واکنش رسمی دوحه به طرح عربستان برای تبدیل قطر به جزیره

واکنش رسمی دوحه به طرح عربستان برای تبدیل قطر به جزیره


در اولین واکنش رسمی قطر به پروژه سعودی کانال دریایی «سلوی» که این کشور را به جزیره تبدیل می‌کند، دوحه تأکید کرد که تلاش‌ها برای منزوی کردن آن، بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس را حل نخواهد کرد.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، «محمد بن عبدالرحمن» وزیر خارجه قطر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» آمریکا که روز گذشته پخش شد، در پاسخ به سوالی درباره موضع کشور درخصوص کانال دریایی سلوی، گفت: قبل از هر چیزی می‌خواهیم تأکید کنیم که محاصره قطر و بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس فاقد انگیزه و غیرضروری است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با امیر قطر توافق کردند که بحران باید پایان یابد و همچنین وحدت بین کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس حاکم شود. این بحران، بدون هیچ دلیلی به حمله هکری و جنایت علیه دولت‌مان، و هدف قرار دادن خبرگزاری رسمی قطر آغاز شد.

وی افزود: تمام این موارد نشان می‌دهد که دلایل بحران‌ساز شکننده و بی‌اساس است و تلاش‌ها برای منزوی کردن قطر راه‌حل نیست. آنها ( مسئولان در کشورهای محاصره‌کننده قطر) طی 10 ماه گذشته درباره امری که نگرانی و نارضایتی‌شان را سبب شده است، صحبت نکرده‌اند و حتی برای نشستن پای میز مذاکره برای مقابله با ما نیز ناکام مانده‌اند.

پیشتر رسانه‌ها در عربستان سعودی به نقل از مسئولان این کشور، فاش کردند که این کشور سرگرم بررسی احداث یک کانال دریایی بزرگ به عنوان پروژه‌ای گردشگری و توریستی است که با استفاده از آن کشور قطر به یک جزیره تبدیل می‌شود.

این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم و ایجاد بی ثباتی در منطقه و گرایش به سمت ایران متهم کردند، اما قطر به شدت این اتهامات را رد کرد.کشورهای تحریم کننده قطر آغاز گفت وگو و عادی‌سازی روابط با آن را به 13 شرط مشروط کردند، اما قطر آن را نپذیرفت و اعلام کرد بدون هیچ پیش‌شرطی وارد مذاکرات خواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

محل تبلیغات شما