دوست دارم زودتر از خاورمیانه خارج شویم/ هرزمان که ایران بخواهد بدون هیچ پیش شرطی آماده مذاکره هستم

ترامپ:

دوست دارم زودتر از خاورمیانه خارج شویم/ هرزمان که ایران بخواهد بدون هیچ پیش شرطی آماده مذاکره هستم


رئیس جمهور آمریکا گفت حضورمان در خاورمیانه اشتباه بود و دوست دارم زودتر از آنجا خارج شویم.
 


به گزارش آخرین خبر ، دونالد ترامپ در گفت‌وگو با مجله تایم، تصمیم ایران مبنی بر غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالای 3/67 درصد (در صورت عدم اجرای تعهدات اروپا پس از مهلت 60 روزه) را یک اشتباه بزرگ خواند، اما در برابر این سوال که آیا در چنین شرایطی بیشتر به گزینه نظامی توجه خواهد کرد، گفت: «من چنین چیزی نمی‌گویم. اصلا نمی‌توانم این را بگویم.


چنین اقدامی نامناسب خواهد بود. اماآنها در صورت غنی‌سازی [در سطوح بالاتر] مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند.»

رئیس جمهور آمریکا وقتی با سوالی درخصوص احتمال رویارویی با ایران مواجه شده، چنین پاسخ گفته است: «خوب ببینید، من در خصوص ایران گفته بودم که ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، این مسأله خیلی مهم است. در افغانستان، وقتی من آمدم 16 هزار نیرو داشتیم. الان 9 هزار نیرو داریم. اتفاقات خوبی آنجا در حال رخ دادن است. نه (نمی‌خواهم با ایران وارد رویارویی شوم)، من دوست دارم از خاورمیانه خارج شویم، ما هرگز نباید در خاورمیانه حضور پیدا می‌کردیم. هرگز نباید آنجا می‌بودیم و من دوست دارم خارج شویم.»

خبرنگار تایم از ترامپ پرسیده است که نظر به توضیحات او، آمریکا به خاطر سلاح هسته‌ای با ایران وارد جنگ می‌شود، اما به خاطر تنگه هرمز چنین اقدامی صورت نمی‌دهد و ترامپ پاسخ می‌دهد: «من حتی این را هم نمی‌خواهم بگویم، البته مطمئنا به خاطر سلاح هسته‌ای وارد جنگ می‌شوم، اما در خصوص مورد دیگر [تنگه هرمز] آن را به صورت یک علامت سوال باقی می‌گذارم.»

وی سپس با این سوال مواجه می‌شود که آیا پیامی از ایران دریافت کرده یا نه؟ ترامپ به این سوال پاسخ نمی‌دهد و به جای آن در خصوص مخالفتش با جنگ عراق سخن می‌گوید.

تایم سوال می‌کند آیا آمریکا قصد دارد با ایران گفت‌وگوی مستقیم داشته باشد که ترامپ می‌گوید: «هر زمان که آنها بخواهند من آماده‌ام. راه درازی مانده تا به آن نقطه برسیم، اما من هر زمان آنها آماده باشند، آماده‌ام...، اما اگر به دو تا دو و نیم سال پیش برگردید، فاجعه‌ای در جریان بود. ایران بیش از هر کسی مشکل ایجاد می‌کرد.»

رئیس جمهور آمریکا در خصوص حمله به کشتی‌ها در دریای عمان می‌گوید: تاکنون بسیار جزئی بوده است. اگر ادبیات ایرانی‌ها را با زمان امضای توافق (برجام) مقایسه کنید، «مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا، ما آمریکا را نابود می‌کنیم...»، من دیگر چنین چیزهایی را زیاد نمی‌شنوم و چندان هم انتظار ندارم که بشنوم. تفاوت زیادی ایجاد شده است.

 

منبع : جهان نیوز

محل تبلیغات شما