

تسنیم: تا کنون برخی از این پروانه‌ها صادر و شکارهایی در مناطق چهارگانه مانند زون یک پناهگاه حیات وحش حیدری و منطقه حفاظت شده درمیان که انتقادات بسیاری را به همراه داشته. صدور پروانه شکار در مناطق چهارگانه محیط زیست را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
کرمی:اصل انتخاب برخی مناطق به عنوان مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست آن بوده است که جمعیت حیات وحش در این مناطق مورد حفاظت قرار  گرفته، رو به افزایش گذارده و به زیستگاه‌های پیرامون سرریز کنند. در حقیقت مناطق چهارگانه بناست، ذخیره‌گاه جمعیت‌های حیات وحش باشند. بنابراین، حتی اگر بپذیریم که به فرض غیرممکن، جمعیت چارپایان در این زیستگاه‌ها از ظرفیت برد، فراتر رفته، این بدان معنی است که گام اول برداشته شده و حالا باید امید داشته باشیم که سرریز جمعیت به زیستگاه‌های خارج از مناطق چهارگانه بتواند به احیای جمعیت در این زیستگاه‌ها و احتمالا بهره‌برداری خردمندانه در آنها منجر شود. این موضوع نیز خود در هریک از مناطق چهارگانه مستلزم پژوهش و کسب داده‌های میدانی است.

تسنیم: مسئولان محیط زیست با این توضیح که افراد پیر یک گونه مانع جفتگیری افراد جوان می‌شوند مدعی هستند که شکار افراد پیر و مسن یک گونه، به سلامت گله منجر می‌شود. این ادعا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
کرمی: این ادعا غیرعلمی و غیرکارشناسی است و البته بر خلاف حقیقت. افراد اگر پیر شوند خود به طور طبیعی از رقابت با جوانترها برای تولید مثل عاجز شده و عرصه را به آنها واگذار خواهند کرد. اگر قوچ یا کلی به سنین بالا رسیده و هنوز توانایی چیرگی بر رقبا و تولید مثل را دارد از ژن‌های مطلوب برخوردار است. چرا باید این حیوان کشته شود تا حیوان جوانی جای او را بگیرد؟ چرا افرادی از گله  که توانسته‌اند در  اوضاع  نامناسب زیستگاه‌های کشور، از کم‌آبی‌ها و منابع کم علوفه گرفته تا ناامنی، خود را زنده نگه دارند باید کشته شوند تا جوان‌ها جای آنها را بگیرند؟ قوچ یا کلی که با همه این چالش‌ها سازگار شده و به سن 12 سال می‌رسد داری ژن های مطلوبی  است و جفتگیری آن ضامن بقای گله است . چنین حیوانی باید ژن‌های توانمندی خود را به نسل‌های بعد منتقل کند. حالا اینکه ما تصمیم بگیریم دارندگان ژن غالب را از زیستگاه‌ها حذف کنیم یعنی نسل آن گونه را در زیستگاه در معرض خطر شدید قرار داده‌ایم. من فکر می‌کنم این توجیه غیرکارشناسی بیشتر، باب طبع شکارچیان است. چرا که شکارچیان به هیچ‌وجه تمایلی به شکار جانوران جوان و یا ماده‌ها ندارند. افراد نر مسن که شکارچیان آن ها تروفه می‌نامند از دیرباز مورد علاقه شکارچیان بوده‌اند چرا که می‌توانند با شاخ و یا دندان آنها رکورد ثبت کنند یا سر پوست آرایی شده آنرا به دیوار اتاق های خود بیاویزند.در حالی که شاخ یا سر یک قوچ جوان ارزشی برای یک شکارچی ندارد.
 
تسنیم: مدافعان شکار، به توصیه‌های اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) که شکار را ابزاری برای حفاظت از حیات وحش معرفی کرده استناد می‌کنند. از این ابزار چطور باید در ایران استفاده کنیم؟
کرمی: اتفاقا اگر همین توصیه IUCN را هم به درستی مطالعه کنید متوجه می‌شوید که در این توصیه آمده است که شکار در صورت مدیریت صحیح می‌تواند ابزاری برای حفاظت باشد و در ادامه آمده است که در صورت مدیریت نادرست، شکار نه تنها به حفاظت منجر نخواهد شد بلکه صدماتی جبران‌ناپذیر را برای محیط زیست به همراه خواهد آورد. حالا ما با ضعف مشهودی که در حوزه کارشناسی با آن مواجه هستیم این شمشیر دولبه را به روی حیات وحش آسیب‌دیده کشور کشیده‌ایم. جابه‌جایی گونه‌های حیات وحش هم ابزاری برای حفاظت محسوب می‌شود. اما آیا از ابزار جابه‌جایی های مرال، گوزن زرد و یا بب ربه درستی استفاده کرده و عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته‌ایم؟
در سال 1384 سازمان محیط زیست تصمیم  گرفت با صدور پروانه شکار 200 راس از آهوان سهرین زنجان نسبت به تعدیل جمعیت اقدام کند. اما با آغاز و ادامه کار شکار آهوان سخت‌تر و سخت‌تر شد چرا که جمعیت بسیار پراکنده شد و در نتیجه موفقیت شکار بسیار کاهش یافت . بنابراین شکار برای تعدیل جمعیت حتی اگر گزینه درستی برای مدیریت جمعیت باشد در عمل کار ساده‌ای نیست.

