برایان هوک: آمریکا معافیت همکاری‌های هسته‌ای با ایران را ۶۰ روز تمدید کرد


برایان هوک: آمریکا معافیت همکاری‌های هسته‌ای با ایران را ۶۰ روز تمدید کرد

 

نماینده دولت آمریکا در امور ایران پنجشنبه اعلام کرد دولت این کشور معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۶۰ روزه دیگر تمدید کرده است.

 

به گزارش آخرین خبر ، «برایان هوک»، نماینده دولت آمریکا در امور ایران امروز پنجشنبه اعلام کرد واشنگتن معافیت‌ از تحریم‌ها برای ادامه همکاری‌های هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۶۰ روزه دیگر تمدید کرده است. 

برایان هوک همچنین یادآوری کرد که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با صدور این اقدام سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن، «علی‌اکبر صالحی» را تحریم کرده است. 

نماینده دولت ترامپ در امور ایران گفت: «ایالات متحده چهار محدودیت هسته‌ای علیه ایران را که امکان تداوم پروژه‌های منع‌اشاعه‌ای و محدودسازی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را فراهم می‌کند به مدت ۶۰ روز تمدید کرده است.»

وی در ادامه گفت: «ما به دقت تمامی تحولات در برنامه هسته‌ای ایران را رصد می‌کنیم و وزیر خارجه پامپئو به فراخور تحولات، این پروژه‌ها را خاتمه خواهد داد.»

پیش از این، بلومبرگ و خبرگزاری رویترز از اختلاف وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا در خصوص تمدید این معافیت‌ها خبر داده بودند.

 بلومبرگ چند روز پیش مدعی شده بود تصمیم به تمدید معافیت‌ها بعد از بحث و جدل‌های تند میان «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری این کشور صورت گرفته است. پامپئو خواستار عدم صدور معافیت بوده است. 

رویترز امروز نوشت این جدال‌ها این بار به نفع وزارت خزانه‌داری تمام شد و توانست مجوز صدور این معافیت را بگیرد. 

با این حال، تمدید این معافیت از ۹۰ روز به ۶۰ روز تقلیل یافته است. دولت آمریکا آخرین بار روز ۱۰ آبان‌ماه سال جاری معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۹۰ روز تمدید و همزمان با آن بخش عمرانی ایران را تحریم کرد.

 وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در آن روز هدف از تمدید این معافیت‌ها را «تمدید محدودیت‌های هسته‌ای ایران» توصیف کرده است. 

در آن بیانیه آمده بود: «این تصمیم، به حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران کمک کرده، مخاطرات اشاعه هسته‌ای را کاهش می‌دهد، توان ایران برای کاستن از "زمان گریز" لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را محدود می‌کند و مانع از آن می‌شود که حکومت ایران بتواند اقدام به بازسازی سایت‌های خود برای مقاصد حساس اشاعه‌ای کند.»

«معافیت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای» چیست؟

همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ است. بر این اساس، دولت وقت آمریکا معافیت‌هایی را برای برخی از تحریم‌های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته‌ای به ایران، صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا علی‌رغم خروج از برجام در اردیبهشت سال گذشته همکاری‌های هسته‌ای میان ایران و اعضای باقی‌مانده در برجام را از شمول تحریم‌ها معاف کرد. هدف دولت آمریکا اطمینان از این بود که ایران غنی‌سازی اورانیوم خودش را در سطح محدود نگاه می‌دارد و آن را ارتقا نمی‌دهد. 

دولت ترامپ چند ماه پیش برخی از این معافیت‌ها، از جمله معافیت از تحریم خرید آب سنگین و اورانیوم با غنای پایین از ایران را لغو کرد. ایران در واکنش اعلام کرد دیگر به سقف‌های تعیین‌شده در برجام برای ذخایر این دو فرآورده، پایبند نخواهد بود.

آمریکا و کارزار فشار حداکثری

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تحریم مقام‌های بلندپایه ایران روی آورده است.

