بررسی اعتبارنامه تاجگردون در شورای نگهبان

بررسی اعتبارنامه تاجگردون در شورای نگهبان

دبیرکمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم از تشکیل کمیته 5نفره در مجلس برای استعلامات و بررسی اعتبارنامه تاجگردون خبر داد.
 

به گزارش آخرین خبر ، علی جدی دبیر کمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم در گفت‌ وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در تشریح دومین نشست بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران اظهار داشت: جلسه امروز با حضور اعضای کمیسیون و همچنین معترضین و منتخب گچساران تشکیل شد.

وی افزود: در این جلسه، یک کمیته پنج نفره به منظور بررسی مستندات و پیگیری استعلامات و همچنین تحقیقات لازم تشکیل شد.

دبیرکمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم در ادامه خاطرنشان کرد: پس از طرح مباحث مختلف در خصوص اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون و همچنین استماع سخنان معترضان و آقای تاجگردون، مقرر شد معترضینی که نسبت به اعتبارنامه منتخب گچساران اعتراض دارند تا شنبه هفته آینده دلایل اعتراض به همراه مستندات را مکتوب به کمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتخبان مجلس ارائه کنند.

جدی در بیان دیگر جزئیات نشست امروز کمیسیون متبوعش گفت: همچنین در جلسه امروز مقرر شد آقای تاجگردون نیز تا شنبه هفته آینده به صورت مکتوب پاسخ‌ها و مستندات را در دفاع از خود به کمیسیون ارائه کند
 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

کرونا جان ۱۱۳ نفر دیگر را در کشور گرفت

تست کرونای ۲ هزار و ۴۴۹ نفر دیگر مثبت شد/ فوت ۱۱۳ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته/ ۵ استان همچنان در وضعیت هشدار کرونایی


سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۸۹ هزار و ۸۷۶ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۸ هزار و ۹۵۰نفر رسید.
 

به گزارش آخرین خبر ، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۶ خرداد) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی دو هزار و ۴۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید،۸۴۲ نفر مورد بستری و ۱۶۰۷ نفر موارد سرپایی یا در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور به ۱۸۹ هزار و ۸۷۶ نفر رسید.

وی ادامه داد: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۳ بیمار دیگر مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان باختند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۸ هزار و ۹۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سادات لاری بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون ۱۵۰ هزار و ۵۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده اند. ۲۷۶۵ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به نوعی بحرانی تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.

وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۱۹۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند. در تهران، خراسان رضوی و بوشهر موارد بستری در حال افزایش است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با توجه به افزایش نسبی آمار مبتلایان و فوتی های کرونا اکیدا از مردم می خواهیم فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند و در هر سن و هر شرایطی هستند به محض خروج از منزل ماسک بزنند، استفاده از ماسک های خانگی هم موثر است.

وی افزود: اکیدا از مردم می خواهیم از برگزاری مراسم عروسی و عزاداری خودداری کنند زیرا یکی از علل مهم افزایش مجدد آمار کرونا برگزاری این نوع تجمعات در برخی شهرهاست از جمله در یک عروسی ۱۲۰ نفر از مهمانان به ویروس کرونا مبتلا شدند.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

آشفته بازار مسکن اقدام فوری و جدی دولت را می‌طلبد


آشفته بازار مسکن اقدام فوری و جدی دولت را می‌طلبد


هیچ پرونده‌ای زیر میز نداریم، همه پرونده‌ها زیر دست قضات و درحال رسیدگی است؛ شایعه سازی، دروغ پراکنی و تهمت زنی به افراد برای دادرسی عادلانه سم است و آن را مختل می‌کند.
 

به گزارش آخرین خبر ، آیت‌‎الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه، با تسلیت شهادت امام صادق (ع) رهبر مذهب تشیع، دو شاخصه مهم آن حضرت برای امر قضا را «قضاوت عادلانه و به‎حق» و «شناخت موضوع و حکم و صدور حکم مبتنی بر فهم و دانش» عنوان کرد.

