شاناهان: آمریکا به دنبال ایجاد اجماع بین‌المللی درباره حمله به نفتکش‌هاست


شاناهان: آمریکا به دنبال ایجاد اجماع بین‌المللی درباره حمله به نفتکش‌هاست


سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت که این کشور به دنبال ایجاد اجماعی بین‌المللی درباره حمله روز پنجشنبه به نفتکش‌ها در دریای عمان است.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل ار خبرگزاری فارس، «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز جمعه گفت در پی حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان، دولت آمریکا به دنبال ایجاد اجماعی بین‌المللی است.

وی که در جمع خبرنگاران در پنتاگون صحبت می‌کرد، افزود که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره این هدف توافق دارند.

شاناهان پیشتر نیز در پاسخ به سوالی درباره احتمال اعزام نیرو یا تجهیزات نظامی بیشتر به خاورمیانه گفت: همانطور که می‌دانید ما همواره در حال برنامه ریزی احتمالات مختلف هستیم.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: زمانی که شما به اوضاع نگاه می‌کنید، یک کشتی نروژی، یک کشتی ژاپنی، پادشاهی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و 15 درصد از جریان نفت جهان از طریق تنگه  هرمز عبور می‌کند.

وی افزود: بنابراین ما آشکارا باید طرح‌های احتمالی برای شرایطی که اوضاع وخیم‌تر شود ایجاد کنیم. ما همچنین باید حمایت بین‌المللی خود از این اوضاع را گسترش دهیم.

 

رسانه‌ها روز پنجشنبه از وقوع دو حادثه برای دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند. در این حادثه، دو نفتکش به دلایل نامعلومی دچار حریق شدند.

دولت آمریکا بدون ارائه شواهد مستند، ساعاتی بعد از این حادثه ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد. «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که ارزیابی دولت آمریکا این است که ایران عامل این حمله بوده است. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز با تکرار این ادعا مدعی شد که ایران پشت پرده حادثه دریا عمان است.

این در حالی است که مقامات چندین کشور روایت آمریکا درباره نقش ایران درباره این حادثه را زیر سوال بردند.

سفیر کویت در سازمان ملل متحد که کشورش رئیس دوره‌ای شورای امنیت است در مورد روایت آمریکایی‌ها در باره حادثه دو نفتکش در دریای عمان تشکیک کرد و گفته است: اثبات این که قایق موجود در فیلمی که آمریکایی‌ها منتشر کرده‌اند، متعلق به ایران باشد، سخت است. (جزئیات بیشتر)

«یاتاکا کاتادا»، مالک یکی از نفتکش‌های ژاپنی که روز پنجشنبه در دریای عمان دچار حادثه شد، گفت که روایت واشنگتن درباره نحوه حمله به نفت‌کش‌ها در این دریا اشتباه است.

«ناتالی توچی»، از مشاوران ارشد «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تشکیک در ادعاهای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه دو نفکش گفت: «ما قبل از اینکه کسی را مقصر کنیم به ادله موثق نیاز داریم.»

این مقام اروپایی با بیان اینکه ایرانی‌ها بازیگرانی بسیار معقول هستند گفت اینکه آن‌ها در زمان حضور «آبه شینزو»، نخست‌وزیر ژاپن در تهران به یک کشتی ژاپنی حمله کنند «کار چندان معقولی نیست.»

 «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز روز جمعه در واکنش به حادثه صبح جمعه برای دو نفتکش در دریای عمان گفت: ویدئویی که توسط آمریکا ارائه شده برای اثبات این موضوع که ایران پشت حمله به تانکرهای نفتی در خلیج عمان بوده کافی نیست.

راشاتودی نیز روز جمعه در گزارشی نوشت که با وجود اتهامات واشنگتن عیه ایران، هیچ دلیلی درباره نقش تهران برای حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود نداشته و این حادثه مشکوک، به جای کمک به ایران به آن آسیب می‌رساند.

خبرهای بین الملل

اتهام‌زنی مجدد انگلیس به ایران درباره حادثه نفتکش‌های  دریای عمان


اتهام‌زنی مجدد انگلیس به ایران درباره حادثه نفتکش‌های دریای عمان


وزیر خارجه انگلیس بدون ارائه شواهد مستدل ایران را به دست داشتن در حادثه هدف قرار گرفتن دو نفت‌کش در دریای عمان متهم کرد..

