هتاکی کنید حتی به حضرت زهرا(س)/ جایزه شما نزد مسئولان فرهنگی دولت تدبیر محفوظ است! +تصاویر


هتاکی کنید حتی به حضرت زهرا(س) جایزه شما نزد مسئولان فرهنگی دولت تدبیر و امید محفوظ است!+تصاویر

 

سارا متقی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی پیش از این در فضای مجازی با اعلام تنفر نسبت به جمهوری اسلامی و استهزای دختر سردار سلیمانی به قیاس بین حضرت صدیقه طاهره(س) با فرح دیبا همسر پهلوی ملعون پرداخته بود.
 

آخرین خبر : حواشی مدیریت مدعیان تدبیر تمام نشدنی است. هرچند بعد از کوچ اجباری علی جنتی و پایان مدیریت صالحی امیری در وزارت ارشاد اندکی ازحواشی این وزارتخانه کاسته شده بود اما خبر روز گذشته بار دیگر عمق فاجعه مدیران مدعی تدبیر را به صدر اخبار رسانه ها آورد.

صبح جمعه برگزیدگان بخش ویژه چهاردهمین جشنواره شعر فجر، با داوری غلامرضا طریقی (دبیر بخش ویژه)، سعید بیابانکی (دبیر این دوره از جشنواره شعر فجر)، آرش شفاعی، مرتضی کاردر و صابر ساده معرفی شدند که نام سارا متقی از رشت در میان پنج برگزیده این بخش دیده می‌شود.
 
سارا متقی در کنار شاعرانی از افغانستان، فسا، کرمانشاه، تهران و فرخ‌شهر به عنوان برگزیده بخش ویژه معرفی شده که او به عنوان شاعر فعال در فضای مجازی، نظرات ساختارشکنانه‌ای در خصوص جمهوری اسلامی، حضرت زهرا سلام‌الله علیها و سردار سلیمانی دارد.

سارا متقی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی پیش از این در فضای مجازی با اعلام تنفر نسبت به جمهوری اسلامی و استهزای دختر سردار سلیمانی به قیاس بین حضرت صدیقه طاهره(س) با فرح دیبا همسر پهلوی ملعون پرداخته بود.

او سال گذشته در ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و روز مادر متنی منتشر کرد و در آن از بی‌ارزش بودن این روز نوشت: «مادرم دوست داره مث خیلیاتون بیام بگم مادر روزت مبارک. اما واقعیتش اینه که این روز برای من ارزشی نداره چون فاطمه بنت محمد برای من فاطمه بنت محمد و یک شخصیت دینی تاریخیه که برای پژوهشگران این حوزه ارزش مطالعه داره ... پذیرش روز مادر و پدر بر اساس میلاد فاطمه و علی از سوی دینداران امر پسندیده و نیکیه اما از سوی کسانی که چنین اعتقادی ندارن تناقضه و این تناقض ها ما رو پیش نمی‌ بره و در قدم اول پیشرفت اجتماعی ما منوط بر دوری از تضادها و تناقض‌های ریز و درشته»از سویی دیگر وی به صراحت در صفحه شخصی اش ضمن اعلام تنفر از جمهوری اسلامی ایران بارها مواضع ضدانقلابی و توهین آمیز را گرفته که در کمال تعجب همه این موارد از چشم مسئولین جشنوار شعر فجر دور مانده و در اظهارات خصمانه توئیتری اش نسبت به کشورش، انقلاب و حتی مذهب مردمش نه تنها دست کمی از دشمنانی چون ترامپ ندارد بلکه در برخی توهین های بی شرمانه از امسال وی هم پیش گرفته است.


به جای شاعر هتاک، کل بخش جوان جشنواره شعر فجر را حذف کردند!
روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، شامگاه جمعه پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها به انتخاب سارا متقی، شاعر هتاک به عنوان یکی از شاعران برگزیده بخش ویژه، اعلام کرد: بخش ویژه شعر جوان جشنواره شعر فجر در فرصتی دیگر برگزار می‌شود. بنابراین، بخش جنبی جشنواره شعر فجر (ویژه شعر جوان) در مراسم اختتامیه دوره چهاردهم شعر فجر برگزار نخواهد شد.

به گفته دبیر اجرایی این جشنواره، نظر به ابهامات مطرح‌شده درباره این بخش، بخش ویژه شعر جوان پس از بررسی‌های لازم در فرصت دیگری برگزار خواهد شد.

مهدی قزلی تأکید کرد: مراسم اختتامیه با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و مقامات محلی طبق برنامه اعلام‌شده در سالن سینما هلال زاهدان در روز شنبه ۱۲ بهمن ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می‌شود.

گفته می‌شود این تصمیم با نظر مستقیم محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها اتخاذ شده است.

تصمیم برای حذف این بخش، نشان می‌دهد اراده‌ای برای کنار گذاشتن شاعر هتاک، وجود نداشته و دست‌اندرکاران جشنواره به جای این کار، تصمیم به حذف بخش جوان گرفته‌اند؛ در حالی که برگزیدگان این بخش هم‌اکنون در زاهدان به سر می‌برند و قرار است مراسم جشنواره، عصر فردا در این شهر برگزار شود.

کمیسیون فرهنگی مجلس به موضوع ورود خواهد کرد
حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص برنده شدن این شاعر هتاک از چهاردهمین جشنواره شعر فجر در گفتگو با خبرنگار فرهنگی راه دانا؛ گفت: ما شاهد بودیم چندی قبل که حدود 14 نفر از کسانی که در سینما فیلم و در تلویزیون سریال بازی می کنند، خانم و آقا به قول معروف سلبریتی ها یک مرتبه در شرایطی که تشییع پیکر سردار بزرگوار شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شد، در این ایام و بعد از افتادن هواپیمای اوکراینی به میدان آمدند و تلویزیون و جشنواره فجر را تحریم کردند، به تعبیری  از این دو عرصه فرهنگی خروج کردند.