اینکه همانطور که پیشتر توضیح دادم بدون در دست داشتن برآورد دقیق جمعیت و ظرفیت برد زیستگاه، اقدام به صدور پروانه شکار کنیم یکی از جنبه‌هایی است می‌تواند شکار را به ابزاری برای خسارت به حیات وحش تبدیل کند. یکی دیگر از ابعاد خسارت‌بار شکار، تبعات اجتماعی آن است که در صورت سوءمدیریت، به آفتی برای حفاظت از زیستگاه‌ها تبدیل خواهد شد.  مردم بومی پیرامون یک منطقه حفاظت شده را در نظر بگیرید که شاهد زندگی گله‌های حیات وحش در منابع طبیعی  اطرافشان هستند و شکار حیات وحش را تخلف می‌دانند. حالا همین بومیان، شکارچیانی را می‌بینند که با همراهی محیط‌بانان به شکار گله‌های چارپایان مشغول شده‌اند. چگونه می‌توان از این بومیان انتظار داشت که همچنان شکار را تخلف بدانند؟  از محیط‌بانانی که سالها از گله‌های حیات وحش با تعصب و غیرت پاسداری کرده‌اند و حال باید خودشان شکارچیان را در شکار چارپایان همراهی می‌کنند چگونه می‌توان انتظار داشت  برای حفاظت گونه ها جان بر کف بایستند؟ آیا مسئولان محیط زیست، از توانایی لازم برای مدیریت این چالش‌ها و تبعات برخوردارند؟

تسنیم: اخیرا سازمان حفاظت محیط زیست، بازه زمان شکار را افزایش داده تا به گفته مسئولان این سازمان فشار از روی حیات وحش برداشته شود. یعنی در حالی که پیشتر، فصل شکار حدود دو ماه بود حالا به جز آذر و دی و سپس فروردین و اردیبهشت، کلیه ماه‌های سال، فصل شکار است. سازمان حفاظت محیط زیست مدعی است اصلاح فصل شکار با مشورت کارشناسان، متخصصان و حتی شکارچیان علاقه‌مند طبیعت کشور و با هدف کاهش و پخش کردن فشار ناشی از حضور شکارچیان در زیستگاه و دور شدن از فصول حساس جفت گیری، حاملگی و زایمان صورت گرفته است. در این باره چه نظری دارید؟
کرمی: تعین زمان و طول دوره شکار نیز از اهمیت بسیار برخوردار است. طبیعتا باید از شکار در طول فصل جفت گیری، به دنیا آمدن فرزندان، پرریزی و اوضاع حدی دمایی و زمان هایی که گونه‌ها با کمبود غذا و آب مواجه هستند خوداری شود. طبیعتا چون بسیاری از این عوامل برای گونه ها به اوضاع بوم شناختی منطقه بستگی دارد تصمیم گیری در باره آن باید به عهده ادارات کل محیط زیست باشد.  طبیعتا نوع شکار نیز در این زمینه مهم است. معمولا شکار با تیر و کمان زودتر از شکار با سلاح های گرم است. برخی از گونه ها را می توان هم در بهار و هم در پاییز شکار کرد ( مثل بوقلمون در آمریکا). گونه های آفت را در سرتاسر سال شکار می کنند (مثل خوک در آمریکا). بد نیست سازمان محیط زیست دستورالعمل تعین فصل شکار خود را منتشر کند تا مورد نقد و بررسی علاقمندان قرار گیرد.