* در مبارزه بدون تبعیض با فساد جدی هستیم

رئیس قوه قضائیه یکی از مهم‌ترین برنامه‎های دستگاه قضایی را مبارزه بدون تبعیض با فساد عنوان کرد و گفت: در اولین جلسه سران قوا بعد از تصدی مسؤولیت قوه قضائیه و در تشریح برنامه‎های خود تأکید کردم که هر مستندی که درباره فساد به دستگاه قضایی ارجاع شود و هر پرونده ‌ای که در این زمینه تشکیل شود، قاطعانه و عادلانه مورد رسیدگی قرار می‎گیرد.

هیچ پرونده‎ای را زیر میز نمی‎گذاریم

آیت‎ الله رییسی خاطر نشان کرد: هیچ پرونده‎ای را در دستگاه قضایی زیرمیز نمی‎گذاریم و همه پرونده‎ها روی میز قضات هستند و مورد رسیدگی قرار می‎گیرند و قوه قضائیه در مبارزه بدون تبعیض با فساد مصمم است و آن را با جدیت پیگیری می‎کنیم.

دروغ، تهمت و شایعه روند دادرسی را مختل می‎کند

رییس قوه قضاییه، شایعه‎سازی و دروغ‎پراکنی و تهمت زدن را سَمّی مهلک برای مبارزه با فساد دانست که روند دادرسی عادلانه را مختل می‎کند و بر همین اساس از آحاد ملت خواست اگر گزارش یا مستنداتی درباره تخلف فرد یا افرادی دارند، به دستگاه قضایی ارائه دهند.

آیت‎الله رئیسی بر همین اساس متذکر شد: گفتن مسائل به افراد غیرمسئول به‎جای اعلام آن‌ها به دستگاه قضا و ایجاد سوءظن یا انگشت اتهام به سوی کسانی نشانه رفتن که مردم آن‌ها را به عنوان فردی صالح می‌شناسند، حتماً نظام دادرسی را دچار اخلال می‎کند و هیچ دردی را دوا نمی‎کند.

رئیس قوه قضاییه، طرح اتهامات و شایعات در فضای حقیقی و مجازی را کاری غیرشرعی و غیر اخلاقی دانست و تصریح کرد: پرونده‎ای که در دادگاه‎ها مطرح می‎شوند، بر اساس یک سیر حقوقی و قانونی شکل می‎گیرند و هر اقدامی خارج از این چارچوب، حتماً به دادرسی عادلانه آسیب خواهد زد.

دولت متولی قیمت‎گذاری و کنترل بازار است

آیت‎الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بازار و قیمت‎ها اشاره کرد و گفت: تسعیر، قیمت‎گذاری و کنترل بازار وظیفه دولت‎هاست و مسئولان اجرایی باید با انجام وظایف خود در این زمینه، نگرانی مردم خصوصاً اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را برطرف کنند.

تماس با جهانگیری برای ساماندهی وضعیت بازار

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارشات دریافتی درباره افزایش قیمت‎ها از شهر‌های مختلف و گفتگوی خود با معاون اول رئیس جمهور در این زمینه، از مقامات دولتی خواست که برای ساماندهی قیمت‎ها و کنترل بازار اقدامی فوری و جدی انجام دهند و تأکید کرد هر جا لازم باشد، دستگاه قضایی نیز آماده همکاری با مسئولان اجرایی است.

آیت‎الله رئیسی با اشاره به آشفته‎بازار مسکن تصریح کرد: وضعیت مسکن به ویژه برای مستاجران و اقشار کم درآمد غیر قابل تحمل است و باید با اجرای فوری سازوکار‌هایی همچون اخذ مالیات از خانه‎های خالی که بعد از ۴ سال تصویب قانون هنوز اجرایی نشده، بازار مسکن سامان یابد.

هجوم نقدینگی بازار مسکن را ملتهب کرده است

رئیس قوه قضاییه حرکت لجام گسیخته نقدینگی به سوی بازار مسکن را از عوامل بروز نابسامانی در این بازار عنوان کرد و گفت که اقتصاددانان پیش از این پیش بینی کرده و هشدار داده بودند که اگر نقدینگی به سمت تولید نرود، وارد بازار هر کالایی شود، موجب التهاب می‎شود.

