روزنامه آلمانی: قدرتمندترین ائتلاف نظامی دنیا در آستانه سخت‌ترین بحران خود قرار دارد


روزنامه آلمانی: قدرتمندترین ائتلاف نظامی دنیا در آستانه سخت‌ترین بحران خود قرار دارد


یک روزنامه آلمانی با اشاره به اینکه ائتلاف نظامی ناتو با توجه به سیاست‌های رئیس جمهور آمریکا در آستانه سقوط به سخت ترین بحران خود قرار دارد، در این باره مصاحبه‌ای را با یک کارشناس برجسته انجام داده است.

 

به گزارش آخرین خبر ، روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در آستانه برگزاری نشست ناتو، این ائتلاف نظامی را با توجه به سیاست‌های غیر قابل پیش رئیس جمهور آمریکا در معرض گرفتار شدن در سخت ترین بحران خود ارزیابی کرد.

 پروفسور "کریستوفر دائاس"، از اساتید دانشگاه گوته فرانکفورت و اعضای هیات مدیره بنیاد تحقیقات صلح و جنگ هسن آلمان در مصاحبه‌ای با روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" آلمان درباره نشست سران ناتو که از روز چهارشنبه در بروکسل آغاز می‌شود اظهار داشت که در اصل این یک اجلاس روتین و معمولی است. همه چیز روی میز قرار دارد، اما ما نمی توانیم پیش بینی کنیم که چه اتفاقی می افتد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا کاملا غیر قابل پیش بینی است.

وی در ادامه درباره مسائل بازی از جمله مسئله افزایش هزینه های ائتاف نظامی ناتو به 2 درصد تولید ناخالص ملی به عنوان یکی از موضوعات مطرح در این نشست سخن گفت که می تواند منجر به شکست این اجلاس شود.

پروفسور دائاس این حقیقت را که ترامپ احتمالا دیگر یک تعهد آشکاری نسبت به ناتو نداشته باشد را عاملی برای کاهش امنیت اروپا به ویژه کشورهای شرق اروپایی دانسته و در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که شما خروج ترامپ از ناتو را تا چه اندازه محتمل می دانید گفت: همانطور که گفتم هیچ چیزبرای این رئیس جمهور غیر ممکن نیست؛ اما من این مسئله را بعید می دانم.

وی همچنین گفت: من اعتقاد دارم که ترامپ می داند این ائتلاف نظامی تا چه اندازه اهمیت دارد.

وی درباره اینکه آیا آمریکای بدون ناتو اصلا قابل تصور است نیز گفت: این یک سوال کاملا سخت است و مطمئنا ناتوی بدون آمریکا قدرت و اهمیت سابق را ندارد.

این کارشناس برجسته آلمانی درباره مهم ترین چالش‌های ترامپ نیز گفت: این ائتلاف نظامی باید مناسبات خود با روسیه را شفاف سازی کند. در بین کشورهای عضو این ائتلاف نظامی برداشت های متفاوتی در این باره وجود دارد که این همسایه شرقی تا چه اندازه تهدید آمیز هستند. بخصوص رئیس جمهور آمریکا درک واضحی در این باره ندارد که روسیه می تواند یک خطر بزرگ را به نمایش بگذارد. ناتو به یک استراتژی جدید در قبال روسیه نیاز دارد.

وی افزود: ابتدا باید تلاش شود که دوباره با روسیه به مذاکره روی آوریم. در این راستا دیدار پیش روی ترامپ با رئیس جمهور روسیه در هلسینکی گام مهمی در این راستا است.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

 

خبرهای بین الملل

خبرگزاری فارس: نیروی دریایی ایران بارها نظامیان آمریکایی‌ را در خلیج فارس تحقیر کرده است

 

نیروی دریایی ایران بارها نظامیان آمریکایی‌ را در خلیج فارس تحقیر کرده است


یک وبگاه انگلیسی در یادداشتی اذعان کرد که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با اتکا بر تاکتیک‌های نبرد نامتقارن خود، بارها آمریکایی‌ها و انگلیسی ها را در خلیج فارس تحقیر کرده است.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری فارس،  وبگاه «میدل ایست مانیتور» در تحلیلی با اشاره به اهمیت راهبردی تنگه هرمز نوشت: «تنگه هرمز، مهم‌ترین شریان نفتی جهان است که 30% نفت مورد نیاز جهان از آنجا عبور می‌کند و بستن کوتاه مدت آن، تاثیر شدیدی بر اقتصاد جهان داشته و ادامه آن نیز پیامدهای سیاسی به همراه دارد.»


میدل ایست مانیتور  با اشاره به تاریخچه‌ای از تهدیدهای ایران در بستن تنگه هرمز نوشت:« فرمانده‌هان نظامی و سیاستگذاران ایران  گزینه‌هایی را در صورت درگیری با آمریکا فراهم کرده‌اند و بستن تنگه هرمز در مرکزیت آن‌ها قرار دارد.»