ضمنا نکته‌ای را در پایان شایسته ذکر می‌دانم. پاسخ به همه پرسش‌هایی که شما مطرح کردید نیازمند پژوهش‌های میدانی حیات وحش است. این پژوهش‌ها باید به دست دانشجویان جوان عاشق، امیدوار و از خودگذشته رشته‌های جانورشناسی و تنوع زیستی و  ...علاقمند به طبیعت و با کاربرد فنون میدانی مناسب به انجام رسد. متاسفانه انجام مطالعات میدانی با دشواری‌های فراوان روبرو شده است و بیشتر دانشجویان می‌کوشند که با جمع‌آوری نمونه‌ها رساله خود را در آزمایشگاه به پایان برند. بنابراین، فقط سازمان محیط زیست حلقه ضعیف زنجیر نیست. در  این زنجیر حلقه‌های سست بسیارند!

 

اخبار داخلی

خبرگزاری فارس: همه حاشیه‌ها و جنجال خانم مائده


همه حاشیه‌ها و جنجال خانم مائده


دچار یک اشتباه راهبردی هستیم. اول اینکه برای ما موضوعات فرهنگی در اولویت قرار ندارد و دوم اینکه وقتی هم سراغ مسائل فرهنگی می‌رویم به روش سیاسی و امنیتی ورود می‌کنیم. همین که توئیتر فیلتر می‌شود، اما نسبت به اینستاگرام بی‌اعتنا هستیم یعنی تهدید هجمه‌های سبک زندگی را کم‌خطرتر از هجمه‌های سیاسی می‌دانیم.

 

آخرین خبر ـ ابتدا تصور می‌کردم ماجرای دستگیری یک خانم در شبکه‌های اجتماعی، موضوع بااهمیتی نیست و نیاز به توضیح و تفسیر ندارد. اما مباحثی طی این یکی دو روز طرح شد که به نظر رسید حرف‌هایی باقی مانده است.

ماجرا را یک بار مرور کنیم؛

یک دختر خانم در شبکه اینستاگرام ویدئوهایی منتشر می‌کند که بعد از مدتی مورد پیگیرد نهادهای امنیتی قرار می‌گیرد و در نهایت دستگیر می‌شود. مدت کوتاهی بعد از دستگیری نیز یک مستند از اعتراف دخترخانم در رسانه ملی منتشر می‌شود که مجموع این دو حادثه موجی از انتقادات ایجاد می‌کند. اما این بار برخلاف موارد مشابه، این ماجرا سه دسته منتقد داشت؛ یکم جریان ضدانقلاب و دوم اقلیت اباحه‌گر و البته دسته سوم که بخش قابل اعتنایی از جامعه متدین بودند. از دو گروه اول عبور می‌کنیم، اما گروه سوم ۲ نکته قابل اعتنا دارند؛ اول اینکه در شرایطی که کشور درگیر موضوعات مهمتر اقتصادی است و مطالبه اول کشور مجازات و اعدام مفسدین اقتصادی است، چرا نظام باید خودش را درگیر مباحث دست چندم کند؛ و اما انتقاد دیگر آنها مربوط به پخش اعترافات این دختر خانم از رسانه ملی است.

در این رابطه ۳ نکته قابل اعتناست.

یکم. باید توجه داشت که شبکه‌های نوین اطلاعاتی جزیی از زندگی اجتماعی افراد است و مشمول مصونیت‌های حریم خصوصی نیست. شبکه‌های‌های اجتماعی نیز مثل کوچه و خیابان این شهرند. مردم حضور دارند و هرآنچه اثر اجتماعی داشته باشد مشمول قوانین اجتماعی کشور است. طبیعی است که فروش مواد مخدر از شبکه‌های اجتماعی تخلف است. ترویج فحشا و ابتذال در اینستاگرام مثل هنجارشکنی‌های اخلاقی در پارک و محله ماست. کدام آدم عاقل و معتقد به قانونی می‌پذیرد که یک نفر وسط شهر و در یکی از میادین محله، برهنه شود و آشکارا برقصد؟

حکم، روشن است. دستگاه انتظامی واجب است که از حریم مومنانه شهر پاسداری کند. باید قانون را اجرا کند و اتفاقا انتقاد اصلی این است که چرا این قدر دیرهنگام ورود کرده است؟

دوم. یک نقد پوسیده و کلیشه‌ای وجود دارد که معتقد است وقتی گناهان بزرگتر وجود دارد نباید سراغ این دست موضوعات کم‌اهمیت رفت. طبیعی است که این ادعا به غایت غیرمنطقی است. این افراد کافی است به یک سوال ساده پاسخ دهند؛ اگر خانه شما را خدای نکرده دزد بزند، حق داریم به عدلیه بگوییم شما به کارهای مهم‌تر مثل مباره با اختلاس بپردازید و دزد خانه را رها کنید؟ پاسخ روشن است.