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری فارس، «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه در سخنانی بدون ارائه شواهد مستند مدعی شد که «تقریبا قطعی است که ایران پشت حملات به تانکرهای نفت در دریای عمان است.»

وزارت امور خارجه انگلیس نیز در بیانیه خود آورده که تقریبا قطعی است که «شاخه‌ای از ارتش ایران به دو تاتکر در روز 13 ژوئن (23 خرداد) حمله کرده است و عامل دولتی یا غیردولتی دیگری نمی‌تواند مسئول این حادثه باشد.»

وزارت خارجه انگلیس مدعی شده که «اخیرا سابقه‌ای برای حمله ایران به تانکرهای نفتی نیز وجود دارد. تحقیقات امارات درباره حمله به 4 تانکر نفتی در بندر فجیره امارات به این نتیجه رسیده که این حملات توسط عامل دولتی پیچیده‌ای انجام شده است. انگلیس اطمینان دارد که ایران مسئول این حمله است.»

همچنین جرمی هانت نیز در سخنانی با محکوم کردن حملات به دو نفتکش در دریای عمان مدعی شد که برآورد وی به این نتیجه رسیده که مسئولیت این حملات تقریبا به طور قطعی بر عهده ایران است.

وی در ادامه ادعاهایش گفت که حملات اخیر بر اساس الگوی رفتار بی ثبات کننده ایران بوده و خطری جدی برای منطقه ایجاد می‌کند.

وزیر امور خارجه انگلیس افزود که انگلیس همچنان در همکاری تنگاتنگ با بازیگران منطقه‌ای باقی خواهد ماند تا راه‌حل‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها بیابد.

این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان متعددی اعلام کرده‌اند با وجود اتهامات واشنگتن عیه ایران، هیچ دلیلی درباره نقش تهران برای حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد.

از سوی دیگر تهران قاطعانه هرگونه دست داشتن در این حادثه را رد کرده‌ است. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران این حادثه را بسیار مشکوک توصیف کرده و گفته که شواهد واشنگتن، اتهاماتی است که با هدف تخریب تلاش‌های دیپلماتیک ایران است.

منابع خبری صبح پنجشنبه (23 خرداد) از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر دادند. مدتی بعد روشن شد که دو نفتکش دچار حریق شده‌اند. نفتکش «فرانت آلتر» (Front Altair) با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» (Kokuka Courageous) با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود.

وزارت تجارت ژاپن اعلام کرده است دو نفتکش حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌اند. یکی از این دو نفتکش متعلق به شرکتی سنگاپوری است که آن را اجاره کرده است.

خبرهای بین الملل

روایت جالب تحلیلگر آمریکایی از نحوه تحریف حادثه دریای عمان توسط واشنگتن


روایت جالب تحلیلگر آمریکایی از نحوه تحریف حادثه دریای عمان توسط واشنگتن


تحلیلگر آمریکایی در حساب کاربری‌اش در توئیتر با کنار هم گذاشتن دو مورد از سخنان وزیر خارجه آمریکا ادعای او درباره نقش‌آفرینی ایران در حادثه نفت‌کش‌های دریای عمان را زیر سوال برد.

 

به گزارش آخرین خبر به نقل از خبرگزاری فارس، «گارلند نیکسون»، مجری برنامه‌های رادیویی و تحلیلگر سیاسی در واشنگتن در توئیتر با کنار هم گذاشتن دو مورد از سخنان «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا سخنان روز گذشته (پنجشنبه) او درباره متهم کردن ایران به نقش‌آفرینی در حادثه نفت‌کش‌های دریای عمان را زیر سوال برده است. 

نیکسون از یک طرف به یادآوری اعترافاتی پرداخته که «مایک پامپئو» درباره رواج دروغگویی در دوران حضورش در سیا پرداخته و از یک طرف بخشی از سخنان او در کنفرانس خبری روز گذشته (پنجشنبه) درباره دست داشتن ایران در حادثه انفجار دو نفت‌کش در دریای عمان را منتشر کرده است. 

او نوشته است: «مایک پامپئو: " وقتی من رئیس سیا بودم، ما دروغ می‌گفتیم، فریبکاری می‌کردیم، دزدی می‌کردیم. ما برای این کارها یک دوره کامل آموزشی داشتیم.| مایک پامپئو: جمهوری اسلامی ایران عامل حملاتی بوده که امروز در دریای عمان اتفاق افتاد.»