وی افزود: این حرکت بسیار نامیمون بود و البته خیلی هم به این ها حمله شد و صحبت های زیادی هم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت شد.

سالک در مجلس اظهار داشت: داستان این شاعر هتاک جای تعجب دارد، باید از مدیریت جشنواره شعر فجر سوال کرد که در این شرایط چنین کسی را به روی صحنه آوردن و به او جایزه دادن با این نوع تفکری که دارد را چگونه می شود تحمل کرد؟

وی در ادامه افزود: این موضوعی است که احتمالا در کمیسیون فرهنگی هم مطرح می شود و از وزیر سوال می شود که داستان این مسئله چیست و چرا این گونه تقدیری از چنین افرادی که چنین اندیشه های منحرفی دارند به عمل می آید، این چیزی است که بعد از تشکیل کمیسیون فرهنگی در مجلس مطرح می شود.
حجت الاسلام احمد سالک در پایان گفت: ما سال گذشته هم در جشنواره های فجر شاهد برخی حرکات نامیمون بودیم و امسال هم شاهد هستیم، این در حالی است که این مدیران قبل از برگزاری جشنواره ها به کمیسیون فرهنگی مجلس می آیند و قول می دهند که همه چیز را کامل کنترل می کنند، در نهایت باید عرض کنم که چنین اتفاقاتی از نظر ما محکوم است.

شرایط پیش آمده نشان می دهد که اوضاع کنونی نتیجه ترکیب ولنگاری فرهنگی با ولنگاری مدیریتی است. شاعر هتاکی که قطعا قوه قضائیه باید برای رفتارهای هتاکانه او تشکیل پرونده بدهد یک روز بعد از شهادت حضرت زهرا(س)، از جشنواره شعر فجری که مرتبط با انقلاب اسلامی است، از دستان وزیر ارشاد جایزه می‌گیرد. انقلاب و نظامی که رهبرانش تنها الگوی زن را فاطمه زهرا(س) می دانند ولی برخی مسئولان بی کفایت یک وزارتخانه و یک جشنواره آن جایزه را به فرد هتاک به آن شخصیت والا تقدیم می کنند. فردی که حتی با بزرگترین عامل امنیت این کشور یعنی حاج قاسم سلیمانی مقابله می کند و برای جاسوسی به نام کاووس سیدامامی اشک تمساح می ریزد.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

زاکانی: یک مافیا درون کشور اجازه پیشرفت کار را نمی‌دهد


زاکانی: یک مافیا درون کشور اجازه پیشرفت کار را نمی‌دهد

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی مشکل امروز کشور را وجود مافیای قدرت طلبی، دنیا طلبی، ثروت اندوزی و نفوذ دانست.
 

به گزارش آخرین خبر ، علیرضا زاکانی در نشست بصیرتی که با حضور اقشار مختلف مردم در قم برگزار شد، اظهار کرد: مشکل اصلی کشور وجود مافیایی است که نمی‌گذارد کارها به‌خوبی پیش برود، این مافیا دارای اضلاعی از جمله قدرت‌طلبی، دنیاطلبی و ثروت‌اندوزی و نفوذ است.


وی خیانت، فساد و جنایت را نتیجه این مافیای سه‌ضلعی برشمرد و افزود: خواص جامعه باید برای بیداری مردم تلاش کنند، درواقع مشکلات کشور به وجود این علف‌های هرز برمی‌گردد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم بصیرت افزایی ملت ابراز کرد: یکی از راه‌های ایجاد تغییر، رفتن پای صندوق‌های رأی است تا اینکه مجلسی که رأس امور بوده تشکیل شود.

زاکانی با تأکید بر اینکه مجلس باید با اراده عمومی اداره شود و نه با اراده یک فرد، افزود: عده‌ای در مجلس امروز در اقلیت به سر می‌برند و این اقلیت نمی‌تواند ایجاباً کار کند، پول دست دولت بوده و اگر مجلس در دست اکثریت باشد دولت را مجبور به کار کردن کرده و حساب‌کشی می‌کند.

وی با تأکید بر اخلاص در عمل از سوی مسئولان گفت: باید جامعه به یک سطحی برسد که دست به انتخاب درست بزند، توسل به اسلام، تبعیت از رهبری و مردم‌داری سه وسیله‌ای هستند که می‌توان با کمک این سه در خدمت مردم و نظام اسلامی بود.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی وظیفه همه مسئولان را خدمت خالصانه به مردم دانست و تأکید کرد: صداقت و امانت دو مهمی است که با کمک این دو می‌توان خدمتگزار مردم بود و سختی کار مسئولان بیشتر در این دو مورد است.

زاکانی با بیان اینکه عنصری که کار غیرقانونی انجام می‌دهد باید از طریق قانون جلوی آن گرفته شود، افزود: یکی از ویژگی‌های خوبی که در سایه اتحاد نمایندگان مردم قم اتفاق می‌افتد این است که می‌توان اصلاحات بسیاری در سطح استان انجام داد.

وی جنبه ساختاری و نرم‌افزاری قوه قضائیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: در صورتی‌که یک قانون درست گذاشته شود ورود بسیاری از پرونده‌ها به قوه قضائیه کمتر می‌شود.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه سازمان‌های بین‌المللی در حال از دست دادن کارکرد خود هستند، یادآور شد: ما باید برای نفی این سازمان‌ها در مسیر درست قدم برداریم.
 