اما یک نکته باقی است که نباید فراموش شود. از عدالت مهم‌تر احساس عدالت است. عدلیه و نظمیه ما باید به نحوی عمل کند که مردم احساس بی‌عدالتی و تبعیض نداشته باشند. این موضوع همان توصیه اکیدی است که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با دستگاه قضایی مطرح و به موضوع تبلیغات هنرمندانه از عملکرد دستگاه قضایی اشاره کردند. در شرایطی که کشور تشنه مبارزه با فساد اقتصادی است نباید به نحوی تبلیغات کرد که مردم احساس کنند عدلیه در شناخت اولویت‌ها دچار سردرگمی است. این حرف متفاوت از رها کردن متخلف در شبکه‌های اجتماعی است اما اکیدا بر مدیریت افکار عمومی در پیگیری پرونده‌های مهم و ضریب دادن به آنها اشاره دارد. آقای دادستان محترم و مسؤولان عزیز قضایی در این روزها که ذهن و دل مردم درگیر موضوعات اقتصادی است، باید در مساله اصلی بیشتر اظهار نظر کنند. اگر جامعه دچار این تلقی شده است که عدلیه بیش از آنکه به اقتصاد و معیشت مردم توجه کند به حجاب و کنسرت و فیلترینگ توجه کرده است، مقصر مسئولینند؛ نه ادراک مردم. تبلیغات باید به نحوی باشد که مصرح فهم اولویت‌ها در دستگاه قضایی باشد.

سوم. اما درباره اعترافی که از رسانه ملی پخش شد، عمده انتقادات به حق است. ۳ دسته انتقاد جدی به این مستند وارد است. اول اینکه زمان پخش این برنامه منطقی نبود. در شرایطی که جامعه مترصد برخورد با مفسدین اقتصادی است انتشار چنین برنامه‌هایی همان آدرس غلط دادن است. گویی قهریه نظام دچار گیجی در فهم اولویت‌های کشور است که البته چنین نیست.

دوم نوع مستند است که به شدت عواطف مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برخلاف انتظار سازندگان برنامه، باعث می‌شود اصل خطای فرد در حاشیه قرار بگیرد. اعتراف گرفتن یک مرد در اتاق تاریک، از یک دختر کم سن و سال که اتفاقن در حال گریه است، آن هم سوالاتی از این دست که تیمی کار می‌کردید یا فردی، سخت برای مخاطب آزاردهنده است. واقعا چه ضرورتی داشت؟ چه آورده‌ای داشت جز اینکه مقصر را مظلوم جلوه دهد؟

اشکال سوم فهم ما از نوع مواجهه با موضوعات فرهنگی است. با مسائل فرهنگی نمی‌شود به روش و قاعده موضوعات سیاسی و امنیتی رفتار کرد. اساسا موضوعات فرهنگی جنسش اعتراف نیست. اعتراف به چه؟ موضوعاتی که امنیتی نیست، جنسش دست‌های پشت پرده و یا پروژه‌های پیچیده امنیتی نیست؛ عمدتا جهل است و نادانی. جهل را اعتراف نمی‌کنند، بلکه آگاهی می‌دهند.

بند سوم بسیار مهم‌تر است. ما دچار یک اشتباه راهبردی در مواجهه با موضوعات فرهنگی هستیم. اول اینکه برای ما موضوعات فرهنگی در اولویت قرار ندارد و دوم اینکه وقتی هم سراغ مسائل فرهنگی می‌رویم به روش سیاسی و امنیتی ورود می‌کنیم. همین که مسئولین ما توئیتر را فیلتر می‌کنند، اما نسبت به اینستاگرام بی‌اعتنا هستند یعنی تهدید هجمه‌های سبک زندگی را کم خطرتر از هجمه‌های سیاسی می‌دانند. غرض فیلتر کردن یا نکردن این و آن نیست؛ غرض نوع نگاه غلط ماست. این همان نگاه غلطی است که در دهه ۷۰ خطر ماهنامه «ایران فردا» را فراتر از «آدینه» و «دنیای سخن» می‌دانست. یکی را هر از گاهی برخورد می‌کردند و دیگری کاملا رها بود؛ چون تهدید سیاسی محسوب نمی‌شد.

باید توجه داشت که اولا مساله اینستاگرام و تهدیدات امروزش، سبک زندگی جامعه ما را هدف گرفته است و نیازمند نظارت جدی‌تر است و دوم اینکه سبک برخورد با آنها نیز به روش موضوعات سیاسی و امنیتی نیست و باید به روش خودش رفتار کرد؛ هرچند برخورد فرهنگی به معنی تسامح و تساهل با قانون شکن نیست.