رئیس جمهور بی‎خرد آمریکا نمی‎تواند فریاد حق‎خواهانه مردم را خاموش کند

آیت‎الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات مردمی علیه نژادپرستی و بی‎عدالتی در آمریکا و اروپا اشاره کرد و آن را نتیجه ظلم تاریخی سردمداران غرب به ملت‎ها و خصوصاً رنگین‎پوستان دانست و گفت: خشم مردم آمریکا و اروپا علیه ظلم و بی عدالتی مقطعی نیست و نمی‎توان با اقدامات جنایت‎بار پلیسی و امنیتی آن را سرکوب کرد.

رئیس قوه قضاییه ریشه این اعتراضات را ناکارآمدی و مفاسد ناشی از حاکمیت نظام لیبرال دموکراسی دانست و افزود: مردم آمریکا و اروپا با به زیرکشیدن نماد‌های برده‎داری خواهان اجرای عدالت و پایان دادن به ظلم و تبعیض هستند، اما رئیس جمهور بی‎خرد آمریکا با توسل به زور و نیرو‌های قهریه به‎دنبال سرکوب آنهاست.

آیت‎الله رئیسی با دعوت از حقوقدانان و انسان‎های آزادیخواه برای حمایت از حرکت حق‎خواهانه مردم آمریکا و اروپا در برابر نظام سلطه، خاطر نشان کرد: یقین داریم این حرکت به فنای ظلم منجر خواهد شد و حتماً ظلم پایداری ندارد و ظالم خواهد رفت.

حضور مسئولان جدید در جلسه شورای عالی قوه قضاییه

در این جلسه حجت‎الاسلام مظفری به‎عنوان معاون قضایی جدید قوه قضاییه، آقای رحیمی به‎عنوان معاون جدید منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، آقای حاجی‎محمدی به‎عنوان رئیس جدید سازمان زندان‎ها و حجت‎الاسلام صادقی به‎عنوان رئیس جدید شورا‌های حل اختلاف حضور داشتند.

گزارشی درباره میزان رضایت‎مندی مردم از دستگاه قضا: ۷۰ درصد رضایت نسبی دارند

در این نشست دکتر زارع‎پور رئیس مرکز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه قضاییه از راه‎اندازی سامانه نظرسنجی از مراجعه‎کنندگان به محاکم قضایی خبر داد و افزود: در مدت کوتاه راه‎اندازی این سامانه، برای ۲۸۰ هزار نفر از مراجه کنندگان به دستگاه قضایی پیامک نظرسنجی ارسال شده که از این تعداد ۱۲ هزار نفر در نظرسنجی شرکت کردند.

وی تصریح کرد: این نظرسنجی شامل ۶ سؤال کلی بوده و بنا داریم تا در ۴ مرحله دادسرا، جلسه رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام از مراجعه‎کنندگان نسبت به میزان رضایت‎مندی آن‌ها نظرسنجی صورت پذیرد.

دکتر زارع‎پور گفت: در نظرسنجی اخیر به‎صورت میانگین ۷۰ درصد مراجعین از عملکرد همکاران قضا رضایت نسبی داشته که ۴۰ تا ۴۵ درصد آن‌ها رضایت‎مندی خود را زیاد و خیلی زیاد اعلام کردند.

کشف و انهدام باند سازماندهی شاهدین دروغین

حجت‎الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز به شناسایی و دستگیری یک باند سازماندهی شاهدان دروغین در استان گیلان اشاره کرد و گفت: این افراد با اجاره چند مغازه در اطراف دادگستری اسنان گیلان تحت‎پوشش ارائه خدمات کامپیوتری اقدام به سازماندهی شهود دروغین برای حضور در دادگاه‎ها کرده بودند که در مواردی موجب هتک آبرو و تضییع حقوق طرفین دعوای پرونده‎ها شده بود که با اقدامات صورت‎گرفته، ۱۹ نفر در این زمینه در دو مرحله دستگیر شدند.