منبع:فارس

اخبار داخلی

هتاکی بی‌سابقه کارگردان سریال شبکه سه به رهبرانقلاب!/ آیا مدیران صدا و سیما باز کوتاه خواهند آمد؟!


هتاکی بی‌سابقه کارگردان سریال شبکه سه به رهبرانقلاب!/ آیا مدیران صدا و سیما باز کوتاه خواهند آمد؟!


در مطلب منتشر شده از ملاقلی پور وی به طور صریح و علنی رهبر معظم انقلاب را با عباراتی هتاکانه توصیف می کنند که تکرار این اظهارات وقیحانه حتی برای بیان عمق این جسارت توجیهی ندارد.
 

آخرین خبر : تصاویری از اظهارات هتاکانه عجیب علی ملاقلی پور خطاب به رهبرانقلاب، کارگردان سریال «کتونی زرنگی» در فضای مجازی منتشر شده که با واکنش‌های انتقادی بسیاری از کاربران فضای مجازی روبرو شد. در همین باره شبکه سه سیما بلافاصله بعد از ایجاد این حواشی خبر از توقف پخش سریال جدید این کارگردان داد.

در مطلب منتشر شده از ملاقلی پور وی به طور صریح و علنی رهبر معظم انقلاب را با عباراتی هتاکانه توصیف می کنند که تکرار این اظهارات وقیحانه حتی برای بیان عمق این جسارت توجیهی ندارد.

ساعاتی بعد هم ملاقلی پور که با واکنش کاربران فضای مجازی و البته خبر خروج سریالش از کنداکتور شبکه سه مواجه شده بود، ضمن تائید این اظهارات هتاکانه مطلبی را در صفحه شخصی اش منتشر کرد که متن آن را در ادامه خواهید خواند:

«از دیشب حوالی پخش سریال کتونی زرنگی برخی کامنت‌ها و بحث‌های فضای مجازی که گاهی در فضای احساسی رقم می‌خورد در برخی فضاها دست به دست شده و جوری وانمود شده که گویی بنده با انقلاب اسلامی تضاد دارم!

سابقه مستندسازی بنده نشان می‌دهد که مدافع جریان انقلاب اسلامی و امام خمینی هستم آن هم به واسطه سال‌ها مطالعات تاریخی سیاسی که علاقه همیشگی بنده است و بارها کتب مختلف در این باب را در صفحه شخصی به علاقه‌مندان به تاریخ و سیاست و انقلاب اسلامی معرفی کردم.

البته نکات و انتقادات و اختلاف سلیقه‌های شخصی هم در این موارد دارم اما اینها باعث نمی‌شود که هیچگاه در مقابل اسلام بایستم. گاهی جدل‌های درون انقلاب اسلامی نباید باعث شود دچار دوگانگی شویم. می‌دانم برخی کامنت‌ها و مطالب بنده تند بوده و باعث ناراحتی طرفداران رهبری شده است که قصد کدورت نداشتم و از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

البته اینقدر توان تشخیص دارم که رخت چرک‌ها را جلوی غریبه‌ها نشویم و با تمام اعتقادات خاص و انتقاداتم بارها در مناظره‌های سیاسی شکل گرفته پس از مستند جنجالی راه طی شده که با افراد نهضت آزادی داشتم از آقای خامنه‌ای در مقابل جریان‌های کمونیست و لیبرال دفاع کردم که گواه این حرف مناظره‌های بنده در دانشگاه شریف و دانشکده پرستاری شهید بهشتی و جشنواره عمار هست. اگر در خانه بحثی شد و صدایم بیرون رفت دلیل بر این نیست که من بیرون خانه ایستاده‌ام...».اما درباره این ماجرا چند نکته قابل بیان است:

1. صداوسیما جدای از آنکه باید جلوی پخش فیلم ساخته شده این کارگردان بی خرد و البته هتاک را بگیرد، باید برای همیشه او را از سریال سازی محروم کرده و خسارت ساخت این سریال را به بیت امال برگرداند.

2. تا چه زمانی باید افرادی که از طریق رسانه ملی به نان و نوایی رسیده و یا شهرتی دست و پا کرده اند علیه اعتقادات یک ملت لب به سخن بگشایند؟ دقت مدیران صداوسیما قرار است چه زمانی کاملا برقرار شود تا به اصطلاح هنرمند و مجری نتواند از این دیوار بالا رفته و از آنجا آب دهانی بیاندازد؟

3. چرا نباید گزینش دقیقی در این میان باشد تا معتقدان واقعی به آرمان های اسلام و انقلاب سرکار بیایند و از این طریق تولیدات لازم را داشته باشند. نگاه به صداوسیما به عنوان منبع درآمد یا دریچه کاسبی آفتی است که در برخی اوقات مانند همین موضوع رخ نمایی می کند.

4. این تصور شکل گرفته که برخی به اصطلاح هنرمندان هتاکی را به اوج می رسانند و بعد با تعدیل مواضع و یا سکوت مقطعی دوباره از مواهب صداو سیما بهره می برند. سوال اساسی این است که مدیران صدا و سیما با عقب نشینی های غیرصادقانه هنرمندان پرحاشیه، سادلوحانه قانع می شوند یا فقط تلاش دارند اوضاع کمی عادی شود و نه سیخ بسوزد و نه کباب؟! آینده کاری و نحوه مواجه با ملاقلی پور هتاک جواب این مسایل را به زودی خواهد داد.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

بسمه تعالی

برسی ضرورت تدوین ارائه و اجرا استراتژی دفاعی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با جنگ احتمالی 


بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران

گردآوری و تنظیم دکتر عبدالکریم گیم

عضو هیت علمی بازنشسته دانشگاه صنعت نفت


چکیده

 

