خبرگزاری فارس: «الشرق‌الاوسط»: حوثی‌ها قطعنامه سازمان ملل درباره خروج از عدن را پذیرفتند

«الشرق‌الاوسط»: حوثی‌ها قطعنامه سازمان ملل درباره خروج از عدن را پذیرفتند

برخی منابع سیاسی یمن مدعی شدند حوثی‌ها و انصارالله برای حضور در کنفرانس آینده صلح یمن در ژنو پیش‌شرط دولت مستعفی یمن درباره عقب‌نشینی از شهرهای بزرگ این کشور از جمله عدن را پذیرفتند.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس، منابع سیاسی یمن در صنعاء به «الشرق الاوسط» گفتند که حوثی‌ها به نماینده سازمان ملل در امور یمن وعده دادند که قعطنامه‌های سازمان ملل بویژه قطعنامه    2216 را که بر عقب‎نشینی انصارالله و حوثی‌ها و طرفداران علی عبدالله صالح از شهرهای یمنی تاکید دارد، اجرا کنند.

به گفته این منابع سیاسی، انصارالله و حوثی‌ها در دیدار با «اسماعیل ولد شیخ احمد» نماینده سازمان ملل در امور یمن بر آمادگی نیروهای خود برای خروج از عدن و دیگر شهرهای بزرگ جنوب یمن به عنوان آغاز اجرای قطعنامه 2216 تاکید کردند.

این منابع همچنین تاکید کردند که اسماعیل ولد شیخ احمد هیچ گونه ضمانتی برای اجرای قطعانامه‌های سازمان ملل دریافت نکرده است اما قول خروج نیروهای انصارالله و حامیان آن از عدن در صورت برگزاری کنفرانس ژنو با مشارکت همه احزاب یمنی را گرفت.

این در حالی است که تاکنون هیچ از یک از مسئولان انصارالله صحت این ادعا را تائید نکرده‌اند و درباره آن واکنشی نشان نداده‌اند.

سخنگوی دولت مستعفی یمن چندی پیش اعلام کرده بود که گفتگوهای ژنو باید بر پایه قطع‌نامه 2216 سازمان ملل برگزار شود.

با وجود درخواست سازمان ملل مبنی بر حضور طرف‌های یمنی در کنفرانس صلح در ژنو بدون هیچ گونه پیش‌شرط، دولت مستعفی یمن با تعیین پیش‌شرط، حضور در مذاکرات صلح ژنو را به خروج انصارالله از مناطق مختلف یمن منوط کرد. با این حال خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌های مطلع گزارش داد که به زودی رسما تاریخ جدیدی برای مذاکرات اعلام خواهد شد، و این تاریخ جدید احتمالا 14 ژوئن(24 خردادماه) باشد.

تحولات یمن

خبرگزاری فارس: «زلزال» یمن «ظهران» عربستان را لرزاند

«زلزال» یمن «ظهران» عربستان را لرزاند

ارتش یمن در پاسخ به ادامه تجاوزات هوایی عربستان، مواضع نظامی ارتش این کشور در منطقه «ظهران» را با موشک‌های زلزال هدف قرار داد.

 

به گزارش آخرین خبر ، خبرگزاری فارس به نقل ار المسیره نوشت : نیروهای ارتش یمن با پشتیبانی کمیته‌های مردمی پایگاه‌های ارتش عربستان در منطقه ظهران واقع در جنوب استان عسیر را با موشک های زلزال و گراد هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، موشک‌های بومی زلزال به سمت پایگاه نظامی «الحمامه» نزدیک گذرگاه مرزی علب در منطقه ظهران شلیک شدند.

منابع محلی یمن گزارش دادند که در پی اصابت این موشک‌ها، تعدادی از نظامیان عربستانی زخمی شدند.

شبکه المسیره یمن اوایل هفته جاری ضمن انتشار فیلم و تصاویر موشک‌های زلزال گزارش داد که این موشک‌های بومی هستند.

خبرها حاکی از آن است که در پی پخش فیلم موشک‌های بومی «زلزال» یمن، عربستانی‌های ساکن مناطق مرزی «الخوجره»، «الطوال» و «الحثیره» به دلیل ترس از شلیک این موشک‌ها از سوی حوثی‌ها، منازل خود را ترک کردند.