 

منبع : فارس

خبرهای بین الملل

تشکیلات خودگردان فلسطین: نتانیاهو معامله قرن را نوشته نه ترامپ


تشکیلات خودگردان فلسطین: نتانیاهو معامله قرن را نوشته نه ترامپ


رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکا، معامله قرن را به نظام آپارتاید سابق در آفریقای جنوبی تشبیه کرد و گفت که این طرح بیش از آنکه تلاش رئیس‌جمهور آمریکا باشد، دیکته نتانیاهو بوده است.

 

به گزارش آخرین خبر ، «محمد اشتیه»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طرح سازش تحمیلی آمریکا در فلسطین اشغالی را به نظامی آپارتاید تشبیه کرد و گفت که این نظام به استعمارگری صهیونیست‌ها در کرانه باختری را وجه قانونی می‌دهد.

او پنجشنبه در گفت‌وگو با شبکه عربی «سی.ان.ان» آمریکا گفت: «رهبران و مردم فلسطین با این طرح مخالفت‌اند و آن را محکوم کرده‌اند؛ چرا که به راحتی شهر قدس را به طور کامل به اسرائیلی‌ها واگذار می‌کند».

نقشه سرزمین‌های اشغالی بر اساس طرح آمریکا

 

اشتیه همچنین گفت که معامله قرن آمریکا همچنین خواستار ابقای شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری است؛ شهرک‌هایی که ۷۲۰ هزار شهرک‌نشین را به صورت غیر قانونی در اراضی فلسطین جای داده است.

نخست‌‌وزیر تشکیلات خودگردان در مورد تفاوت طرح صلح ادعایی آمریکا با توافق اسلو نیز گفت: «آنچه هم‌اکنون ارائه کرده، به دنبال الحاق ۴۰ درصد از اراضی فلسطینی به اسرائیل است در حالی که باید بر اساس توافق اسلو، کرانه باختری و غزه به فلسطینی‌ها واگذار می‌شود».

اشتبه گفت که طرح ادعایی آمریکا همانند بانتوستان‌هایی در داخل رژیم صهیونیستی خواهد بود و فلسطینی‌ها آن را قبول نخواهند کرد. «پانتوستان» نام اراضی‌ای بود که در دوران آپارتاید آفریقای جنوبی برای ساکنان سیاه‌پوست آفریقای جنوبی و جنوب غرب آفریقا در نظر گرفته شده بود. 

محمد اشتیه طرح معامله قرن دونالد ترامپ را ۱۰۰ درصد به نفع اسرائیلی‌ها دانست و گفت که رئیس جمهور آمریکا در آماده‌سازی این طرح، به طور کامل با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هماهنگ بوده است؛ چرا که خود نتانیاهو این طرح را نوشته است و ادبیات، افکار و گفتمان‌های موجود در این طرح ضد فلسطینی همان افکار و ادبیات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است.

او این طرح را ناقض قوانین بین‌الملل دانست و تأکید کرد که نباید به رژیم صهیونیتسی اجازه دادفراتر از قانون بوده و خارج از آن عمل کند.

رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه  این هفته طی نشستی به همراه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن خود که مدعی است برای پایان دادن به منازعه فلسطینیان و صهیونیست‌ها است، رونمایی کرد. در این طرح، شهر قدس به کلی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، به این رژیم واگذار شد و مقرر گردید که تنها بخش‌هایی از شرق این شهر به دولت فلسطین واگذار شود.

 

منبع : فارس

خبرهای بین الملل

مقام ارتش آمریکا: جراحت‌های نظامیان ما در حمله موشکی ایران رو به افزایش است


مقام ارتش آمریکا: جراحت‌های نظامیان ما در حمله موشکی ایران رو به افزایش است

 

رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا امروز پنجشنبه گفته شمار جراحت‌های نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین‌الاسد» رو به افزایش است.به گزارش آخرین خبر ، «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا امروز پنجشنبه گفته جراحت‌های نظامیان آمریکا به دلیل حمله موشکی ایران به پایگاه «عین‌الاسد» در عراق رو به افزایش است. 