«مایک پامپئو» وزیر خارجه کنونی آمریکا و رئیس سابق آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در سخنانی که ماه گذشته از او منتشر کرد به اقدامات غیراخلاقی آژانس جاسوسی آمریکا اذعان کرد. 

پامپئو در جریان یک سخنرانی در فروردین‌ماه سال جاری در دانشگاه «ای اند ام» تگزاس در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره چگونگی ایجاد موازنه میان انتقاد و امتیازدهی در ارتباط با حکومت‌هایی مانند عربستان سعودی، فعالیت دیپلماتیک را امری دشوار توصیف کرد و گفت دشواری کار فقط به وزارت خارجه مربوط نیست و هر کاری از جمله ریاست بر سازمان سیا دشواری‌های خود را دارد.

او افزود: «شعار [دانشگاه نظامی] "وست پوینت" (دانشگاه محل تحصیل پامپئو) چه بود؟ "دروغ نگو، فریبکاری نکن، دزدی نکن و کسانی که این کار را می‌کنند، تحمل نکن." [اما] وقتی من رئیس سیا بودم، ما دروغ می‌گفتیم، فریبکاری می‌کردیم، دزدی می‌کردیم. ما برای این کارها یک دوره کامل آموزشی داشتیم.»

پامپئو روز گذشته در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود که «ارزیابی‌های اطلاعاتی» دولت آمریکا نشان می‌دهند ایران عامل حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان بوده است. 

گارلند نیکسون با کنار هم قرار دادن سخنان مایک پامپئو در دو رویداد فوق‌الذکر نحوه تحریف حقایق در این اصطلاحاً «ارزیابی‌های اطلاعاتی» را به چالش کشیده است. 

تحلیلگران مسائل سیاسی «سیاسی‌سازی اطلاعات» و تحریف حقایق به منظور همسو بودن آنها با دیدگاه‌های خاص سیاسی را یکی از آسیب‌های دستگاه‌های جاسوسی این کشور می‌دانند. 

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چندین بار در ماه‌های گذشته به دلیل سیاسی‌سازی اطلاعات مورد انتقاد قرار گرفته است. به عنوان مثال، خبرگزاری رویترز چندی پیش گزارش داد دولت ترامپ حقایق مربوط به پایبندی ایران به برجام را از یک گزارش سالانه منع اشاعه حذف و آن را با سمت و سوی خاص خود منتشر کرده است. 

جزئیات حادثه دریای عمان

منابع خبری صبح پنجشنبه (23 خرداد/ 13 ژوئن) گزارش‌هایی از وقوع انفجار در دو نفتکش در دریای عمان منتشر کردند که ادعا شده «هدف حمله قرار گرفته‌اند.»

جزئیات منتشر شده از این حادثه حاکی است نفت‌کش «فرونت التر» با پرچم جزایر مارشال و «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما به ترتیب حامل محموله‌های «اتانول» و «متانول» بوده‌اند. 

نفتکش اول مدتی پس از بارگیری در بندر ابوظبی دچار سانحه شده و کشتی دوم از «الجبیل» عربستان راهی سنگاپور بوده است. 

وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد یکی از نفتکش‌های حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌اند. این حادثه همزمان با سفر «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن به تهران رخ داده است.

«عباس موسوی»، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه از بروز این حادثه ابراز نگرانی کرد و «محمد جواد ظریف» نیز در توئیتر آن را مشکوک توصیف کرده بود.

دولت آمریکا بدون ارائه شواهد مستند، ساعاتی بعد از این حادثه ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد. «مایک پامپئو» و دونالد ترامپ رسماً ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده‌اند.

خبرهای بین الملل

خطر پهپادهای مسلح: قتل های هدف گیری شده


خطر پهپادهای مسلح: قتل های هدف گیری شده

 

رزا بروکز استاد حقوق آمریکایی در مقاله ای تاثیرگذار در فارن پالیسی می نویسد که دیگر «چیزی به نام زمان صلح» وجود ندارد. از یازدهم سپتامبر به بعد کشیدن یک خط تمایز روشن بین جنگ و غیر جنگ عملا غیرممکن شده است.»

 

آخرین خبر : استفاده از پهپادهای مسلح به عنوان یک راه حل «فاقد ریسک» برای مشکلات امنیتی عرضه شده است. به ما گفته شده که ما با استفاده از هواپیمای کنترل از راه دور برای از میان بردن آدم های بد کیلومترها دور از سواحل خودمان، جامعه و نیز نیروهای مسلح مان را ایمن نگه می داریم. اما در واقع ثابت شده که پهپادها نه تنها ناامنی را کاهش نداده اند، بلکه آن را افزایش نیز می دهند.