تحولات یمن

خبرگزاری فارس: مرکز مخابرات ارتش عربستان در جیزان موشک‌باران شد/ کشته شدن ۱۱ یمنی در حمله عربستان به منطقه «صبر»

مرکز مخابرات ارتش عربستان در جیزان موشک‌باران شد/ کشته شدن ۱۱ یمنی در حمله عربستان به منطقه «صبر»

حمله جنگنده‌های عربستانی به منطقه «صبر» استان صعده به کشته شدن ۱۱ یمنی از جمله ۸ کودک منجر شد.

 

به گزارش آخرین خبر ، خبرگزاری فارس از المیادین نقل کرد : بمب افکن‌های عربستان سعودی عصر امروز(چهارشنبه) منطقه «صبر» در استان صعده را حملات خود قرار دادند.

منابع بیمارستانی یمن گزارش دادند که در این حمله هوایی عربستان، 11 نفر از مردم بی‌گناه از جمله هشت کودک یمنی جان خود را از دست دادند.

خبر دیگر از تجاوزات عربستان به یمن اینکه جنگنده‌های عربستانی شامگاه چهارشنبه شش حمله هوایی متوالی به مقر ریاست جمهوری یمن در جنوب صنعاء انجام دادند و در پی آن صدای انفجارهای شدیدی شنیده شده است.

از سوی دیگر، نیروهای ارتش یمن با همکاری نیروهای کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله، در واکنش به ادامه جنایات سعودی، مرکز مخابرات ارتش عربستان سعودی را در منطقه المزحاف استان جیزان موشک باران کردند.

تحولات یمن

خبرگزاری فارس: ارسال هواپیما و دعوت آمریکا از انصارالله برای مذاکره، یعنی شکست عملیات عربستان

ارسال هواپیما و دعوت آمریکا از انصارالله برای مذاکره، یعنی شکست عملیات عربستان

صرف‌نظر از محتوای مذاکرات آمریکا با انصارالله در عُمان، نفس درخواست آمریکا از انصارالله، پیروزی دیپلماتیک بزرگ برای انصارالله و شکست عملیات نظامی عربستان است.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس، «راجح بادی» سخنگوی دولت مستعفی یمن در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه در «ریاض»، گفت که مذاکرات میان انصارالله و هیأت آمریکایی در مسقط پایتخت عمان بنا به درخواست طرف آمریکایی صورت گرفته است؛ به طوری که آمریکایی‌ها برای سفر هیأت انصارالله به پایتخت عمان، به صنعاء هواپیما فرستاده‌ است.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم و نویسنده مشهور عربی، در این باره اعتقاد دارد که انصارالله با درخواست آمریکایی‌ها از آن‌ها برای مذاکره، پیروزی دیپلماتیک بزرگی به دست آورده‌اند.

بنا به نوشته وی، سوای اینکه چه نتایجی از این مذاکرات حاصل خواهد شد، نفس دعوت آمریکا از انصارالله برای گفت‌و‌گو، نشان از شکست عملیات نظامی عربستان دارد.

سردبیر رأی الیوم این سؤال را مطرح می‌کند که چرا واشنگتن از انصارالله برای برای گفت‌و‌گو دعوت کرده است و به دنبال چیست؟

بنا به نوشته عطوان، آمریکا به دو دلیل اصلی ناچار به باز کردن باب گفت‌و‌گو با انصارالله شده است:

1- جست‌و‌جو برای پیدا کردن راهی برای رسیدن به «توافق سیاسی» که امنیت را به یمن بازگرداند؛ پس از اینکه عملیات نظامی تا کنون هیچ نتیجه‌ای در برقراری صلح نداشته است.

2- آزادسازی 4 تن از شهروندان آمریکایی در بند انصارالله که سه تن از آن‌ها آمریکایی‌الاصل بوده و یک نفر از آن‌ها تابعیت یمنی- آمریکایی دارد.

