در بیابان‌های عراق بزرگ‌ترین فاجعه علیه کردها در زمان حزب بعث روی‌داده است+ تصاویر


در بیابان‌های عراق بزرگ‌ترین فاجعه علیه کردها در زمان حزب بعث روی‌داده است+ تصاویر


عضو تیم نبش گورهای جمعی کردها در بیابان های جنوب عراق، خواستار بازدید رهبران عراق و اقلیم کردستان و سازمان های جهانی از این گورها شد.
 

به گزارش آخرین خبر ، عضو تیم نبش گورهای جمعی کردها در بیابان های جنوب عراق، با تأکید بر اینکه بزرگترین فاجعه قرن علیه کردها در این گورها روی داده خواستار بازدید رهبران عراق و اقلیم کردستان و سازمان های جهانی از این گورها شد.

در چند ماه گذشته استاندار المثنی در جنوب عراق از کشف 4 گور جمعی مربوط به کردهای قربانی نسل کشی صدام در بیابان های عراق خبر داد و هفته گذشته عملیات نبش این گورها و خارج ساختن اجساد موجود در آن ها آغاز شد.

انور عمر سعید از اعضای تیم نبش گورهای جمعی که در عملیات خارج ساختن اجساد از این گورها مشارکت دارد، طی نامه ای خطاب به بستگان و بازماندگان نسل کشی انفال، ریاست و نخست وزیری اقلیم کردستان، پارلمان کردستان، مجلس عراق، رئیس جمهور و نخست وزیر عراق و سازمان های جهانی، با تأکید بر اینکه بزرگترین و تراژیک ترین جنایت قرن بیستم در بیابان های سماوه علیه کردها روی داده، خواستار حضور همه مخاطبین خود در محل این گورها و مستند سازی آنچه در آن ها روی داده شد.

 

در بیابان‌های عراق بزرگ‌ترین فاجعه علیه کردها در زمان حزب بعث روی‌داده است+ تصاویر

وی در ادامه آورده:" چنان جنایات دهشتناک و غیرانسانی در سماوه روی داده که روح انسان را دچار شوک می کند، در اینجا بزرگترین جنایت قرن بیستم و تراژیک ترین جنایت دنیا از سوی صدام گور به گور شده و رژیم وی علیه کردها انجام شده است."

انور عمر سعید درخواست می کند که دیپلمات ها، نماینده، سفرا و سرکنسول کشورهای مختلف جهان و رسانه ها، فعالین سیاسی و اجتماعی و حقوق بشر و سازمان های جهانی خود در محل گورهای جمعی سماوه حضور یافته و نسل کشی کردها توسط رژیم عراق را با چشمان خود نظاره کنند.

همچنین اعلام کرده:" پس از 31 سال و در این بیابان های خشک، هنوز مادران کرد، فرزندان خود را محکم در آغوش گرفته و  استخوان های مادران و کودکان درهم آمیخته و از یکدیگر جدا نمی شود. باید کشورهای غربی و ابرقدرت ها به این محل آمده و ببینند که چگونه برای تأمین منافع سیاسی و اقتصادی خود از بزرگترین جنایات قرن بیستم چشم پوشی کردند. باید رسانه های کشورهای مختلف با ثبت تصاویر این گورهای جمعی وجدان خفته جامعه جهانی را بیدار کنند."

این عضو تیم نبش گورهای جمعی کردها در جنوب عراق، تأکید می کند که باید کارگردانان و فیلم‌سازان و رسانه ها  و مقامات همگی از این گورها بازدید و آنچه را در آن ها روی داده مستند سازی کرده و تمام جهان را از جنایات صدام علیه کردها مطلع کنند.

 

در بیابان‌های عراق بزرگ‌ترین فاجعه علیه کردها در زمان حزب بعث روی‌داده است+ تصاویر

همچنین اعلام کرده که تیم های حاضر در منطقه با تمامی افرادی که از این گورها بازدید و مدارک موجود را ثبت کنند، همکاری می کنند.

پیشتر جبار عمر مسئول امور شهیدان و انفال شدگان منطقه گرمیان، با اشاره به اینکه از 4 گور کشف شده در سماوه تاکنون فقط خارج ساختن اجساد یکی از آن ها آغاز شده، گفت که هنوز تعداد دقیق اجساد مدفون شده در این گورها مشخص نیست و تخمین زده می شود که در گور اول 70 الی 80 جسد از جمله اجساد کودکان 1 تا 2 ساله  وجود داشته باشد.

جبار عمر در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که شمارش اجسادی که در این گورها کشف می شود بسیار دشوار بوده و تعداد آن ها متغیر و رو به افزایش است زیرا  اجساد پس از مرگ در گودالی که به عنوان گور جمعی حفر شده، بر روی هم انداخته شده و بسیاری از آنان در هنگام تیرباران یکدیگر را در آغوش گرفته اند و جدا ساختن بقایای اجساد کودکان از استخوان های مادران که هنگام مرگ آنان را در آغوش داشته اند، دشوار است.

تعیین هویت این اجساد از طریق آزمایشات DNA  در بغداد و توسط پزشکی قانونی دولت مرکزی عراق انجام می شود.

انفال نام عملیات نسل کشی گسترده ای است که از سوی رژیم بعث صدام و با فرمان مستقیم خود وی آغاز و طی آن 182 هزار تن از کردهای عراق پس از انتقال به بیابان های مناطق مختلف عراق، با وحشیانه ترین روش ها قتل عام و در گورهای جمعی مدفون شده و هزاران روستا نیز نابود شدند.

پیشتر نیز پروین نوری مسئول پیشین امور گورهای جمعی در عراق، اعلام کرد که بنا به بررسی های انجام شده و تحقیقات میدانی در عراق، بیش از 300 منطقه این کشور حاوی شمار بسیاری گورهای جمعی است که اکثریت این گورها مربوط به اجساد کردهایی است که توسط رژیم بعث صدام در نسل کشی انفال در مناطق بارزان و گرمیان و دیگر جنایات صدام، قتل عام شده اند و هنوز هیچ گونه رسیدگی و جستجو در شمار عمده ای از آن ها، انجام نشده است.

منبع: بولتن نیوز

محل تبلیغات شما