تولید ۲۰۰ هزار محتوا درباره دستگاه قضا در فضای مجازی ظرف ۴ ماه

وی همچنین به گزارشی از بررسی محتوای تولیدشده در فضای مجازی در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹ اشاره کرده و افزود: در این بازه زمانی قریب ۲۰۰ هزار محتوا در فضای مجازی با موضوع قوه قضاییه منتشر شده که ۵۴ هزار مورد از آن اظهارات فردی بوده و جهت‎گیری کلی محتوای تولیدشده، رویکرد مثبت و استقبال از دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد را شامل شده است.

به گفته رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، بخش مهمی از کاربران فضای مجازی نیز خواهان کشف و تلاش برای اصلاح فرایند‌های فسادزا در کشور توسط دستگاه قضایی شده‎اند.

تلاش برای تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی‎ها

در ادامه جلسه، آقای حاجی‎محمدی رئیس جدید سازمان زندان‎ها با اشاره به سیره شهید لاجوردی در اداره زندان‎ها به قرائت بخش‎هایی از فرامین رهبر معظم انقلاب درباره زندان‎ها پرداخت و این فرمایشات را «مانیفست عملیاتی دوره جدید مدیریت سازمان زندان‎ها» عنوان کرد.

وی تصریح کرد: اصلاح وضعیت زندان‎ها نیازمند اقدام فوری است که بر این اساس کارگروه تخصصی از نزدیک به ۱۰۰ نفر از نخبگان، اعم از مدیران سازمان زندان‎ها و حقوقدانان تشکیل شده و مورد مصاحبه قرار گرفته‎اند تا چالش‎های این سازمان و رسیدن به راهکار‌های عملیاتی برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه زندان‎ها شناسایی و برای اجرای آن‌ها برنامه ریزی شود.

آقای حاجی‎محمدی تحوّل در این حوزه را منوط به کار جهادی شبانه روزی و عالمانه دانست.
آیت‎الله رئیسی نیز با اشاره به حضور آقای حاجی‎محمدی در مسئولیت جدیدش در سازمان زندان‎ها، گفت: آنچه ایشان از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره سازمان زندان‎ها قرائت کرد، همان چیزی است که زندان‎ها باید به آن تبدیل شوند؛ چرا که کَلامُ الاِمام، اِمامُ الکَلام. زندان باید مبدل به آموزشگاه نیکی‎ها شود و شما که هم جوان و هم در مسئولیت‎های گذشته خوش‎سابقه هستید، انشاءالله با کمک از ارواح طیبه شهدا و شهید لاجوردی این هدف را محقق کنید.

گزارش دادستان تهران از آخرین وضعیت تحقیق و تفحص‎های مجلس

آقای القاصی‎مهر دادستان تهران که در جلسه گذشته شورای عالی قوه قضاییه از سوی آیت‎الله رئیسی مأمور رسیدگی به گزارش‌های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی شده بود، در نشست امروز گزارشی از روند رسیدگی به ۲۹ پرونده تحقیق و تفحص مجلس که به دستگاه قضا ارجاع شده بودند ارائه کرد.

وی با اشاره به مفتوح بودن تعداد قابل توجهی از گزارش‌های مذکور توضیح داد: مشکل قابل توجهی که در پرونده‎های تحقیق و تفحص ارجاعی به قوه به چشم می‌خورد و مانع رسیدگی و صدور حکم قطعی برای آن‌ها می‌شود، کلی بودن گزارش ها، ضمیمه‎نشدن مستندات کافی، عدم پیگیری جدی از طرف نمایندگان معرفی شده و تأخیر در ارائه این گزارش‌ها بوده است.

آیت‎الله رئیسی در واکنش به این گزارش به دادستان تهران مأموریت داد تا ضمن مکاتبه به مجلس و درخواست برای ارائه مستندات تکمیلی گزارش‌های ارجاعی به دستگاه قضا، زمینه را برای رسیدگی قطعی و روشن به این گزارش‌ها فراهم نماید.