 

منبع : فارس

محسن مهدیان

 

اخبار داخلی

خبرگزاری فارس: حفظ تجارت بدون دلار با ایران گامی مثبت از سوی اروپا است

 

حفظ تجارت بدون دلار با ایران گامی مثبت از سوی اروپا است


عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: موضوع حفظ تجارت بدون دلار با ایران از سوی اروپا برای کشورمان مطلوب است چون کشورمان را از مبادلات دلاری دور کرده و گام مثبتی از سوی اروپا تلقی می‌شود.

 

آخرین خبر : آرمان خالقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ، با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر موافقت سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حفظ تجارت بدون دلار با ایران اظهار کرد: زمانی که گفته می‌شود مبادلات بدون دلار با ایران فراهم می‌شود بدین معنی است که می‌توان مبادلات یورویی و مبادلات با سایر ارزها و نیز مبادلات کالا به کالا و تهاتری را با ایران داشت و در واقع دلار از واحد مبادلات و ارز مرجع برای مبادلات فی‌مابین حذف می‌شود.

وی تصریح کرد: پس این موضوع برای جمهوری اسلامی ایران مطلوب است چون کشورمان را از مبادلات دلاری دور کرده و مشکلات کشورمان را رفع می‌کند و بنابراین اگر این اتفاق شدنی باشد گام مثبتی از سوی اروپا تلقی می‌شود.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بیان کرد: علاوه بر آن باید دانست که این امکان تا چه اندازه‌ای شدنی است که جمهوری اسلامی ایران در مبادلات فی‌مابین با کشورهای اروپایی، از روش تهاتر کالا به کالا استفاده کند.

وی افزود: هم اکنون بحثی که در تحریم وجود دارد موضوع تحریم‌ها و مبادلات بانکی است و آمریکا در این رابطه بانک‌های اروپایی را مورد تهدید قرار داده که چنانچه با ایران وارد مبادله و تجارت شوند، کار بانکی با این کشورها انجام نداده و آنها را تحریم می‌کنند.

خالقی تصریح کرد: این خود سبب می‌شود که بانک‌های اروپایی، مبادلات پولی و مالی با ایران را پشتیبانی نکرده و اگر این موضوع مبادلات پولی حذف و تبدیل به مبادلات اعتباری و تهاتری شود، بی شک نگرانی بانک‌های اروپایی‌ها رفع شده و می‌توانند وارد تجارت با کشورمان باشند.

 

اخبار داخلی
جنگ اقتصادی، هوشمندی سیاسی و اقدام و عمل انقلابی (یادداشت میهمان)