 میدل ایست مانیتور با اشاره به فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها بر ایران به همگرایی سیاسی در کشور و در برهه کنونی اشاره کرد و با اشاره به واکنش‌های آمریکا در باز نگه داشتن تنگه هرمز نوشت: «فرمانده‌هان آمریکایی نیز بارها از عزم خود در باز نگه داشتن تنگه هرمز و اطمینان بخشی از تردد کشتیرانی و جریان آزاد و امن تجاری در این منطقه تاکید کرده‌اند.»

وبگاه یاد شده سپس به راهبرد بازدارندگی ایران اشاره کرد و نوشت : «شواهدی دال بر این وجود دارد و نشان می‌دهد سخنان شدید و محکم ایران واقعا بر مواضع دولت  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاثیر می‌گذارد، به‌طوری که بنابر گزارش‌ها  واشنگتن تا حدودی در مواضع خود نسبت به تقاضا از کشورها مبنی بر توقف واردات نفت خام  ایران تا 4 نوامبر نرمش نشان داده است.»

این وبگاه ادامه داد: «سپاه پاسداران ایران به وضوح معتقد است که دکترینش درباره جنگ دریایی غیرمتعارف که متکی بر قابلیت‌های حمله قایق‌های تندرو بوده آنقدر کافی است که نه تنها تنگه هرمز را ببندد، بلکه به طور موفقیت آمیزی با نیروی دریایی آمریکا برای زمانی طولانی درگیر باشد.»

میدل ایست مانیتور  در خاتمه ضمن تصریح به این که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمبود تجهیزات خود را با تاکتیک‌های نامتقارن جبران کرده است،  نوشت: «در واقع، این نیروی دریایی نسبتا کوچک بارها نیروهای انگلیسی و آمریکایی را در خلیج فارس تحقیر کرده است.»

 

خبرهای بین الملل

خبرگزاری فارس: بلای «برگزیت» به جان دولت می؛ آیا محافظه‌کاران علیه «بانوی آهنین ثانی» شورش می‌کنند؟

 

بلای «برگزیت» به جان دولت می؛ آیا محافظه‌کاران علیه «بانوی آهنین ثانی» شورش می‌کنند؟


آشوب ناشی از اختلاف نظرهای درون‌حزبی میان اعضای حزب حاکم انگلیس و کناره‌گیری دو وزیر کابینه، می‌تواند موقعیت نخست وزیر این کشور را به خطر انداخته و با رای عدم اعتماد به برکناری وی منجر شود.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری فارس، دو سال پیش زمانی که حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در خیابان‌های لندن برای متقاعد کردن مردم این کشور تلاش می‌کردند، شاید فکرش را هم نمی‌کردند شرایط آنقدر ناامیدکننده پیش رود که حتی رهبرانشان هم از راهی که رفته‌اند، پشیمان شوند.

روز سه‌شنبه دو نفر از وزرای کابینه دولت انگلیس، که هر دو زمانی حامی خروج از اتحادیه اروپا بودند، در مخالفت با رویکرد «بانوی آهنین ثانی»، «ترزا می» نخست وزیر این کشور، در نحوه مدیریت مسئله برگزیت (جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا) از سمت خود استعفا کرده و دولت اقلیتِ محافظه‌کار را در معرض فروپاشی قرار دادند.

«دیوید دیویس» وزیر برگزیت انگلیس در اعتراض به طرح خانم می برای روابط تجاری با اتحادیه اروپا بعد از برگزیت، از سمتش استعفا کرد. «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس نیز در نامه‌ای ضمن انتقاد از تسلیم ترزا می در مقابل اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت، گفت «رویای برگزیت در حال مردن است.»

عملکرد ضعیف دولت ترزا می انتقادات زیادی را درون حزب محافظه‌کار و همچنین بیرون از حزب، به دنبال داشته است که از آن جمله انتقادات حامیان برگزیت به سیاست‌های ضعیف می در مذاکرات با اتحادیه اروپا است. اخیرا بعد از کشمکش‌های بسیار میان لندن و بروکسل برای جدایی، اعلام شد طرح دولت انگلیس که با نام «برگزیت نرم» شناخته می‌شود، خواستار خروج از اتحادیه و پایان یافتن آزادی آمد و شد شهروندان دیگر اعضای اتحادیه اروپا به بریتانیا خواهد بود. این طرح همچنین باقی ماندن لندن به عنوان عضوی از اتحادیه گمرکی را خواستار است.