انهدام شبکه فساد در شهرداری پردیس

دادستان تهران در بخش دیگری از گزارش خود از رسیدگی به پرونده فساد تشکیلاتی در شهرداری و شورای شهر پردیس خبر داد و گفت که در این پرونده شهردار فعلی و سابق پردیس و همچنین تمام اعضای فعلی و سابق شورای این شهر بازداشت شده‎اند.

القاصی‎مهر افزود: با بررسی اقدامات مجرمانه متهمان از سال ۹۱ تا ۹۷، مشخص شد که تبانی در معاملات، رشاء و ارتشاء به صورت گسترده در این مجموعه رواج داشته و اکثر قرارداد‌ها با پیمانکاران با زدوبند منعقد شده است.

وی برخورد با این شبکه فساد در شهر پردیس را در افزایش اعتماد عمومی به روند مبارزه با فساد بسیار مؤثر دانست و خاطر نشان کرد: پرونده مشابهی در شهرداری لواسان تشکیل شده و تعدادی از متهمین این پرونده در بازداشت به سر می‎برند و بسیاری از اموال آن‌ها که با زدوبند و رشوه به دست آمده، شناسایی و توقیف شده‎اند.

ماجرای یک دستور موقت برای جلوگیری از تخریب ملک غیرقانونی در لواسان

حجت‎الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری نیز طی سخنانی به صدور دستور موقت لغو تخریب یکی از املاک در منطقه لواسان که به‎صورت غیرقانونی بنا شده، اشاره کرد و گفت:

پیش از این دیوان عدالت اداری حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ مبنی بر تخریب یکی از پلاک‎های این بنا را تأیید کرده بود که صاحب پلاکی دیگر از این بنا در شعبه‎ای دیگر از دیوان اقدام و خواهان لغو موقت دستور تخریب شده بود که به‎دلیل عدم اطلاع قاضی از حکم قبلی، دستور موقت صادر شد، اما صبح امروز و با توجه به رأی وحدت رویه صادر شده در دیوان عدالت مبنی بر رسیدگی به پرونده همه پلاک‎های یک واحد ساختمانی توسط یک شعبه، دستور لغو موقت تخریب ابطال شد.

اخبار داخلی

تجمع مشکوک علیه همتی در مقابل بانک مرکزی

تجمع مشکوک علیه «ناصر» به بهانه «نیما»/ پشت پرده، سودجویان بازار ارز هستند؟

 
با توجه به نتایج تجمعاتی که غالباً با همراهی بخشی از بازار در افزایش قیمت ارز همراه بوده، این احتمال مطرح است که این پشت پرده ها به دنبال تغییراتی در بانک مرکزی هستند تا بازار برای برخی رفتارهای سودجویانه قابل‌کنترل‌ باشد.
 

به گزارش آخرین خبر، ظهر دیروز تجمعی در مقابل بانک مرکزی برگزار و اخبار آن از طریق برخی کانالها و منابع خبری توزیع شد. تجمع ‌کنندگان شعارهای مختلفی سر می‌دادند با این حال شعار محوری و غرض محوری آنها استعفای عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی بوده است.

تجمع‌کنندگان و کانال‌ها و منابع رسانه‌ای که تجمع آنها را برجسته‌سازی و با حجم انبوهی توزیع کرده‌اند می‌گویند که تجمع آنها در اعتراض  به اختلاس در سامانه نیما صورت گرفته است.

با این حال برخی منابع مطلع به خبرنگار تسنیم می‌گویند که ماجرای اختلاس حقیقت ندارد، بلکه موضوع عدم ایفای تعهدات طرفین معامله است.

پیشتر صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با رد شایعات درباره اختلاس و غیره به خبرنگار تسنیم گفته بود: صادرکنندگان منابع ارزی خود را در بازار دوم عرضه می‌کنند و بانک‌ها و صرافی‌ها نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. در این فرایند اغلب صرافی‌ها ریال را از واردکننده دریافت و به صادرکننده پرداخت می‌نمایند. صادرکننده نیز نسبت به پرداخت ارز بر اساس رویه‌های متعارف اقدام می‌‌کند. در مورد اخیر صادرکننده مدنظر نتوانسته به‌موقع تعهدات خود را به‌صورت کامل انجام دهد.