پایین آمدن آستانه استفاده از زور

سیاستمداران می دانند که جامعه دوست ندارد شاهد اعزام مردان و زنان جوان خود به خارج از کشور برای شرکت در جنگ هایی باشد که معمولا اهدافی کم اهمیت و نامشخص دارند. ویدئوهای احتمالی از درد و عذاب خانواده هایی که در انتظار  برگزاری مراسم تشییع جنازه اند، مانعی قطعی را پیش پای آن دسته از رهبران سیاسی قرار می دهد که به گزینه مداخله نظامی بها می دهند. اما با از میان برداشتن این هزینه سیاسی بالقوه با استفاده از سیستم های بدون سرنشین، برای سیاستمداران بسیار ساده تر – شاید هم ساده ساده- می شود که طرفدار یک «راه حل» سریع و کوتاه مدت برای «از میان برداشتن آدم بدها» باشند تا درگیر شدن در روند غالبا دشوار و دراز مدت حل دلایل ریشه ای کشمکش ها از طریق روش های دیپلماتیک و سیاسی.

سربار کردن ریسک و هزینه جنگ از سربازان به غیرنظامیان

ایمن نگه داشتن «پسران ما» با استفاده از پهپادهای کنترل از راه دور برای انجام حملات هوایی، بهایی در پی دارد. بدون قرار گرفتن «پوتین ها بر خاک دشمن» حملات هوایی ذاتا برای غیرنظامیان حاضر بر روی زمین خطرناک تر می شوند. با وجود ادعاهای صنعت دفاعی و حامیان جنگ پهپادی،  دانستن دقیق اینکه  هزاران کیلومتر دورتر روی زمین چه اتفاقی در حال رخ دادن است اصلا کار امکان پذیری نیست. مثلا گرچه انگلیس ادعا می کند که در هزاران حمله هوایی و پهپادی انگلیس در عراق و سوریه فقط یک غیرنظامی کشته شده، اما روزنامه نگاران و سازمان های ثبت تلفات، از هزاران کشته در حملات هوایی نیروهای ائتلاف سخن می گویند.

همچنین مرتبط کردن حملات تروریستی وحشتناک رخ داده در انگلیس و اروپا با این مداخلات نظامی، کار دشواری است. گرچه جامعه و مقامات ارشد نظامی و امنیتی درک می کنند که ارتباط روشنی بین مداخله نظامی و حملات تروریستی در داخل کشور وجود دارد، اما سیاستمداران همچنان نسبت به وجود چنین ارتباطی مردد هستند. هرچند واقعیت آنگونه باشد که مارشال نیروی هوایی گرگ بگول به ما می گوید:«وقتی که شما از یک مزیت نامتقارن برخوردار هستید، دشمن در پی راهی برای دور زدن آن است و تروریسم به واقع همین راه است. این خطر وجود دارد که شما راه هدف قرار دادن خود توسط یک دشمن و جستجوی او به دنبال آسیب پذیری هایتان را تغییر دهید و اینجا همان جایی است که ما خودمان را در آن می یابیم.»

گسترش استفاده از «قتل های هدف گیری شده»

شاید بحث برانگیزترین جنبه پهپادهای مسلح، استفاده آنها توسط ایالات متحده، اسرائیل و انگلیس به منظور ارتکاب قتل های هدف گیری شده باشد. محققان حقوقی قتل هدف گیری شده را اینگونه تعریف می کنند: کشتن عامدانه و برنامه ریزی شده افرادی منتخب به دست دولتی که آن افراد تبعه آن نیستند. جایی که قوانین بشردوستانه بین الملل (قوانین جنگی) حکم می کنند، قتل هدف گیری شده ستیره جویان می تواند قانونی باشد. خارج از وضعیت هایی که قوانین بشر دوستانه بین الملل و قوانین حقوق بشر بین المللی حکم می کنند،  قوه قهریه را تنها زمانی می توان مورد استفاده قرار داد که برای نجات جان انسانی که در معرض خطری عنقریب قرار دارد، ضرورت مطلق پیدا می کند. به نظر نمی رسد که این تعاریف در مورد بسیاری از قتل های هدف گیری شده پهپادی که مثلا توسط آمریکا درپاکستان و یمن به اجرا گذاشته شده اند مصداق داشته باشد.