این سیاست با استعفای دو تن از وزرای اصلی کابینه مواجه شد؛ امری که از سال ۱۹۸۲ تاکنون در هیچ دولتی در انگلیس روی نداده بود. کناره‌گیری دو وزیر از حامیان سرسخت برگزیت در کابینه ترزا می، دولت او را بیش از هر زمان متزلزل کرده و حتی می‌تواند رهبری وی بر حزب محافظه‌کار و به تبع آن نخست‌وزیری‌اش را به چالش بکشاند.

 

حزب محافظه‌کار در حال حاضر ۳۱۸ عضو در پارلمان دارد. بر اساس قوانین حزبی، با تعداد فعلی کرسی‌ها در صورتی که حدود ۵۰ نفر از اعضای نامه مواخذه رئیس حزب را امضا کنند، ادامه ریاست وی بر حزب به رأی گذاشته می‌شود. 

 

گرچه «کونور برنز» مشاور پیشین پارلمانی بوریس جانسون گفته حزب محافظه‌کار «به دنبال تغییر سیاست‌ها، و نه نخست‌وزیر، است»، اما یک سخنگوی نخست وزیر اعلام کرد، ترزا می آماده است در صورت لزوم برای کسب رأی اعتماد مجدد بجنگد.

«تیم واکر» از روزنامه‌نگاران و کارشناسان سیاسی انگلیسی فعال در هفته نامه «نیو یوروپ» در رابطه با آینده دولت ترزا می به خبرنگار فارس گفت متاسفانه هیچ جایگزین مناسبی برای وی در حال حاضر وجود ندارد و جایگاهش امن است.

واکر گفت: «بدون تردید، خانم می بدترین نخست وزیر[انگلیس] در تاریخ است، اما فعلا جایگاه وی امن است، تنها به این دلیل که وقتی به جانشین برای او فکر می‌کنیم، می‌لرزیم».

وی با ابراز تأسف از اینکه «هیچ اپوزیسیون واقعی در انگلیس مقابل سیاست‌های ترزا می وجود»، گفت حتی «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر نیز بیشتر از ترزا می خواستار وقوع  برگزیت است.

حزب محافظه‌کار که در سال ۲۰۱۶ نیز حزب حاکم انگلیس بود، بعد از رای مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) به خروج از اتحادیه اروپا با مسئله کناره‌گیری رهبر وقت حزب و نخست وزیر کشور که حامی ماندن در اتحادیه بود، مواجه شد.

از ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ که همه‌پرسی برگزیت برگزار شد، تا ماه مارس ۲۰۱۷ مذاکرات برگزیت میان لندن و بروکسل آغاز نشده بود تا اینکه با به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون، مذاکرات دو ساله آغاز شد. این گفت‌وگوها تا ماه مارس ۲۰۱۹ ادامه خواهد داشت. طی این مدت بارها گفت‌وگوهای برگزیت میان لندن و بروکسل برگزار شده است و طرفین در موضوعات متعددی از جمله روابط آینده به ویژه روابط تجاری بعد از برگزیت، با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

دولت انگلیس در دهه ۷۰ میلادی به اتحادیه اروپا ملحق شده بود و در همان زمان طی یک همه‌پرسی موافقت مردمی برای ماندن در این اتحادیه را بدست آورد. همچنین انگلیس، اولین کشوری است که تصمیم به خروج از میان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا گرفته است. دولت انگلیس در این مسیر با فراز و نشیب‌های متعددی از جمله مخالفت‌ها و کشمکش‌های ملی و فراملی مواجه شده است.

واکر موافقت انگلیسی‌ها با خروج از اتحادیه اروپا را تراژدی‌ای مانند داستان‌های «ویلیام شکسپیر» توصیف کرد و گفت انگلستان ادعا می‌کند «مادر پارلمان‌ها» را در اختیار دارد، اما برگزیت نشان داد ورود به تأمل به عرصه سیاسی، در این سیستم می‌تواند چه تبعاتی به بار آورد.

 

خبرهای بین الملل

خبرگزاری فارس: پامپئو خواستار همکاری کشورهای عربی خلیج فارس برای مقابله با ایران شد

 

پامپئو خواستار همکاری کشورهای عربی خلیج فارس برای مقابله با ایران شد


وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با ولی‌عهد ابو ظبی بر ضرورت همکاری کشورهای عربی خلیج فارس جهت مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران تأکید کرد.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر خارجه آمریکا با ولی‌عهد ابو ظبی شامگاه سه‌شنبه دیدار و گفت‌وگو کرد.

«مایک پامپئو» در دیدار با «محمد بن زاید» خواستار همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به منظور مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران شد.

به گزارش شبکه الجزیره، پامپئو همچنین در این دیدار تأکید کرد که واشنگتن به دنبال کاهش تنش بین کشورهای عربی خلیج فارس  و حل و فصل بحران ایجاد شده بین آن‌ها است.