 
۱- در حالی که در یک صف نانوایی اجازه نمی‌دهند که یک نفر با خرید غیر عادی نان نظم نانوایی را به هم بزند، فروش بی‌حد و مرز سکه طلا تا جایی که یک نفر ۳۸ هزار و یکصد نفر صدها هزار سکه خریداری کنند جای تعجب و شگفتی دارد. مگر نه این است که طلا پشتوانه پول ملی و در میدان جنگ اقتصادی نقش استحکامات اقتصادی را ایفا می‌کند، فروش فله‌ای ذخایر کشور در قالب سکه طلا با کدام منطق عرضه و تقاضای اقتصادی سازگار است؟ آیا تقاضای ده‌ها هزار سکه توسط یک نفر تقاضای حقیقی است که منطق آن توجیه اقتصادی داشته باشد!؟ بدون شک پیوند زدن قیمت‌سکه به اهداف پشت پرده و مدیریت شده از سوی دشمن بدور از هوشمندی سیاسی است که با هیچ منطق اقتصادی قابل توجیه نیست.
۲- بدون شک عاملی اصلی گرانی افسار گسیخته سکه و ارز فقدان برنامه‌ریزی و استراتژی صحیح و مبتنی بر مصالح ملی از سوی دولت در این حوزه می‌باشد. عقل اقتصادی و سیاسی حکم می‌کند که اگر قرار است حجم عظیمی از سکه به بازار عرضه شود قطعاً این اقدام می‌بایست بر پایه منافع ملی و اتخاذ برنامه‌ای جامع و هدفمند و با اعلام سقف مشخص و محدود برای هر فرد و در جهت تحکیم ثبات ملی و امنیت اقتصادی برنامه‌ریزی و اجرا گردد. هرگز به مصالح کشور و ملت نخواهد بود که کسانی که از سرمایه بالایی برخوردارند و یا به سرمایه بیگانه متصل هستند سرمایه ملی کشور را یکجا خریداری کنند. سکه طلا ذخیره پشتوانه ملی اقتصاد کشور و متعلق به همه ملت ایران است اگر قرار باشد به مصالحی ذخایر سکه طلا به بازار تزریق گردد باید در بین همه مردم متقاضی توزیع شود تا موجبات تحکیم مبانی اقتصادی را در کل جامعه فراهم نماید نه اینکه به کانونی برای توطئه و برهم زدن نظم اقتصادی و فشار بر دولت و ملت تبدیل شود. متاسفانه همین اتفاق در عرصه واگذاری شرکت‌های دولتی نیز رخ داد و به جای آنکه سهام شرکت‌های دولتی به ملت ایران فروخته شود و موجبات ثبات اقتصادی و پشتوانه مردمی صنعت را فراهم نماید به عده قلیلی فروخته شد که اکثراً حاصل آنها ضربه به نظام و منافع ملی کشور گردیده است.
 ۳- ممکن است گفته شود مقادیرعرضه شده سکه طلا به بازار هیچ‌گونه خدشه‌ای به پشتوانه عظیم ذخایر ملی کشور وارد نخواهد کرد، لیکن این، شیوه درست تزریق سکه طلا به بازار نیست بلکه تزریق سکه به جیب دلالان و توطئه‌گرانی است که برای برهم زدن نظم اقتصادی کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند. در حالی که توطئه مشترک رژیم صهیونیستی؛ عربستان و امارات برای شکست پشتوانه مالی کشور و ایجاد بی‌نظمی اقتصادی در حوزه سکه و ارز از ماه‌ها قبل برملا شده بود آیا فروش بی‌ضابطه و فله‌ای هفت میلیون و ششصد هزار سکه در مدتی کوتاه کمک به اقتصاد کشور است یا فراهم نمودن شرایط برای سوء استفاده دشمن و ایجاد بی‌نظمی اقتصادی در کشور!؟
4- در حالی‌که اقتصاد و سیاست دو رکن اصلی و تفکیک‌ناپذیر از یکدیگرند نقطه عطف برنامه‌ریزی اقتصادی و سیاسی کشور توسط کدام دستگاه رصد و برنامه‌ریزی می‌شود؟ اگر مسئولی که فرمان چرخ اقتصاد کشور در دست اوست مرز سیاسی با دشمن را نشناسد بدون شک در زمین دشمن بازی خواهد کرد و در حالی که جیب دلالان و ستون پنجم اقتصادی دشمن به سرمایه‌های قارونهای منطقه وصل است، فروش بی‌ضابطه سکه با هدف ‌اشباع‌ اشتهای دشمن ناشی از ساده‌لوحی سیاسی و اقتصادی است که عواقب آن‌گریبانگیر نظام اسلامی خواهد شد!
۵- مدیران ناکارآمد، ضعیف، خسته و ‌اشرافی؛ ناخواسته در زمینی بازی می‌کنند که قواعد بازی آن را دشمن نوشته است و همان‌قدر به کشور ضربه می‌زنند که دشمن برنامه‌ریزی کرده است بر عکس مدیران قوی، کارآمد، متدین، انقلابی و ساده‌زیست با کار جهادی دشمن را مأیوس، مردم را امیدوار و موجودات سرافرازی و اقتدار ایران اسلامی را فراهم می‌سازند همان اتفاقی که در عرصه دفاع مقدس در رویارویی با قدرت‌های جهانی روی داد. بر این اساس دولت محترم می‌بایست با انسجام‌بخشی به مدیریت اقتصادی و سیاسی و برنامه‌ریزی جهادی و انقلابی و با تکیه بر استحکام‌بخشی به قدرت ملی و تولید ساخت داخل و اطمینان‌بخشی به مردم و با به‌کارگیری مدیران کارآمد، دلسوز، انقلابی و جهادی با دمیدن روحی انقلابی بر کالبد نظام مدیریتی کشور موجبات حرکت بالنده چرخه پیشرفت کشور را در جهت حل مشکلات مردم شتابی انقلابی ببخشد.
۶- در شرایط عادی، عرضه کالا در بورس، قیمت تعادلی خود را پیدا می‌کند لیکن در شرایط جنگ اقتصادی که دشمن در لباس ستون پنجم وارد میدان جنگ می‌شود آیا تعیین نبض ذخیره ملی کشور در قالب سکه طلا در میدان جنگ روانی، سیاسی و اقتصادی دشمن گامی در جهت مصالح ملی کشور است!؟ بدون شک تا زمان رفع فتنه دشمن و بازگشت سلامت به نظام اقتصادی کشور می‌بایست تدابیر خاصی ‌اندیشیده شود.