هرچند برخی می گویند این سیاست قتل هدف گیری شده است که اشتباه است نه اسلحه ای که برای انجام آن مورد استفاده قرار گرفته است. به سختی می توان تصور کرد که قتل های هدف گیری شده بدون فناوری نیز می توانست امکان پذیر باشد. در انگلیس  فعالان سیاسی مدت هاست که  از دولت می خواهند سیاست خود در مورد استفاده از پهپادهای مسلح در حین درگیری های مسلحانه تعیین کند، کاری که دولت تاکنون از انجام آن سرباز زده است.

امکان پذیر شدن جنگ به روش بازی های ویدئویی

مسئله جداگانه اما مرتبط با این طرز تفکر که پهپادها آستانه استفاده از قوه قهریه را پایین می آورند، تصوری است که فیلیپ الستون مامور ویژه مسائل قضایی قتل، آن را «ذهنیت پلی استیشنی» نامیده است. الستون و برخی دیگر می گویند که فاصله فیزیکی بسیار زیاد بین هدف با کسانی که پهپادهای مسلح را هدایت می کنند، موجب می شود که عمل کشتن بسیار ساده تر شود. فاصله فیزیکی شامل نوعی «فاصله گیری» روانی نیز می شود.

مخالفت های شدیدی با این برداشت به خصوص از طرف  افراد دخیل در حوزه پهپادها صورت گرفته است. آنها می گویند خلبانان پهپادها افراد بسیار آموزش دیده ای هستند که توانایی تمیز گذاشتن بین یک بازی ویدئویی و زندگی واقعی را دارند. بعلاوه گزارش های زیادی وجود داشته که برخی خلبانان پهپادها از مشاهده نتایج حملات خود به استرس پس از حادثه مبتلا شده اند که به سختی می توان آن را نشانه ای از بی طرفی آنها دانست. از سوی دیگر شواهدی دال بر ذهنیت «پلی استیشنی» نیز وجود دارد. در سال 2010 کاروانی از وسایل نقلیه در افغانستان هدف حملات هوایی آمریکا از جمله پهپادها قرار گرفتند که در نتیجه آن 23 غیرنظامی کشته شدند. تحقیقاتی که پس از این حادثه از سوی ایساف به عمل آمد، روشن کرد که خدمه پهپاد پریدیتور قصد حمله داشتند اند و شواهد حاکی از اینکه کاروان اتومبیل ها یک هدف دشمن نیستند را «نادیده یا دست کم گرفته اند.» در موردی دیگری، کتاب اخیر دکتر پیتر لی به نام «نیروی ریپر» حاوی گفتگوهای همراه با جزئیاتی با خدمه انگلیسی پهپادهای ریپر نیروی هوایی انگلیس است و چند تن آنها از ماموریت هایی سخن گفته اند که در آنها با وجود حضور غیرنظامیان در محل، روی یک هدف متمرکز شده  و آماده حمله بوده اند. تنها مداخله مستقیم دیگران موجب عملی نشدن این حملات شده اند.

 فریفتن ما با افسانه «دقیق بودن»

به ما گفته شده که پهپادها امکان حملات هوایی دقیق نقطه زنی را فراهم می آورند که هدف را به قتل می رساند در حالی که هیچ آسیبی به افراد بی گناه وارد نمی آورد. مدافعان پهپادها ما را با این انگاره فریب داده اند که ما می توانیم با فناوری، هرج و مرج و آشوب جنگ را به کنترل خود درآوریم. واقعیت این است که چیزی به نام حملات هوایی دقیق تضمین شده وجود خارجی ندارد. هر چند که بدون شک سلاح های هدایت لیزری بسیار دقیق تر از حتی 20 یا 30 سال پیش شده اند، اما افسانه دقت تضمین شده چیزی جز یک افسانه نیست. حتی هنگام آزمایش این تسلیحات، فقط انتظار می رود که 50 درصد آنها در داخل «دایره خطای احتمالی» خود اصابت کنند. زمانی که شعاع انفجار تسلیحات و چگونگی تاثیر پذیری چنین سیستم هایی از عواملی چون آب و هوا اصلا به حساب آورده نمی شود، روشن است که به هیچ وجه نمی توان از این «دقت» اطمینان حاصل کرد.