جنگ دارای سه سطح راهبردی عملیاتی و تاکتیکی است،هر کدام از سطوح یاد شده دارای ویژگی های خاص خود می باشد هر فضا و مکانی که در آن جنگ اجرا شود،بعد نام دارد،مثل زمین،هوا،دریا و... هدف اصلی این مبحث بیان ابعاد و ویژگی های راهبردی جنگ آینده علیه ج ا ایران میباشد.نتایج تحقیقات حکایت از آن دارد که جنگ های آینده دارای 7 بعد ( زمینی،دریایی،هوایی،فضایی ،سایبری یا فضای مجازی،شناختی یا فضای ذهن و رسانه ای) و 10 ویژگی راهبردی( چند وجهی بودن،شناخت محوری،هوشمندی،تاثیر محوری،فناور پایه گی،قابلیت محوری،مردم پایه گی،فرماندهی واپایش بر خط و افقی،اشراف لطلاعاتی،ارزش محوری و آرمان محوری )میباشد.کشور های منطقه غرب آسیا نگرانی شدیدا امنیتی دارند،بسیاری از کشور ها ازبیم همسایگان،پیمانهای امنیتی بلند مدت با قدرت های بزرگ فرا منطقه ای منعقد کرده اند.محیط پیرامونی ج ا ایران دارای طیف وسیعی از نهدید هاست که برخی از آنها در قالب تهدید های نظامی و بعضی در چارچوب تهدیدهای فرهنگی،سیاسی،اطلاعاتی،جنگ الکترونیکی و اقتصادی است  به همین دلیل محقق در این مقاله به دنبال تبین ابعاد و ویژگیهای کلان جنگ آینده و تدوین راهبردهای مقابله با جنگ احتمالی آینده علیه ج ا ایران در چارچوب بیانه گام دوم انقلاب است.بر اساس مدل (فرصت ها و تهدید ها نقاط قوت و ضعف)  تعداد 8 راهبرد ارائه گردیده که با 10 ویژه گی راهبردی بنیادی و مهم جنگ اینده تلفیق شده و بر اساس ان 8 پیشنهاد مناسب ارائه شده است،

کلمات کلیدی :جنگ اینده ، جنگ ترکیبی،قابلیت محور(تاثیرمحور)

 

1-مقدمه

قرآن کریم در مقام تهدید و جنگ به مومنان میفرماید:در راه خدا با کسانی که با شما میجنگند نبرد کنید و از حد خود تجاوز ننمائید که خداوند تجاوزکاران را دوست نمیدارد(سوره بقره آیه 19)تفسیر آیه این است که با آنها که به جنگ و دشمنی شما بر میخیزند جهاد کنید لیکن ستمکار نباشید که خدا ستمکاران را دوست ندارد کشورهای منطقه غرب آسیا نگرانی شدید امنیتی دارند بسیاری از کشورها از بیم همسایگان پیمانهای امنیتی بلند مدت با قدرتهای بزرگ فرا منطقه ای منعقد گرده اند .قدرت های بزرگ نیز با استفاده از این فرصت طلایی حضور و نفوذ خود را در این کشورها گسترش داده اند.محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران دارای طیف وسیعی از تهدیدها است که برخی از آنها در قالب تهدیدهای نظامی و بعضی در چارچوب تهدیدهای فرهنگی سیاسی اطلاعاتی جنگ الکترونیکی و اقتصادی است به همین دلیل محقق در این مقاله به دنبال برسی مقتضیات و الزامات تدوین راهبردی دفاعی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با جنگ احتمالی بر اساس رهنمودهای بیانه گام دوم انقلاب اسلامی است.در شرایطی که ساختار نظام بین الملل فاقد افتدار مرکزی است ج ا ایران در چنین شرایطی از طریق خود یاری بایستی امنیت و قدررت بازدارندگی خود را با ارتقای قابلیت هایی ساختار داخلی به تولید قدرت بپردازد با توجه به دغدغه ها و تهدیدهای جدی موجود در منطقه غرب آسیا تحولات پرشتاب جهان کنونی و وجود متغیرهای متعدد در صحنه داخلی و بین المللی اثر گذار بر نظام جمهوری اسلامی ایران و با در نظر گرفتن همه مسائل و تهدیدهای داخلی و خارجی ما را بر آن می دارد که در پی شناخت ابعاد و ویژگی های جنگ آینده بوده و راهبردهای مقابله با آن را تدوین نمائیم به همین دلیل مسئله اصلی این مقاله برسی ضرورت مقتضیات و الزامات استراتژی دفاعی جمهوری اسلامی  ایران بر اساس بیانه گام دوم انقلاب اسلامی است. وجود ابهام در ماهیت جنگ احتمالی آینده باعث بازتعریف و مهندسی مجدد جنگ آینده شده است عوامل ایجابی که باعث اهمیت این موضوع شده عبارتند از:الف)هماهنگی مؤثر بین سیاستمداران و نظامیان در هم افزایی مؤلفه های قدرت ملی برای دفاع در جنگ آینده.ب)نصویر سازی مناسب از چگونگی ماهیت و ویژگیهای جنگ احتمالی آینده.

عوامل سلبی که باعث ضرورت اجرای این تحقیق شده عبارتند از:الف)باعث ایجاد غافلگیری راهبردی و بروز بحران در جنگ احتمالی آینده خواهد شد.ب)فرماندهی و مدیریت صحنه عملیات با نقصان روبرو میشود.ج)چرخه پاسخ به نیازهای دفاعی کشور دچار آسیب جدی میگردد.د)باعث غافلگیری راهبردی نیروهای مسلح و نظام از طرح ها و رزم نامه (سناریو) های جنگ آینده میگردد.