او درباره همکاری کشورهای عربی خلیج فارس برای تقویت ثبات و امنیت منطقه ابراز امیداوری کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا و ولی‌عهد ابو ظبی همچنین بر ضرورت حمایت از فرآیند سیاسی در یمن که تحت نظارت سازمان ملل است، تأکید کردند.

ائتلاف سعودی اماراتی اخیرا عملیات نظامی گسترده‌ای برای اشغال بندر الحدیده آغاز کردند که به شکست منتهی شد. این ائتلاف بعد از شکست خود به دنبال تحمیل طرح خود بر نیروهای انصارالله یمن است.

ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان سعودی قصد دارد اداره بندر الحدیده را به این ائتلاف واگذار شود؛ مسئله‌ای که انصارالله یمن با این به شدت مخالف است و تأکید کرده که ائتلاف متجاوز آنچه را که در میدان نبرد نتوانسه به دست بیاورد می‌خواهد با مذاکره و ارعاب و تهدید صاحب شود.

وزیر خارجه آمریکا بعد از سفر از پیش اعلام نشده به افغانستان، سه‌شنبه وارد امارات متحده عربی شد و در گفت‌وگو با مجله «اینترنشنال اینترست» گفت که برای متحد کردن کشورهای عربی خلیج فارس در برابر ایران به امارات سفر کرده است.

ساعتی پیش نیز خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که آمریکا به دنبال اعمال فشار بیشتر به ایران و ایجاد جایگزین برای نفت این کشور است.

وزیر امور خارجه آمریکا ساعتی پیش امارات را به مقصد بروکسل جهت شرکت در نشست ناتو ترک کرد.

 

خبرهای بین الملل

خبرگزاری فارس: تحلیل «هاآرتص» درباره پیشنهاد احتمالی نتانیاهو به پوتین درباره ایران


تحلیل «هاآرتص» درباره پیشنهاد احتمالی نتانیاهو به پوتین درباره ایران


نشریه «هاآرتص» نوشته است که احتمال دارد نتانیاهو در دیدار با پوتین به او پیشنهاد دهد در ازای خارج کردن نیروهای ایران از سوریه، تحریم‌های وضع‌شده از سوی آمریکا علیه مسکو، لغو شوند.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» روز سه‌شنبه در تحلیلی به قلم «زوی بارل»، نوشته ممکن است که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد دهد که نیروهای ایرانی از سوریه خارج شوند و در عوض تحریم‌های آمریکا علیه روسیه لغو شوند.

نشریه «نیویورکر» دیروز به نقل از منابع آگاه نوشته بود که پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا، «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی و نتانیاهو ایده همکاری نزدیک واشنگتن و مسکو با هدف حل بحران سوریه و در عوض رفع تحریم‌های مرتبط با اوکراین را مطرح کرده بودند.

نتانیاهو قرار است امروز (چهارشنبه) برای دیدار با پوتین راهی مسکو شود. او پیش از سفر تأکید کرده بود که با رئیس‌جمهور روسیه درباره «لزوم خروج نیروهای ایرانی از سوریه» صحبت می‌کند.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی به نیویورکر گفته است: «اسرائیل معتقد است که می‌توان به توافقی میان ایالات متحده و روسیه در سوریه دست یافت که ایرانی‌ها را مجبور به خروج کند.»

با این وجود، هم نیویورکر و هم هاآرتص در عملی بودن ایده مطرح شده از سوی مثلث تل‌آویو، ابوظبی و ریاض ابراز تردید کرده‌اند.

هاآرتص درباره خواسته تل‌آویو برای خروج ایران از سوریه نوشته است: «"سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه پیش از این، این درخواست را کاملا غیرواقع‌بینانه توصیف کرده است.»

نشریه نیویورکر نیز نوشته است که حتی اگر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چنین پیشنهادی را مطرح کند، روسیه توانایی عمل به آن را ندارد و نمی‌تواند نیروهای ایرانی را از سوریه خارج کند. علاوه بر این، ترامپ هم به اتهام ارتباط با روسیه تحت تحقیق قرار دارد و چنین معامله‌ای می‌تواند فشارها به او را افزایش دهد.

هاآرتص هم در پایان گزارش خود نوشته است: «در این مرحله، بهترین چیزی که اسرائیل می‌تواند به آن امیدوار باشد، نوعی طرح روسی است که به رژیم سوریه این امکان را بدهد که بدون آنکه نیروهایش وارد "جولان" شوند، کنترل این منطقه را به دست گیرد و ضمنا روسیه درباره وضعیتی که بعد از جنگ برقرار می‌شود، با اسرائیل هماهنگی کند.»

 

خبرهای بین الملل

صفحه1 از493

محل تبلیغات شما