وی اعلام کرده بود: بانک مرکزی به‌محض تشخیص تخلف صادرکننده وارد ماجرا شده و با ورود نهادهای انتظامی، اطلاعاتی و قضایی، صادرکننده مکلف به پرداخت تعهدات خود در یک زمان‌بندی مشخص شده است. بر اساس سیاست‌های ارزی، واردکنندگان و صادرکنندگان جهت خرید و فروش ارز به‌صورت حواله در بازار دوم از طریق کارگزاران بازار مزبور (بانکها و صرافیهای مجاز) اقدام می‌کنند.

* ماجرای تخلف در نیما چه بود؟/ پرداخت پول‌ها آغاز شده ولی هنوز تمام نشده است

وی افزود: بر همین اساس معاملات در بازار دوم براساس قواعد و ضوابط مشخص انجام پذیرفته است و سامانه نیما نقشی در پوشش ریسک‌های مالی و غیرمالی ناشی از رفتار کارگزاران، واردکنندگان و صادرکنندگان ندارد، به‌طوری که طرفین معامله باید پس از اطمینان از صحت و سقم اطلاعات موضوع معامله مبلغ نرخ ارز معادل ریالی و نحوه تسویه ارزی مبادرت به انجام معامله نمایند به‌عبارت دیگر بانک مرکزی مسئول عدم ایفای تعهدات طرفین معامله در بازار دوم نیست.

بر اساس برخی اخبار،‌ در این خصوص با پیگیری و دستورات بازپرس پرونده، پرداخت‌ها توسط صادرکننده‌ای که در ایفای تعهد خود تاخیر داشته، آغاز شده ولی هنوز تمام نشده است.

* فشار به رئیس کل بانک مرکزی؛ از شائبه سیاسی تا اقتصادی

برخی منتقدان این تجمع معقتدند که این اقدامات و مسائلی که اخیراً علیه رئیس بانک مرکزی آغاز شده در واقع پشت پرده‌ای سیاسی و حتی اقتصادی دارد. اسفند ماه سال گذشته چنین تجمعی برگزار شد، و نتیجه آن بالا رفتن مقطعی قیمت ارز بود. از سوی دیگر فشارهای سیاسی قابل توجهی طی روزهای اخیر در رسانه‌های همسو با دولت و اصلاح‌طلبان علیه رئیس کل بانک مرکزی آغاز شده است. برخی رسانه‌ها با این ادعا که او به دنبال کاندیداتوری در انتخابات 1400 است، علیه او مطالبی منتشر کرده‌اند.

برخی تحلیل‌گران سیاسی هم می گویند که اصلاح‌طلبان و برخی حلقه‌های نزدیک به دولت عملکرد همتی که تا اینجای کار مجموعاً با جمع‌بندی غیرمنفی کارشناسان مواجه بوده را خطری برای آینده سیاسی نامزدهای خود می‌دانند. با این حال عبدالناصر همتی اصل اراده برای ریاست جمهوری را هم مشخصاً تکذیب کرده است.

عده‌ دیگر می‌گویند که اقدامات تنظیم‌گرانه بانک مرکزی که باعث حذف برخی سفته‌بازی‌ها و سودجویی‌ها بخصوص در حوزه ارزی شده، پشت پرده‌هایی را برای به هم ریختن بازار علیه او سازماندهی کرده است.

با توجه به نتایج چنین تجمعاتی که غالباً با همراهی بخشی از بازار در افزایش قیمت ارز همراه بوده، این دیدگاه احتمال می‌دهد این پشت پرده ها به دنبال تغییراتی در بانک مرکزی هستند تا بازار برای برخی پشت پرده‌های سودجویانه قابل‌کنترل‌ باشد.
همزمان با تجمع امروز در مقابل بانک مرکزی، دلار با افزایش حدوداً 100 تومانی به کانال بالاتر از 18 هزارتومان رفت.