2-بیان مساله

در شرایطی که ساختار نظام بین الملل فاقد افتدار مرکزی است ج ا ایران در چنین شرایطی از طریق خود یاری بایستی امنیت و قدرت بازدارندگی خود را با ارتقای قابلیت های ساختار داخلی به تولید قدرت بپردازد.با توجه به تحولات پرشتاب جهان کنونی و وجود متغیرهای متعدد در صحنه داخلی و بین المللی اثر گذار بر نظام ج ا ایران ما را بر آن میدارد که در پی شناخت ابعاد و ویژگیهای جنگ آینده بوده و راهبردهای مقابله با آنرا تدوین نمائیم،به همین دلیل،مسئله اصلی این تحقیق ابهام در ابعاد و ویژگیهای کلان جنگ آینده و فقدان راهبردهای مقابله با جنگ احتمالی آینده میباشد.

 

 

3-ادبیات موضوع

1-3 جنگ نا متقارن

امروزه  جنگ ها تابع شرایط و مقضیات امکانات و موقیت جغرافیائی،جمعیتی،تسلیحاتی،منابع انسانی مالی؛ائتلاف های نظامی و ... کشور های متخاصم است.

اصطلاح نا متقارن در فرهنگ و ادبیات نظامی به امکانات متفاوت،ناهمگون و غیر همتراز امکانات جنگی کشورها در زمینه های فوق الذکر اشاره دارد.

در چنین حالتی کشورها بر اساس امکانات در دسترس و نقاط قوت خود،وشناسایی نقاط ضعف کشور حریف از عملیات گوناگون ،معمولا برای استفاده از عامل غافلگیری برای ضربه زدن به دشمن استفاده مینماید در چنین حالتی تفوق نظامی صزورتا عامل برتری نیست بلکه شیوه استفاده و بکارگیری امکانات خودی و شناسائی و استفاده دقیق از نقاط ضعف دشمن و ضربه به آن اهمیت کلیدی دارد.در چنین جنگی چه بسا کشوری با امکانات اولیه و ناچیز با شناسائی گسل ها و محورهای قابل نفوذ دشمن مقتدر نظامی صزبات سنگینی به او وارد نماید.مثال های متعددی در این زمینه وجود دارد مثلا میتوان از جنگ ویتنام،دفاع حزب الله در لبنان،حماس و جهاد اسلامی در مقابله اسرائیل،جمهوری اسلامی ایران مقابله امریکا،نیروهای جهادی افغانستان و  عراق بر علیه اشغالگران امریکایی و نمونه بارز ان در حال حاظر استفاده نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از این تاکتیک و حربه بر علیه نیروهای ائتلاف عربستان سعودی و امارات میباشد که باعث گردید عملیات بمباران بهپادی و موشکی تاسیسات نفتی ارامکو در عربستان نه تنها باعث وارد شدن ضرر و زیان اقتصادی به کشور اخیر الذکربه مبلغی حدود پانصد میلیارد دلار،و متون درسی در دانشگاهای معتبر نظامی دنیا را دچار چالش و بازنگری قرار داد،وباعث شد کارشناسان استراتژیک و نظامی جهان مقالات متعددی در خصوص این رویداد به رشته تحلیل دراورند مثلا فریدمن میگوید«ضعفا در مقابل قدرتمندان باید از روشهای نامتقارن استفاده کنند و روشهای انتخابی آنها ،به تجزیه و تحلیل طرف ضعیف از نقاط آسیب پذیر طرف قدرتمند بستگی خواهد داشت(حسین اژدرماهیت جنگ نامتقارن خبرگزاری فارس 1386)»

2-3 جنگ نسل چهارم

نظریه جنگ نسل چهارم اول با ردر اواخر دهه 1980 تدوین شد،امادراین اواخر و در جنگهای شورشی افغانستان و عراق با آمریکا جذابیت بیشتری یافته اسا.این نوع جنگ،یکی از چند نگرش مختلف در آینده است.جنگ نسل چهارم شامل توانایی فناوری اطلاعات برای تغیر نوع جنگیدن نظامیان،جنگهای میان کشوری و دیگر انواع جنگ کم شدت است.عبارت جنگ نسل چهارم را ویلیام لیندا ابداع  و نظریه آن را در کتاب «تغیر چهره جنگ:به سمت جنگ نسل چهارم»در سال 1989 ارائه کرد. او این کتاب را با همکاری چهار افسر نیروی زمینی و تفنگدار دریایی به رشته تحریر در آورد این نظریه بر تکامل جنگهای نوین پس از تغیرات عمده در نگرشها و فناوری ها استوار است

1-2-3 نماد جنگ

نماد جنگ نوین نسل اول،سرباز گیری ها و حملات وسیح و تکامل تاکتیکهای خطی و ستونی است که انگیزه های جنگی سربازان وطن پرست را دوچندان میکرد.

ویژگی نسل دوم،قدرت آتش متمرکز بود مه با تغیرات سازمانی و فناوری ناشی از انقلاب صنعتی همراه شد.

جنگ جهانی دوم به ویژه تاکتیکهای جدید آلملنی ها در ترکیب با رسته های مرکب و تفویض اختیار تصمیم گیری به رده های پائین،بهترین نمونه برای جنگ نسل سوم محسوم میشد.

سپس جنگ نسل چهارم پیش آمد که عدم تمرکزگرایی و ابتکار عملهای نسل سوم را همراه خود را داشت اما این نوع جنگ،تغیرات عمده ای دارد و کشورها انحصار خشونت را از دست می دهند و مجبور میشوند با بازیگران غیر دولتی بجنگد.