۷- در حالی‌که وزارت خزانه‌داری آمریکا جنگ تمام عیاری را علیه استحکامات اقتصادی کشور ساماندهی کرده است آیا دولت محترم نباید با انتخاب فرماندهانی جهادی بسان دوران دفاع مقدس دفاع قهرمانانه و همه‌جانبه‌ای را علیه جنگ اقتصادی دشمن سازماندهی و برنامه‌ریزی کند؟ بدون شک وقتی که مردم نقشه عملیاتی دولت را برای مقابله بی‌امان با جنگ اقتصادی دشمن در قالب فرماندهانی اقتصادی با روحیه باکریها، خرازی‌ها، چیت سازیان‌ها، همت‌ها و همدانی‌ها را در میدان جنگ اقتصادی در کنار خود ببینند دوشادوش دولت همه ملت در مقابله با دشمن به میدان خواهند آمد و همچون دوران دفاع مقدس نقشه‌های شوم دشمن را منهدم و نقش بر آب خواهند کرد.
۸- بسیج عمومی و برنامه‌محور همه دستگاه‌های نظارتی سه قوه اعم از ستاد حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور، وزارت اطلاعات، حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران و دادستانی کل کشور در قالب تشکیل «ستاد هماهنگی مقابله ضربتی با جنگ اقتصادی» اقدامی عاجل و فوری را می‌طلبد تا به دور از تشریفات جاری به نحوی انقلابی و ضربتی موجبات انهدام شبکه‌های داخلی و خارجی برهم‌زنندگان نظم اقتصادی کشور را فراهم نمایند. بدون شک هماهنگی در برخورد سریع و انقلابی با عوامل فرصت طلب سودجو و برهم زننده نظم اقتصادی موجبات آرامش و اطمینان‌بخشی به مردم را در دفاع از حقوق آنان به دنبال خواهد داشت.
۹- یکی از عواملی که منجر به خسارت می‌شود کم‌توجهی به هشدارها، هدایت‌ها و برنامه‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و عدم استفاده از آراء و نظرات منتقدان دلسوز نظام در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت کشور است. بدون شک اگر دولت محترم به دور از خودشیفتگی در مسئله هسته‌ای و در برنامه‌های اقتصادی رهنمودها، تذکرات و سیاستهای ابلاغی رهبری را به طور کامل سرفصل اقدام و عمل خود قرار می‌داد و به آراء منتقدان دلسوز نظام توجه می‌کرد یقینا کشور درگیر شرایط کنونی نبود. رهبری هوشمند و حکیم انقلاب از سال‌ها قبل همواره در رابطه با استحکام بخشی به قدرت داخلی و اجرای اقتصاد مقاومتی در جهت حل مشکلات مردم همواره تاکید فرموده‌اند. متاسفانه این کم‌توجهی‌ها صرفاً به قوه مجریه اختصاص ندارد بلکه در سایر قوا نیز مشاهده می‌شود. حقیر در سال ۱۳۹۲ که مقام معظم رهبری آن سال را به عنوان سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری فرمودند در جهت اجرای منویات ایشان طرح تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی سه قوه را با ۶۰ امضا به مجلس شورای اسلامی تقدیم نمودم و در همان سال نسخه‌ای از آن در اختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قرار گرفت، لیکن متاسفانه طرح در مجلس شورای اسلامی ناکام ماند و اکنون شاهد هستیم که بعد از گذشت پنج سال سران قوا به این نتیجه رسیده‌اند و این در حالی است که نظام اسلامی پنج سال از اجرای این طرح عقب مانده است. مفاد کامل طرح در سایت تسنیم تحت عنوان«تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی سه قوه» هم اکنون موجود است. چندی پیش نیز طرح جامعی در قالب ۶۰ بند تحت عناوین «منشور مدیریت جهادی- عدالت و پیشرفت» و « ۶۰ راهکار انقلابی در انتظار اقدام و عمل» در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت که خود یک برنامه جامع برای رفع انقلابی مشکلات کشور بود که در رسانه‌ها انعکاس گسترده‌ای یافت، لیکن مورد عنایت مسئولان امر قرار نگرفت.
۱۰- به نظر می‌رسد تمرکز درازمدت و چندین ساله قوه قضائیه بر روی چندین پرونده خاص و در مواردی قطور و چندین هزار صفحه‌ای باعث گردیده است که نگاه کلی این قوه بیشتر به این‌گونه پرونده‌ها معطوف گردد و عملاً حاشیه امن برای برهم زنندگان نظم و بی‌ثباتی در نظام اقتصادی کشور فراهم گردد. بر این اساس چابک‌سازی در شیوه رسیدگی و تسریع در صدور احکام اقتصادی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که قوه محترم قضائیه می‌بایست در شرایط جنگ اقتصادی با ساز و کار جهادی آن را تدوین و عملیاتی نماید. سرعت در رسیدگی؛ قاطعیت در برخورد و عدالت در صدور رأی سه عنصر اصلی قوه قضاییه در مواجهه با متجاوزان به حقوق مردم است.
۱۱- تشکیل کارگروه‌های ‌اندیشه‌ورزی تخصصی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، همگام با مدیران دستگاه‌های اجرایی، متشکل از نیروهای دلسوز، صاحب‌نظر و نخبه در جهت حل مشکلات موجود کشور اقدامی ضروری در جهت هم‌افزایی توان فکری و مدیریتی مسئولان دستگاههای اجرایی کشور است. مقام معظم رهبری بارها بر تشکیل این چنین نهادی تحت عنوان هیئت‌های ‌اندیشه‌ورزی تأکید فرموده‌اند.
۱۲- درست است که ثبات سیاسی و انقلابی مردم برخاسته از ثبات عقیدتی و امنیت ملی ایران اسلامی است و هر جا که پای دشمن و ضربه به دین و میهن و غیرت و شرف این ملت در میان باشد مردم قاطعانه و قدرتمندانه در مقابل توطئه‌های دشمن قد علم می‌کنند لیکن دولت محترم، مجلس و قوه قضاییه نیز می‌بایست در میدان خدمت به مردم و اعتلای نظام اسلامی و مقابله با توطئه‌های اقتصادی و سیاسی دشمن قدرتمندانه و انقلابی عمل کنند.