اخبار داخلی

هتاکی کنید حتی به حضرت زهرا(س)/ جایزه شما نزد مسئولان فرهنگی دولت تدبیر محفوظ است! +تصاویر


هتاکی کنید حتی به حضرت زهرا(س) جایزه شما نزد مسئولان فرهنگی دولت تدبیر و امید محفوظ است!+تصاویر

 

سارا متقی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی پیش از این در فضای مجازی با اعلام تنفر نسبت به جمهوری اسلامی و استهزای دختر سردار سلیمانی به قیاس بین حضرت صدیقه طاهره(س) با فرح دیبا همسر پهلوی ملعون پرداخته بود.
 

آخرین خبر : حواشی مدیریت مدعیان تدبیر تمام نشدنی است. هرچند بعد از کوچ اجباری علی جنتی و پایان مدیریت صالحی امیری در وزارت ارشاد اندکی ازحواشی این وزارتخانه کاسته شده بود اما خبر روز گذشته بار دیگر عمق فاجعه مدیران مدعی تدبیر را به صدر اخبار رسانه ها آورد.

صبح جمعه برگزیدگان بخش ویژه چهاردهمین جشنواره شعر فجر، با داوری غلامرضا طریقی (دبیر بخش ویژه)، سعید بیابانکی (دبیر این دوره از جشنواره شعر فجر)، آرش شفاعی، مرتضی کاردر و صابر ساده معرفی شدند که نام سارا متقی از رشت در میان پنج برگزیده این بخش دیده می‌شود.
 
سارا متقی در کنار شاعرانی از افغانستان، فسا، کرمانشاه، تهران و فرخ‌شهر به عنوان برگزیده بخش ویژه معرفی شده که او به عنوان شاعر فعال در فضای مجازی، نظرات ساختارشکنانه‌ای در خصوص جمهوری اسلامی، حضرت زهرا سلام‌الله علیها و سردار سلیمانی دارد.

سارا متقی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی پیش از این در فضای مجازی با اعلام تنفر نسبت به جمهوری اسلامی و استهزای دختر سردار سلیمانی به قیاس بین حضرت صدیقه طاهره(س) با فرح دیبا همسر پهلوی ملعون پرداخته بود.

او سال گذشته در ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و روز مادر متنی منتشر کرد و در آن از بی‌ارزش بودن این روز نوشت: «مادرم دوست داره مث خیلیاتون بیام بگم مادر روزت مبارک. اما واقعیتش اینه که این روز برای من ارزشی نداره چون فاطمه بنت محمد برای من فاطمه بنت محمد و یک شخصیت دینی تاریخیه که برای پژوهشگران این حوزه ارزش مطالعه داره ... پذیرش روز مادر و پدر بر اساس میلاد فاطمه و علی از سوی دینداران امر پسندیده و نیکیه اما از سوی کسانی که چنین اعتقادی ندارن تناقضه و این تناقض ها ما رو پیش نمی‌ بره و در قدم اول پیشرفت اجتماعی ما منوط بر دوری از تضادها و تناقض‌های ریز و درشته»از سویی دیگر وی به صراحت در صفحه شخصی اش ضمن اعلام تنفر از جمهوری اسلامی ایران بارها مواضع ضدانقلابی و توهین آمیز را گرفته که در کمال تعجب همه این موارد از چشم مسئولین جشنوار شعر فجر دور مانده و در اظهارات خصمانه توئیتری اش نسبت به کشورش، انقلاب و حتی مذهب مردمش نه تنها دست کمی از دشمنانی چون ترامپ ندارد بلکه در برخی توهین های بی شرمانه از امسال وی هم پیش گرفته است.


به جای شاعر هتاک، کل بخش جوان جشنواره شعر فجر را حذف کردند!
روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، شامگاه جمعه پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها به انتخاب سارا متقی، شاعر هتاک به عنوان یکی از شاعران برگزیده بخش ویژه، اعلام کرد: بخش ویژه شعر جوان جشنواره شعر فجر در فرصتی دیگر برگزار می‌شود. بنابراین، بخش جنبی جشنواره شعر فجر (ویژه شعر جوان) در مراسم اختتامیه دوره چهاردهم شعر فجر برگزار نخواهد شد.