اختلافات و تصادهای نظری متعددی میان نویسندگان ادبیات جنگ نسل چهارم مشاهده میشود که فعلا مجال پرداختن به آنها در این مقال نمیگنجد.جنگ نسل چهارم نه تنها با کشورها،بلکه به دنیای فرهنگها نیز وارد شده است.جنگ نسل چهارم از تمام شبکه های موجود سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و نظامی استفاده میکند تا سیاستمداران ارشد دشمن را قانع سازد که اهداف راهبردی شان یا غیر قابل دسیتیابی اند یا پر هزینه میباشند.این نوع جنگ ریشه در این تصور بنیادی دارد که اراده والای سیاسی وقتی به درستی مورد استفاده قرار گیرد،میتواند دشمنانی با قدرت بیشتر اقتصادی و نظامی را شکست دهد.جنگ نسل چهارم برای پیروزی به دنبال نابود کردن نیروهای نظامی دشمن نیست،بلکه تاکتیک های قانون گریزی ونافرمانی مدنی را با شبکه های نرم اجتماعی،فرهنگی و روابط اقتصادی،عملیاتهای نشر اطلاعات گمراه کنند و اقدامات سیاسی مبتکرانه ترکیب میکند. به عبارت دیگر،مستقیما به اراده سیاسی دشمن حمله میکند.(توماس هامز)

مهم ترین نظراتی که میان لیند و هانز مشترک است عبارتند از:

جنگ نوین از انتقال و کذر چهار نسل مختلف جنگی تکوین یافته است

قدرت کشورها در حال کاهش است و جنگ متعارف اهمیت بیشتری میابد و احتمالا بر تعداد بازیگران خشن غیر دولتی افزوده میشود

فریبهای رسانه ای و تاکتیکهای شبیه شورش نقطه کانونی جنگهای نوین و جنگهای آینده خواهد شد

ساز و کارهای پدافندی فعلی کارایی خود را به دلیل روی کار آمدن فناوری های جدید از دست خواهد داد

تمام جنگهای آمریکا پس از جنگ ویتنام در دسته جنگ نسل چهارم قرار میگیرد.

4- مشخصات جنگ احتمالی آینده علیه ج ا ایران و راهبردهای مقابله با آن.

 فتح ا... کلانتری از صاحب نظران علوم دفاعی راهبردی طی مقاله ای در فصل نامه راهبرد دفاعی زمستان1395 مشخصات چنین جنگی را به طور خلاصه به شرح زیر بیان میدارد .

جنگ دارای سه سطح راهبردی عملیاتی و تاکتیکی است،هر کدام از سطوح یاد شده دارای ویژگی های خاص خود می باشد هر فضا و مکانی که در آن جنگ اجرا شود،بعد نام دارد،مثل زمین،هوا،دریا و...نتایج تحقیقات حکایت از آن دارد که جنگ های آینده دارای 7 بعد ( زمینی،دریایی،هوایی،فضایی سایبری یا فضای مجازی،شناختی یا فضای ذهن و رسانه ای) و 10 ویژگی راهبردی چند وجهی بودن،شناخت محوری،هوشمندی،تاثیر محوری،فناور پایه گی،قابلیت محوری،مردم پایه گی،فرماندهی واپایش بر خط و افقی،اشراف اطلاعاتی،ارزش محوری و آرمان محوری میباشد.کشور های منطقه غرب آسیا نگرانی شدید امنیتی دارند،بسیاری از کشور ها از بیم همسایگان،پیمانهای امنیتی بلند مدت با قدرت های بزرگ فرا منطقه ای منعقد کرده اند.محیط پیرامونی ج ا ایران دارای طیف وسیعی از تهدید هاست که برخی از آنها در قالب تهدید های نظامی و بعضی در چارچوب تهدیدهای فرهنگی،سیاسی،اطلاعاتی،جنگ الکترونیکی و اقتصادی است،به همین دلیل محقق در این مقاله به دنبال تبین ابعاد و ویژگیهای کلان جنگ آینده و تدوین راهبردهای مقابله با جنگ احتمالی آینده علیه ج ا ایران در چارچوب بیانه گام دوم انقلاب است.

در همین راستا در این بخش مقاله به ارائه دیدگاه های جنگ آینده می پردازیم.

1-4 جنگ های آینده.

در راستای بررسی این مفهوم جنگ آینده با انواعی از دیدگاه های مختلف نسبت به جنگ های آینده مواجه میشویم که به صورت اجمالی میتوان آنها را به صورت زیر دسته بندی نمود:(حسن لو 15:1388)

1_دیدگاه جنگ های آخرالزمانی

از نگاه صاحبان دیدگاه جنگ های آخرالزمانی،هر گونه جنگ مهم در آینده با توجه به پیشترفت فوق العاده سلاح ها،موجب نابودی جهان و پایان حیات بشری و در نتیجه آخرالزمان بشری خواهد شد البته رویکرد به آینده از دیدگاه آخرالزمان خود انواعی دارد که به صورت اجمالی برخی از آنها عبارت است از:

الف)آخر الزمان فناورانه

جدال میان انسان و فناوری یا بیو فناوری ساخت بشر همانند سوپر کامپیوتر  در می گیرد که در نهایت مصنوع بشربربشر پیشی میگیرد.

ب)آخرالزمان طبیعی

چالش بشر با سوآنح طبیعی که نتیجه  بهره برداری غلط از طبیعت است و همچنین شهاب های مرگبار و سیاه چاله های کهکشان پایان زندگی بشر را رقم خواهد زد

ج)آخرالزمان اسطوره ای

(مصر،یونان) یا سایر ملل ظاهر شده و به مبارزه با انسان و یا اسطوره های خیر بر میخیزند.