مارک میلی با اشاره به آمارهای پیشتر اعلام‌شده درباره تلفات نظامیان آمریکا در حمله موشکی ایران گفت جای شگفتی نیست که دست‌کم ۵۰ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران ضربه مغزی شده‌اند. میلی گفت: «مهمات ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ پوندی به سمت آنها روانه می‌شد.» او اضافه کرد که شمار زخمی‌ها رو به افزایش است. 

مارک میلی در بخش دیگری از سخنانش مدعی شده که تدابیر دفاعی آمریکا در عین‌الاسد کارساز واقع شده است. او گفت: «هیچ‌کس کشته نشد... هیچ‌کس قطع‌عضو نشد. این مهم است. هدف آنها علاوه بر تخریب تأسیسات و تجهیزات ما، کشتن نظامیان ما بود.»

میلی همچنین علی‌رغم بیان این ادعا که ضربه‌های مغزی وارد آمده به نظامیان آمریکا در درجه «خفیف» قرار می‌گیرند گفت: «ما مراقب آنها خواهیم بود. آنها را تا آخر عمر تحت معاینه قرار خواهیم داد.»

«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا هم امروز پنجشنبه گفته که در جریان سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان دو افسر آمریکایی کشته‌ شده‌اند. 

اسپر همچنین گفت که دولت آمریکا منتظر مجوز از عراق برای نصب سامانه دفاع موشکی پاتریوت در این کشور است. او گفت: «ما برای این کار به اجازه عراق نیاز داریم.»

وزارت دفاع آمریکا در آخرین به‌روزرسانی بامداد چهارشنبه شمار تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا را افزایش داده بود. 

 وزارت دفاع آمریکا در آن بیانیه روز چهارشنبه اعلام کرد  بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد ۵۰ نفر از پرسنل آمریکا به «آسیب ملایم مغزی» (concussions) و «ضربه مغزی» (traumatic brain injuries) دچار شده‌اند. 

«توماس کمپ‌بل»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «تا به امروز ۵۰ نفر از نظامیان آمریکا مبتلا به ضربه مغزی (TBI) تشخیص داده شده‌اند.) 

مقام‌های پنتاگون چهارشنبه به سی‌ان‌ان گفتند شمار تلفات ممکن است همچنان تغییر کند. نزدیک به ۲۰۰ نظامی آمریکایی هنگام حمله ایران در این پایگاه حضور داشته‌اند و مورد معاینه قرار گرفته‌اند. 

پنهان‌کاری دولت ترامپ 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع و «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه این کشور به همراه شماری از دیگر مقام‌های آمریکایی بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد مدعی شده بودند هیچ آمریکایی در این حمله کشته یا زخمی نشده است.

وزارت دفاع آمریکا از آن زمان به بعد، به صورت تدریجی و قطره‌چکانی هم زخمی شدن شمار بیشتری از نظامیان بر اثر حمله به عین‌الاسد را پذیرفته و هم جدی‌تر بودن نوع جراحت‌ها را. 

وزارت دفاع آمریکا در نخستین اعتراف گفته بود که ۱۱ نظامی آمریکا بر اثر حمله نظامی ایران به «آسیب ملایم مغزی» (concussion) مبتلا شده‌اند. پنتاگون جمعه هفته گذشته پذیرفت که ۳۴ نفر به «ضربه مغزی» (که نوع جدی‌تری از جراحت جنگی محسوب می‌شود) دچار شده‌اند. 

بسیاری ارزیابی‌ها حاکی است انتقام موشکی ایران به کشته شدن شماری از نظامیان آمریکایی منجر شده، اما دولت این کشور هنوز قصد ندارد به این موضوع اعتراف کند. 

شهادت سردار سلیمانی

بامداد سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که در این خصوص منتشر کرد، آورد: «سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی پس از عمری مجاهدت بامداد امروز در حمله بالگردهای آمریکایی به شهادت رسید».

در پی این خبر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مسئولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اذعان کرد که این ترور به دستور رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است. 