 

منبع : کیهان


دکتر ابراهیم کارخانه‌ای

 

 

 

اخبار داخلیسراج خبر داد
 خرید ۳۸ هزار سکه با هزینه ۵۳ میلیارد تومان توسط یک جوان ۳۱ ساله!/ تأثیر منفی ابلاغیه وزارت صنعت بر بازار خودرو
 
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: متأسفانه مواردی را در بحث خرید سکه شاهد بوده‌ایم که اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 

 به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری دانشجو، قاضی ناصر سراج در جمع خبرنگاران در خصوص نابسامانی‌های بازار ارز و سکه اظهار کرد: متأسفانه مواردی را در بحث خرید سکه شاهد بوده‌ایم که اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.

وی افزود: در رابطه با سکه نفر اول ۳۸ هزار و ۲۵۰ عدد سکه خریداری کرده و برای این خرید، رقمی معادل ۵۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان پول پرداخت کرده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه این فرد تنها ۳۱ سال سن دارد، گفت: ما در رابطه با فروش و عرضه باید تدبیری اتخاذ کنیم و سختی‌هایی را در نظر بگیریم که هرکسی پول دارد نتواند وارد بازار نشود و هرکاری خواست در ارتباط با اقتصاد کشور انجام دهد.

سراج تصریح کرد: کدام کشور قوی اینگونه عمل می‌کند و ارز و سکه را اینچنین در معرض قرار می‌دهد؟ امیدواریم با توجه به هماهنگی‌ها، دستورات مقام معظم رهبری در خصوص مسائل اقتصادی، جلسات بین رؤسای سه قوه و مسئولان عالی، راهکار‌های مناسب عملی شود.

وی با بیان اینکه دست‌های خارجی قطعاً در این مسائل دخیل است، گفت: با هماهنگی پیش آمده بین روسای قوا به طور قطع مشکلات موجود برطرف خواهد شد.

رئیس سازمان بازرسی کشور درباره نتیجه بازدید از شرکت ایران خودرو و احتمال احتکار از سوی این شرکت تصریح کرد: احتمال احتکار همچنان در حال بررسی است، اما نتیجه بازدید ما این بود که فردای روز بازدید سرزده ما از ایران خودرو، قیمت خودرو‌های داخلی  به میزان قابل توجهی ارزان شد و دیگر هم قیمت‌ها بالا نرفت.

وی گفت: متأسفانه وزارت صنعت طی ابلاغیه‌ای اعلام کرد که ورود ماشین‌های خارجی ممنوع شده و این موضوع تأثیر منفی بر بازار داخلی گذاشت.

سراج تأکید کرد: ما از رسانه و عموم مردم تقاضا داریم تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی شرکت یا کارخانه‌ای از طریق شماره تلفن ۱۳۶ تلفن و یا سایت سازمان بازرسی ما را در جریان تخلف صورت گرفته قرار دهند.

اخبار داخلی

صفحه1 از97

محل تبلیغات شما