د)آخرالزمان دینی (با قرائت تورات)

در این نظریه «دجال آخرالزمان یا آنتی کرایست»(صند مسیح)خود را از زندان دوزخی خویش رها کرده و قصد نابودی نوع بشر را دارد.آخرین جنگ حق و باطل در منطقه ای به نام«هار مجدون یا آرماگدون»در جنوب شرقیی حیفا در کشور فلسطین رخ میدهد که در نهایت به پیروزی حق خواهد انجامید.(شاه حسینی 4:1384).

از مهمترین ویژگی های این جنگ،استفاده از سلاح هسته ای و کشته شدن بیش از یک میلیون انسان در آن است در برخی منابع اسلامی بیان شده که این جنگ مهم در سوریه بین دو رود فرات و خابور(منطقه شرق سوریه و نزدیک عراق) در خواهد گرفت.(حسن لو 16:1388)

:2:دیدگاه جنگ آینده با رویکرد جنگ های محدود و منطقه ای در این دیدگاه بروز جنگ تا آخرین روز عمر بشر در کره خاکی ادامه خواهد داشت در همین رابطه«رابرت اچ اسکیلز» در کتاب «جنگ آینده» می نویسد:«جهان همواره آبستن جنگی جدید است،از این رو،هیچ گاه دلایل بروز جنگ های منطقه ای به کلی از بین نخواهد رفت» بر اساس مفروضات موجود،در آینده خطر جنگ به صورت آخرالزمانی و یا حتی جهانی آن به ویژه بین کشورهای توسعه یافته ضعیف است.همکاری های بین المللی برای مقابله با کشمکش در سراسر دنیا ادامه خواهد داشت؛اما احتمال جنگ میان کشورهای آسیایی،هند و پاکستان یا چین و تایوان،افزایش بافته و دشمنان همیشگی منطقه غرب آسیا،همچنان درگیر جنگ خواهند بود.به دلیل دستیابی این کشورها به سلاح های کشتار جمعی و ساخت موشک های دور برد و سامانه ها و فناوری های پیشترفته،کار برد این سلاح های مرگبار افزایش خواهد یافت همان گونه که امروزه شاهد درگیری های داخلی بر سرمسائل مذهبی،ملی،اقتصادی و سیاسی هستیم،در آینده نیز شاهد آنها خواهیم بود.سازمان ملل و دیگر سازمان های محلی،برای حل این گونه درکیری ها وارد عمل خواهند شد.(حسن لو 19:1388)

5-نتیجه گیری

1-5 جمع بندی

در پاسخ به هدف اصلی مقاله،باید گفت در جنگ های گذشته فقط سه بعد زمینی،دریایی و هوایی برای جنگ بیان شده،در حالی که برای جنگ های آینده تعداد 7 بعد جنگی و 10 ویژگی راهبردی و بنیادی و 8 راهبرد پس از تلفیق با ویژگیهای راهبردی به دست آمده است.تعداد 24 ویژگی برای جنگ آینده به دست آمده که 10 ویژگی آن راهبردی و 14 ویژگی عملیاتی می باشد.بر اساس مطالعات محیطی و تجزیه و تحلیل بر عمل آمده از نقاط قوت،ضعف،فرصت و تهدیدهای موجود بقداد 8 راهبرد برای مقابله با جنگ احتمالی آینده علیه جمهوری اسلامی ایران به دست آمده است.راهبردهای ارائه شده با ویژگی های راهبردی جنگ آینده هخوانی داشته و کلیئه ویژگی ها را پوشش میدهد. میزان انطباق این راهبردها با ویژگی های راهبردی جنگ آینده طبق جدول زیر می باشد.

 

 

شکل شماره 2 ابعاد جنگ اینده

 


 

2-5 پیشنهادها

الف-تقویت بعد فضای مجازی جنگ آینده از طریق تشکیل یگان های سایبری کوچک جهت اجرای جنگ سایبری در فضای مجازی.

ب-تقویت توان جنگ شبکه محور و برقراری ارتباط ایمن در صحنه عملیات از طریق برخط نمودن و افقی کردن فرماندهی و واپایش.

ج-تقویت بعد شناختی کارکنان در جنگ آینده از طریق بصیرت و اعتماد به نفس در مقابل دشمن با تکیه بر توان جنگ نهضتی و جنگ مردمی(قدرت درون زای داخلی).

د-استفاده از فناوری و تجحیزات برتر به منظور خود اتکا بودن صنعت دفاعی و اشرافیت بر بعد فضایی و موشک بالتیک بر فضا.

ه-بهره برداری از پیروزی های اخیر جبهه مقاومت و همگرایی بیشتر با گروه های جهادی مسلمان جهت انهدام گروه های تکفیری،تروریستی و ممانعت از اجرای جنگ های ایدئولوژیک پایه.قومی-مذهبی)

و-کاهش خسارت ها و خنثی نمودن توان موشکی و هوایی دشمن از طریق اجرای آزمایش سرزمینی در حوزه دفاع و صنعت و مستحکم نمودن سازه های دفاعی و صنعتی با رعایت اصول بدافند غیر عامل.

ز-غیر متمرکز نمودن سامانه آماد و پشتیبانی با استفاده از منابع بومی و محلی و به کار گیری ظرفیت بخش خصوصی در آینده.