انتقام موشکی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تلافی اقدام آمریکا بامداد ۱۸ دی‌ماه پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است را هدف حمله قرار داد. 

پایگاه هوایی عین الاسد یک فرودگاه نیروی نظامی است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۴۰۰۰ متر است. این فرودگاه در کشور عراق قرار دارد ولی دراختیار آمریکااست و در ارتفاع ۱۸۸ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

 

منبع : فارس

خبرهای بین الملل

گزارش|چرایی ازسرگیری ناآرامی‌ها در برخی شهرهای عراق؛ اغتشاش پیشدستانه علیه روز بزرگ


گزارش|چرایی ازسرگیری ناآرامی‌ها در برخی شهرهای عراق؛ اغتشاش پیشدستانه علیه روز بزرگ

 

ناآرامی‌ها دربرخی مناطق عراق که درپی جنایت آمریکا در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، چهره‌های اصلی مقاومت در نبرد با تروریسم تکفیری فروکش کرده بود، بار دیگر از سر گرفته شده و برخی آن را اغتشاش پیشدستانه علیه جمعه پیش‌ِرو می‌دانند.


به گزارش آخرین خبر، به‌دنبال فراخوان گروه‌های سیاسی عراق برای برگزاری تظاهرات بزرگ ضد اشغالگری آمریکا در شهرهای این کشور، ناظران انتظار دارند که عراق شاهد یک روز بزرگ باشد که در آن اتحاد و همبستگی مردم عراق و اراده آنها برای اخراج بیگانگان به نمایش درآید.

اما درست چند روز پیش از این روز بزرگ، تحرکات منفی و اغتشاشی در عراق که طی دو هفته گذشته و در پی جنایت تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس یار عراقی‌‌اش در نزدیکی فرودگاه بغداد فروکش کرده بود، بار دیگر از سر گرفته شده است.

برخی شهرها از جمله الناصریه، بغداد و نجف اشرف شاهد تحرکات خشونت‌آمیزی در قالب آنچه اعتراضات به عدم انتخاب نخست وزیر خوانده می‌شود، بوده است. برخی از افرادی که راه‌ها را در بغداد به‌ویژه میدان الطیران بغداد به‌روی مردم بستند، در اقدامی موهن، تصاویر شهدای نبرد با تروریسم تکفیری از جمله تصویر شهید ابومهدی المهندس را پاره کردند.

البته به‌دنبال این اقدام، عده‌ای از معترضان حاضر در میدان التحریر در واکنش به این اقدام اعلام کردند پاره کردن عکس‌ها و تابلوهای سرداران شهید که از قهرمانان ملی عراق نیز هستند، محکوم است و افرادی که اقدام به این عمل زشت کردند، از معترضین نیستند.

در عین حال برخی از چهره‌های عراقی چنین اقدامی را گامی در جهت منافع و خواست آمریکا تفسیر کرده‌اند.

ابوآلاء الولائی از فرماندهان حشد شعبی عراق در توئیتی از تلاش‌های آمریکا برای مقابله با تأثیراتی خبر داد که جنایت تروریستی اخیر این کشور در به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس نایب‌رئیس حشد شعبی میان ملت عراق به‌جا گذاشته است. وی در توئیتی نوشته است: اقدامات خرابکارانه از جمله پاره کردن تصاویر شهید ابومهدی تأکید می‌کند که آمریکا نمی‌خواهد اثری از این حشد شعبی مقاوم در وجدان و حافظه امت باقی بماند، که این تلاش‌های آمریکا برای ضربه زدن به اراده مؤمنان بی‌نتیجه خواهد بود، مؤمنانی که مصمم به اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی هستند و در راهپیمایی میلیونی جمعه آینده بر مخالفت با این حضور تأکید خواهند کرد.