به گفته دبیر اجرایی این جشنواره، نظر به ابهامات مطرح‌شده درباره این بخش، بخش ویژه شعر جوان پس از بررسی‌های لازم در فرصت دیگری برگزار خواهد شد.

مهدی قزلی تأکید کرد: مراسم اختتامیه با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و مقامات محلی طبق برنامه اعلام‌شده در سالن سینما هلال زاهدان در روز شنبه ۱۲ بهمن ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می‌شود.

گفته می‌شود این تصمیم با نظر مستقیم محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها اتخاذ شده است.

تصمیم برای حذف این بخش، نشان می‌دهد اراده‌ای برای کنار گذاشتن شاعر هتاک، وجود نداشته و دست‌اندرکاران جشنواره به جای این کار، تصمیم به حذف بخش جوان گرفته‌اند؛ در حالی که برگزیدگان این بخش هم‌اکنون در زاهدان به سر می‌برند و قرار است مراسم جشنواره، عصر فردا در این شهر برگزار شود.

کمیسیون فرهنگی مجلس به موضوع ورود خواهد کرد
حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص برنده شدن این شاعر هتاک از چهاردهمین جشنواره شعر فجر در گفتگو با خبرنگار فرهنگی راه دانا؛ گفت: ما شاهد بودیم چندی قبل که حدود 14 نفر از کسانی که در سینما فیلم و در تلویزیون سریال بازی می کنند، خانم و آقا به قول معروف سلبریتی ها یک مرتبه در شرایطی که تشییع پیکر سردار بزرگوار شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شد، در این ایام و بعد از افتادن هواپیمای اوکراینی به میدان آمدند و تلویزیون و جشنواره فجر را تحریم کردند، به تعبیری  از این دو عرصه فرهنگی خروج کردند.

وی افزود: این حرکت بسیار نامیمون بود و البته خیلی هم به این ها حمله شد و صحبت های زیادی هم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت شد.

سالک در مجلس اظهار داشت: داستان این شاعر هتاک جای تعجب دارد، باید از مدیریت جشنواره شعر فجر سوال کرد که در این شرایط چنین کسی را به روی صحنه آوردن و به او جایزه دادن با این نوع تفکری که دارد را چگونه می شود تحمل کرد؟

وی در ادامه افزود: این موضوعی است که احتمالا در کمیسیون فرهنگی هم مطرح می شود و از وزیر سوال می شود که داستان این مسئله چیست و چرا این گونه تقدیری از چنین افرادی که چنین اندیشه های منحرفی دارند به عمل می آید، این چیزی است که بعد از تشکیل کمیسیون فرهنگی در مجلس مطرح می شود.
حجت الاسلام احمد سالک در پایان گفت: ما سال گذشته هم در جشنواره های فجر شاهد برخی حرکات نامیمون بودیم و امسال هم شاهد هستیم، این در حالی است که این مدیران قبل از برگزاری جشنواره ها به کمیسیون فرهنگی مجلس می آیند و قول می دهند که همه چیز را کامل کنترل می کنند، در نهایت باید عرض کنم که چنین اتفاقاتی از نظر ما محکوم است.

شرایط پیش آمده نشان می دهد که اوضاع کنونی نتیجه ترکیب ولنگاری فرهنگی با ولنگاری مدیریتی است. شاعر هتاکی که قطعا قوه قضائیه باید برای رفتارهای هتاکانه او تشکیل پرونده بدهد یک روز بعد از شهادت حضرت زهرا(س)، از جشنواره شعر فجری که مرتبط با انقلاب اسلامی است، از دستان وزیر ارشاد جایزه می‌گیرد. انقلاب و نظامی که رهبرانش تنها الگوی زن را فاطمه زهرا(س) می دانند ولی برخی مسئولان بی کفایت یک وزارتخانه و یک جشنواره آن جایزه را به فرد هتاک به آن شخصیت والا تقدیم می کنند. فردی که حتی با بزرگترین عامل امنیت این کشور یعنی حاج قاسم سلیمانی مقابله می کند و برای جاسوسی به نام کاووس سیدامامی اشک تمساح می ریزد.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

صفحه1 از28

محل تبلیغات شما