ح-تقویت توان جنگ رسانه ای با استفاده از کلیه وسایل ارتباط جمعی

 

فهرست منابع

منابع فارسی

مجموعه بیانات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای قابل دسترسی در وبگاه

www.khamenei.ir

حیدری،کیومرث،(1390)،جنگ های آینده،انتشارات مانز

کلانتری فتح الله،(1395)،مشخصات جنگ احتمالی آینده علیه ج ا ایران و راهبردهای مقابله با آن،فصلنامه راهبرد دفاعی،سال چهارم،شماره56 زمستان 1395

تیموتی جی،جونیو مترجم:داود علماتی مقاله تاریخ نظامی و جنگ نسل چهارم،فصلنامه مطالعات بسیج سال دو از دهم،شماره 44،1388

جسنلو 1388

شاه حسینی 1384

رابرت اچ اسکیز،کتاب جنگ آینده

توماس هامز

فریدمن

حسین اژدر،ماهیت جنگ نا متفارن خبرگزاری فارس تهران،1386

اخبار داخلی

تعداد زیاد اصلاح طلبان در مجلس به درد نمی خورد/ تا وقتی شورای نگهبان وجود دارد کاری نمی‌توان کرد/ من در سال ۹۴ این میزان علم و آگاهی را نداشتم/ پروانه سلحشوری چگونه دست برخی اصلاح طلبان را رو کرد؟


تعداد زیاد اصلاح طلبان در مجلس به درد نمی خورد/ تا وقتی شورای نگهبان وجود دارد کاری نمی‌توان کرد/ من در سال ۹۴ این میزان علم و آگاهی را نداشتم/ پروانه سلحشوری چگونه دست برخی اصلاح طلبان را رو کرد؟

 

در مجلس دهم که تعداد اصلاح‌طلبان به نسبت گذشته افزایش پیدا کرده بود هم کار خاصی نشد، زیرا وقتی برای هر موضوعی باید تایید شورای نگهبان باشد چطور می‌شود کاری را جلو برد مگر اینکه کار مدنظر آن‌ها انجام شود.
 

آخرین خبر : پروانه سلحشوری، نماینده پرحاشیه فراکسیون امید در مجلس دهم که با پیش دستی از ردصلاحیت برای مجلس یازدهم گفته بود: «به خاطر نظارت استصوابی نیامدم»، این بار و به صراحت موضع اصلی برخی اصلاح طلبان نسبت به شورای نگهبان را اعتراف کرده و مدعی شده است تا وقتی که شورای نگهبان وجود دارد حتی افزایش تعدد اصلاح طلبان در مجلس هم به درد نمی خورد؛ چرا که کاری نمی‌توان از پیش برد. این اعتراف به خوبی نشان می دهد که مشکل اصلاح طلبان نه تائید صلاحیت، نظارت استصوابی و .. بلکه اصل وجود شورای نگهبان است. در اینجا باید نعمت وجود نهادی به نام شورای نگهبان را به جای آورد که تا این حد حاشیه سازان ناکارآمدی نظیر سلحشوری را ناامید می کند. افرادی که در چهارسال گذشته حتی از تریبون مجلس به نفع مجرمان امنیتی هم سوءاستفاده کردند و در برخی مواقع محتوای باب میل دشمنان ملت را بر زبان آوردند. اینکه افرادی نظیر سلحشوری ضمن اعتراف به زیاد بودن اصلاح طلبان در مجلس دهم، شورای نگهبان حافظ شرع مقدس و قانون اساسی را مانع خود می بینند به خوبی عمق خطرناک برخی تصمیمات این افراد را نشان می دهد که از «وجود» شورای نگهبان اعلام ناراحتی می‌کنند. فی الواقع اگر این جمعیت زیاد قصد خدمت واقعی و انجام وظایف محوله را داشتند فرصت از همه جهت کاملا مهیا بوده اما بنای این جریان سیاسی موضوعات دیگری بوده است.

بر اساس این گزارش ، بخش های مهم اظهارات سلحشوری را در ادامه خواهید خواند:

*معتقدم در این شرایط ارائه لیست توسط اصلاح‌طلبان به صلاح نیست. البته حرف من فقط یک نظر شخصی است و بهتر است نامزد‌های اصلاح‌طلبی که تایید صلاحیت شدند بدون لیست و به پشتوانه عملکرد خود در انتخابات ظاهر شوند.

*عده‌ای می‌گویند میدان را خالی نکنید که مجلس به‌صورت یک‌دست در اختیار اصولگرایان قرار نگیرد، ولی باید در جواب این افراد بگویم که در مجلس دهم که تعداد اصلاح‌طلبان به نسبت گذشته افزایش پیدا کرده بود هم کار خاصی نشد، زیرا وقتی برای هر موضوعی باید تایید شورای نگهبان باشد چطور می‌شود کاری را جلو برد مگر اینکه کار مدنظر آن‌ها انجام شود.

*این حرف‌ها مربوط به پروانه سلحشوری سال ۹۸ است نه ۹۴. من در سال ۹۴ این میزان علم و آگاهی را نداشتم، ولی اکنون متوجه جایگاه نمایندگی هستم. شک نکنید اگر این سطح آگاهی را در چهار سال پیش داشتم هرگز وارد این رقابت سیاسی نمی‌شدم.

*می‌گویند نماینده طبق قانون اساسی در بیان نطق و اظهارنظر آزاد است، اما تا چهارتا حرفی که عده‌ای خوششان نمی‌آید می‌زنیم از چند جای مختلف احضار می‌شویم. 


*اصلاح‌طلبان زمانی رای می‌آورند که غیر از حامیان خود، آرای خاکستری هم به صحنه بیایند و به نامزد‌های آن‌ها رای دهند، اما با وضع موجود و دلخوری بسیاری از مردم از اتفاقات سال‌های اخیر خیلی به حضور حداکثری آرای خاکستری در انتخابات امیدوار نیستم و تصورم بر این است که مشارکت در کلان‌شهر‌ها و مخصوصاً تهران با افت شدیدی روبرو خواهد شد، ولی بعید می‌دانم مشارکت در شهرستان‌ها با کاهش محسوسی روبرو شود.

 

منبع : جهان نیوز

اخبار داخلی

صفحه1 از27

محل تبلیغات شما