عبدالباری عطوان ادامه می‌دهد: هنگامی که می‌گوییم آمریکا ناچار به باز کردن باب مذاکره با انصارالله شده است، به این معنی است که تمام راه‌های فشار سیاسی و نظامی را به همراه عربستان سعودی بر روی انصارالله و علی عبدالله صالح امتحان کرده و جوابی نگرفته است.

بلوکه اموال انصارالله و علی عبدالله صالح و پسرش و تحریم سفر آن‌ها از جمله این فشارهای سیاسی بود، اما از آن‌جایی که انصارلله هیچ پولی در بانک‌های خارجی نداشت، آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانستند که این تنبیهات کارساز نخواهد بود، از سوی دیگر هم عبدالملک الحوثی تاکنون از صعده هم خارج نشده است چه برسد به سفر خارجی.

بنا به نوشته سردبیر رأی الیوم، اینکه نتیجه این گفت‌و‌گوها چه خواهد شد مهم نیست، مهم این است که انصارالله تسلیم شروط عربستان و « منصور هادی» نشد و سلاح خود را زمین نگذاشت و از شهرها عقب‌نشینی نکرد و حال با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کند.

از سوی دیگر، انصارالله موضع برتری در این مذاکرات دارد، چرا که در میدان نبرد، دست بالا را دارد و بسیاری از شهرها را در اختیار دارد و حملات هواپیماهای سعودی زیانی به انصارالله و ارتش یمن وارد نساخته است و عمدتا این مردم عادی هستند که قربانی حملات عربستان می‌شوند.

حملات عربستان نیز در حالی است که یمنی‌ها به زندگی در شرایط سخت عادت دارند و حتی گزارش‌ها از انتقال موشک‌ها و سلاح‌ها به رمز با عربستان خبر می‌دهند و در روزهای گذشته بارها، حملات یمنی‌ها به دو استان «جازان» و «نجران» مخابره شده است.

عبدالباری عطوان در انتها می‌نویسد: مسلم است که انصارالله در مذاکرات از آمریکایی‌ها خواهند خواست تا آن‌ها را از لیست تروریستی خارج کنند و عربستان را برای دادن خسارت جنگ تحت فشار قرار دهند و در مقابل نیز هرگونه عقب‌نشینی از شهرها را رد خواهند کرد.

تحولات یمن

خبرگزاری فارس: اسامی پایگاه‌های نظامی عربستان که هدف موشک‌های «انصارالله» قرار گرفت

اسامی پایگاه‌های نظامی عربستان که هدف موشک‌های «انصارالله» قرار گرفت

شبکه‌ ماهواره‌ای «المسیره» فهرستی از پایگاه‌های نظامی سعودی که هدف موشکهای انصارالله قرار گرفته را منتشر کرد.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه ماهواره‌ای «المسیره» وابسته به جنبش انصارالله یمن فهرستی از مناطقی که در عربستان سعودی از سوی ارتش یمن و کمیته‌های مردمی هدف قرار گرفت را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، کمیته‌های مردمی و ارتش یمن برخی از پایگاه‌های نظامی عربستان را هدف قرار دادند که عبارتند از: «السودة»، «برج الردیف»، «سلعة»، «الحجفا» و «مستحدث» در «السرداح» که همگی در «الخوبه» واقع در منطقه «جازان» عربستان سعودی است.

بر اساس این گزارش ارتش و کمیته‌های مردمی این مواضع را با بیش از 23 موشک هدف قرار دادند.

یک مقام نظامی یمن نیز در گفت‌وگو با شبکه المیادین از بمباران گذرگاه سعودی «الطوال» با 40 موشک «گراد» خبر داد و گفت که این اقدام در واکنش به بمباران بخش یمنی این گذرگاه صورت گرفت. منابع محلی نیز اعلام کردند نیروهای سعودی حاضر در این گذرگاه پس از آتش‌سوزی مهیبی که در گذرگاه طوال آغاز شد، مجبور به عقب‌نشینی شدند.

از سوی دیگر کمیته‌های مردمی و ارتش یمن پایگاه نظامی «الجحفا» در قلب «ظهران» را نیز هدف قرار دادند.

تحولات یمن

صفحه1 از11

محل تبلیغات شما