 

اغتشاشات اخیر شامل بستن راه‌ها، مختل کردن فعالیت دانشگاه‌ها و مدارس و تهدید معلمان و اساتید در صورت ازسرگیری تدریس، بستن درب‌های ادارات و نهادهای دولتی و خدمات‌رسانی با استفاده از دستگاه جوش و قرار دادن فیلم این گونه اقدامات در فضای مجازی و آتش زدن لاستیک در معابر و محل‌های عبور مردم و ایجاد اختلال در زندگی روزمره مردم بوده است.

نعیم العبودی از نمایندگان پارلمان عراق در توئیتی نوشت: قطع راه‌ها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی و پاره کردن تصاویر شهدا به‌وضوح از هویت دستانی که در پس این اقدامات خرابکارانه قرار دارند، پرده برمی‌دارد و ثابت می‌کند که این  اقدامات تحت هیچ شرایطی با تظاهرات کنندگان مسالمت‌جو ارتباط ندارد.

برخی محافل می‌گویند تشدید اقدامات خشونت‌آمیز در برخی مناطق عراق اقدام پیش‌دستانه پیش از تظاهرات میلیونی علیه اشغالگران آمریکایی است.

مقتدی صدر روز سه‌شنبه بیست و چهارم دی (14 ژانویه) با درخواست از مردم عراق برای شرکت در تظاهرات میلیونی یکپارچه در محکومیت حضور نظامیان آمریکایی و تجاوزات مستمر آنها تصریح کرده است: مطمئن هستم که مردم عراق به همه ثابت خواهند کرد که هرگز در برابر استکبار جهانی کرنش نخواهند کرد و تنها در برابر خداوند سر تسلیم فرود خواهند آورد.

نکته جالب پس از این فراخوان این بود که این درخواست با واکنش مثبت و حمایت سریع گروه‌های مقاومت و جریان‌های سیاسی نماینده اکثریت ملت عراق روبه‌رو شد.

به‌طور کلی درباره ازسرگیری خشونت‌ها و بروز ناآرامی در برخی مناطق به‌ویژه شهر مقدس نجف اشرف نکات زیر را می‌توان ذکر کرد:

ــ بستن راه‌ها و ورودی‌ها و خروجی‌های برخی مناطق و تعدی به اموال عمومی و خصوصی و پاره کردن تصاویر شهدای نبرد با تروریسم تکفیری ارتباطی با تظاهرات کنندگان مسالمت‌جو  و خواسته‌های مشروع آنها همچون مبارزه با فساد و حل مشکل بیکاری و اصلاح امور ندارد.

ــ این تحرکات منفی پس از پایان یافتن مراسم تشییع باشکوه پیکرهای شهدای جنایت تروریستی اخیر آمریکا در برخی شهرهای عراق و مراسم بزرگداشت و یادبود آنها آغاز شده که نشان می‌دهد آمریکا و طرف‌های همسو با آن از تأثیرات خون به‌ناحق ریخته شهید ابومهدی المهندس نایب‌رئیس حشد شعبی و شهید سپهبد قاسم سلیمانی میان جامعه عراق و نیز اتحادی که بین گروه‌های سیاسی اکثریت به وجود آمد و یکی از ثمرات آن مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق بود، نگران و آشفته شده‌اند.

ــ هرچند برخی منابع می‌گویند معترضان در الناصریه مهلت یک‌هفته‌ای برای انتخاب نخست وزیر تا 19 ژانویه (شامگاه یکشنبه بیست و نهم دی) داده‌ و تهدید کرده‌اند که با اتمام این مهلت، اعتراضات را از سر می‌گیرند و آن را تشدید خواهند کرد، اما اقداماتی همچون آتش زدن مقرهای حزبی، تهدید آشکار معلمان و  اساتید به مرگ در صورت حضور در مراکز علمی و دانشگاهی، بستن درهای ادارات و نهادهای دولتی با دستگاه جوش، تهدید آشکار بستن ورودی‌ها و خروجی‌های شهرهای مقدس از جمله نجف اشرف و مسدود کردن راه‌های ارتباطی میان این شهرها این گمانه را تقویت می‌کند که موضوع فراتر از انتخاب نخست وزیر است.