سیاستمداران و مقامات دفاعی نیز فریب این افسانه جنگ دقیق را خورده اند و به همین دلیل در حال وسعت دادن به فضاهایی هستند که پیش از این – به دلیل حضور غیر نظامیان – خارج از محدوده های حملات هوایی قرار می گرفتند. شاید همانطور که خیلی ها می گویند، داده های نظامی داخلی مغایر با این روایت غالب که پهپادها بهتر از هواپیماهای سرنشین دار سنتی هستند، اصولا اطلاعاتی طبقه بندی شده باشند.

سوق دادن به سوی جنگ همیشگی

شاید خطرناک ترین جنبه رشد جنگ پهپادی از راه دور این باشد که آنها در حال سوق دادن ما به سوی یک حالت جنگ همیشگی / دائمی هستند. بدون (یا با تعداد اندکی) سرباز به کار گرفته شده بر روی زمین و زمانی که حملات هوایی را می توان با مصونیت توسط اپراتورهای پهپادهایی به انجام رساند که در آخر روز روانه خانه و زندگی شان می شوند، فشار اجتماعی یا سیاسی اندکی برای پایان دادن به مداخلات نظامی وجود خواهد داشت.

پهپادها دولت ها را قادر به انجام حملاتی می کنند که ظاهرا در هنجارهای قوانین بین المللی اشاره چندانی به آنها نشده است. رزا بروکز استاد حقوق آمریکایی در مقاله ای تاثیرگذار در فارن پالیسی می نویسد که دیگر «چیزی به نام زمان صلح» وجود ندارد. او می نویسد: «از یازدهم سپتامبر به بعد کشیدن یک خط تمایز روشن بین جنگ و غیر جنگ عملا غیرممکن شده است.» بروکز می گوید به جای به چالش کشیدن دلایل محو شدن مرزهای بین چهارچوب های قانونی کاملا متمایز، فقط باید بپذیریم که «جنگ همیشگی آمده است که بماند.» او معتقد است که انجام کاری غیر از این، «بیشتر به معنای هدر دادن وقت و انرژی است.» به گفته او «زمان جنگ تنها زمانی است که ما داریم.»

باید با حرکت به سمت جنگ همیشگی مخالفت و در برابر آن مقاومت کرد. بر همه ما شهروندان، سیاستمداران و افسران نظامی واجب است که برای صلح و امنیت جهانی تلاش کنیم نه جنگ دائمی.


منبع : فارس

نویسنده: سایت درون وارز (Drone Wars)

خبرهای بین الملل

جاسوس دوتابعیتی تا ۴۸ساعت آینده آزاد می شود؟


جاسوس دوتابعیتی تا ۴۸ساعت آینده آزاد می شود؟


«دیلی استار» لبنان امروز شنبه در خبری به نقل از «یک منبع» ادعا کرد «نزار زکا» تبعه لبنانی ـ آمریکایی که در ایران به جرم جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده، تا ۲ روز دیگر وارد بیروت می‌شود.
 

به گزارش آخرین خبر ، در ادامه گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها و برخی مقام‌های لبنانی درباره آزادی قریب الوقوع نزار زکا تبعه لبنانی- آمریکایی از زندان در ایران، یک رسانه لبنانی امروز شنبه مدعی آزادی او تا ۴۸ ساعت آینده شده است.

پایگاه لبنانی «دیلی استار» امروز شنبه در خبری تازه درباره وضعیت نزار زکا تبعه لبنانی- آمریکایی که در دادگاهی در ایران به دلیل همکاری با دولت بیگانه علیه منافع ملی ایران به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۲ میلیون دلار محکوم شده، از آزادی او تا دو روز آینده خبر داد.

این رسانه به نقل از یک «منبع مطلع» نوشت: «نزار زکا تبعه لبنانی که از سال ۲۰۱۵ در ایران زندانی شده است، ظرف ۴۸ ساعت (آینده) وارد بیروت (پایتخت لبنان) خواهد شد».

پیش از این برخی رسانه‌های لبنانی مدعی شده بودند که مسئولان ایرانی با درخواست «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان مبنی بر عفو و آزادی نزار زکا موافقت کردند.

طبق گزارش ادعایی این رسانه‌ها، سفیر ایران در بیروت در تماس با وزیر خارجه لبنان موافقت تهران با درخواست عون از حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران مبنی بر عفو نزار زکا به مناسبت عید فطر را اعلام کرده بود.

مقامات ایرانی هنوز درباره این موضوع واکنش رسمی نداشته‌اند.


منبع : فارس

خبرهای بین الملل

صفحه1 از11

محل تبلیغات شما