ــ آنچه مسلم است تلاش‌هایی برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات بزرگ ضد آمریکایی در جمعه آینده کلید خورده است، اظهارات فردی به‌نام فائق الشیخ علی که خود را فردی شایسته برای تصدی نخست وزیری دانسته و مدعی است که معترضان به وی چراغ سبز نشان داده‌اند،‌ این مسئله را تأیید می‌کند. الشیخ علی گفته "امیدوارم که مقتدی صدر به طرفدارانش دستور دهد در تظاهرات جمعه آینده شرکت نکنند، زیرا این تظاهرات مجوزی ندارد و مورد حمایت‌های گروه‌های شبه‌‌نظامی است."

ــ حتی شخص مقتدی صدر رهبر جریان صدر هم از اقدامات خشونت‌آمیزی که در قالب اعتراضات رخ می‌دهد، انتقاد کرده و گفته است باید میان تظاهرات مسالمت‌آمیز و کسانی که به‌دنبال آشوب و هرج‌ومرج‌اند،‌ تفکیک قائل شد.

ــ همزمان با تحولات  اخیر در عراق، برخی منابع از اقدام امارات در میزبانی نشستی با رنگ‌وبوی تجزیه عراق در پوشش فریبنده تشکیل اقلیم‌ها خبر دادند تا وحدت ملی ضدآمریکایی کنونی در این کشور را تضعیف کنند.

ــ نکته پایانی در خصوص تمام تحولات و ناآرامی‌ها و اقدامات خشونت‌آمیز مرتبط بودن آن با مصوبه اخیر پارلمان عراق مبنی بر ضرورت خروج نظامیان بیگانه به‌ویژه آمریکایی و تأکید دولت عراق بر اجرای آن است که خشم دولت‌مردان آمریکا به‌ویژه دونالد ترامپ را به‌دنبال داشته تا جایی که ترامپ به‌صراحت دولت عراق را به تحریم‌های سخت در صورت اجرای این مصوبه تهدید کرده است.

به‌طور حتم ناآرامی و هرج‌ومرج کنار ناامنی در عراق بهانه‌ای برای آمریکا برای توجیه اصرار خود برای ماندن در این کشور فراهم خواهد کرد.

 

منبع : تسنیم

خبرهای بین الملل

انصارالله مسئولیت حمله موشکی به مأرب را نپذیرفت


انصارالله مسئولیت حمله موشکی به مأرب را نپذیرفت

عضو ارشد شورای سیاسی جنبش انصارالله ضمن نپذیرفتن مسئولیت حمله موشکی به مواضع نظامی نیروهای دولت مستعفی یمن در مأرب گفت که «اگر ما آن را انجام می‌دادیم، یقینا آن را علنی اعلام می‌کردیم».

 

به گزارش آخرین خبر ، «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن دوشنبه شب اعلام کرد که ضمن نپذیرفتن حمله موشکی به مواضع شبه‌نظامیان طرفدار «عبدربه منصور هادی» رئیس دولت مستعفی یمن در مأرب واقع در شرق این کشور گفت که این حمله «کار ما نبود».

البخیتی دوشنبه شب به شبکه خبری الجزیره گفت که «مسئولیت حمله به مأرب را نمی‌پذیریم و اگر این حمله از جانب ما صورت گرفته بود، یقینا آن را علنی اعلام می‌کردیم».

شنبه شب پایگاه نظامی متعلق به شبه‌نظامیان طرفدار منصور هادی در شهر مأرب هدف حمله موشکی قرار گرفت که بر اثر آن، 116 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

دوشنبه شب هم مقر فرماندهی منطقه سوم نظامی نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی»‌ در شهر مأرب واقع در شرق این کشور، هدف حمله موشکی قرار گرفت(جزئیات بیشتر).

ارتش یمن مسئولیت حملات موشکی دوشنبه شب و همچنین شنبه شب را بر عهده نگرفته‌ و هنوز مشخص نیست که چه گروهی این حملات موشکی را انجام داده است.

 

منبع : فارس

خبرهای بین الملل

صفحه1 از15

محل تبلیغات شما