خبرگزاری فارس: «جنگ زمینی معکوس» در انتظار عربستان سعودی؛ عمق  «ریاض» در تیررس نیروهای یمن قرار گرفت

«رأی‌الیوم» گزارش داد
«جنگ زمینی معکوس» در انتظار عربستان سعودی؛ عمق «ریاض» در تیررس نیروهای یمن قرار گرفت

نیروهای مردمی و ارتش یمن موشک‌های «اسکاد» به سوی عربستان شلیک کردند که در واقع این مسئله بدین معناست که جنگ زمینی معکوسی در انتظار عربستان است که عمق این کشور را هدف قرار خواهد داد.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس، پس از واکنش ارتش و گروه انصار الله یمن و نیروهای مردمی این کشور به حملات عربستان و شلیک موشک‌های «اسکاد» به خاک سعودی، تجاوز عربستان وارد مرحله تازه‌ای شده است.

روزنامه «رأی الیوم» با اشاره به این مسئله گزارش داد که با نزدیک شدن به زمان مذاکرات احتمالی صلح «ژنو»، شلیک موشک‌های اسکاد نقطه عطفی است و ناظران نیز بر این باورند که در مجرای جنگ تحولات خطرناکی رخ داده است که عمق عربستان را هدف قرار خواهد داد.

به گزارش این روزنامه، افزایش حملات در نقاط مرزی میان عربستان و یمن از وقوع جنگ زمینی معکوس خبر می‌دهد. ناظران همچنین مدعی شدند که استفاده از موشک‌های اسکاد نیز درگیری را وارد مرحله تازه‌ای کرده است.

به گفته ناظران، موشک‌های اسکادی که توسط ارتش یمن و نیروهای مردمی این کشور استفاده شد، یادآور موشک‌های حزب الله لبنان و جنبش «حماس» فلسطین است؛ موشک‌هایی که به عمق اسرائیل رسیدند. عربستان نیز از میزان خطر این موشک‌ها آگاهی دارد و در صورتی که شهرهای خمیس، شمیط و أبها که پس از «جازان» قرار دارد بمباران شود، می‌تواند به عمق عربستان برسد و خطر جدی برای این کشور باشد.

منابع خبری شنبه گذشته (16 خرداد) تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌داد گروه انصارالله یمن به سوی پایگاه هوایی «خالد بن عبدالعزیز» در جنوب عربستان موشک اسکاد شلیک کرد.

یمنی‌ها با شلیک موشک اسکاد پایگاه هوایی ارتش عربستان در استان جیزان این کشور را موشک باران کردند. موشک‌های مذکور به مدت 4.5 دقیقه در آسمان عربستان بود و با دقت بالایی به اهداف تعیین شده اصابت کردند.

«احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف تحت رهبری سعودی ها علیه یمن که پیش از این تاکید می کرد که در حملات جنگنده‌های عربستانی انبارهای موشکی و تسلیحاتی انصارالله و ارتش یمن هدف قرار گرفته است، امروز اذعان کرد که بیش از 300 موشک اسکاد در اختیار یمنی‌ها قرار دارد.

تحولات حجاز

خبرگزاری فارس: شهروند عربستانی می‌تواند از پادشاه یا ولیعهد به دادگاه شکایت کند

ادعای عجیب شاه عربستان
شهروند عربستانی می‌تواند از پادشاه یا ولیعهد به دادگاه شکایت کند

پادشاه ۸۰ ساله عربستان در دیدار با مسئولان این کشور برای بررسی فساد در بخش‌های خصوصی و دولتی مدعی شد شهروندان این کشور می‌توانند از پادشاه یا ولی‌عهد به دادگاه شکایت کنند.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه 80 ساله عربستان در ادعایی عجیب اعلام کرد که شهروندان عربستانی می‌توانند از پادشاه یا ولی‌عهد به دادگاه شکایت کنند.

روزنامه «الحیات»، گزارش داد که ملک سلمان در دیدار با مسئولان بخش مبارزه با فساد در بخش‌های دولتی و خصوصی عربستان گفته بود که در برخی کشورها رؤسای جمهور و سران کشور مصونیت قضائی دارند و نمیتوان از آنها شکایت کرد در حالی که هر شهروندی در عربستان می‌تواند از پادشاه یا ولی‌عهد یا یکی از اعضای خاندان حاکم شکایت کند.

وی همچنین اعلام کرد که راه اصلی مبارزه با فساد اجرای شریعت اسلامی است و گفت: از شما می‌خواهم اگر ایرادی در من میبینید و یا انتقادی به من وارد است آن را به اطلاع من برسانید.

این ادعای پادشاه عربستان زمانی عجیب به نظر می رسد که بر اساس حکم دادگاه همین کشور شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه به دلیل انتقاد از نظام حاکم عربستان و سرپیچی از ولی امر (پادشاه) به اعدام محکوم شده است.

در حالی که هر روز از بخشی از فساد مالی خاندان حاکم عربستان پرده برداری می شود (جزئیات بیشتر) ادعای شاه این کشور برای مقابله با فساد عجیب به نظر می‌رسد.

تحولات حجاز

حمله انتحاری به مسجد شیعیان در نزدیکی شهر قیطف در عربستان.

 
شاخه گروه حکومت اسلامی در عربستان خواستار پاکسازی شيعيان از اين کشور شد

شاخه گروه حکومت اسلامی (داعش) در عربستان سعودی خواهان پاکسازی قومی شيعيان از شبه جزيره عربستان شده است.

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری رويترز، «سايت» يک نهاد نظارت و مانتيورينگ در آمريکا، اعلام کرده است که شاخه گروه داعش در عربستان همچنين از جوانان عربستانی خواسته است در راستای تحقق این هدف با پیوستن به این گروه دست به اقدام بزنند.

طبق اين گزارش، در يک فایل صوتی ۱۳ دقيقه ای این سخنگوی شاخه عربستان گروه داعش خطاب به مردم عربستان گفته است: همه دشمنان اسلام را و به ويژه شيعيان را بکشيد.

وی اضافه کرده است: چه بسا اگر اين مشرک ها در شبه جزيره «محمد» زندگی کنند.

اين سخنگوی شاخه عربستان گروه داعش همچنين تاکيد کرده است: آنها مشرک و مرتد هستند و ريختن خون آنها واجب است، پول (و دارايی) آنها بايد گرفته شود. برما واجب است که آنها را بکشيم و...

اقلیت شیعه در عربستان سعودی در شرق این کشور و در مناطق نفت خیز  زندگی می کنند.

تاکنون دو حمله به مساجد شيعيان عربستان در اول خردادماه و هشتم خرداد توسط داعش انجام شده است که دستکم ۲۵ کشته برجای گذاشته اند.

در پاييز سال گذشته نیز در حمله افراد مسلح به مراسم عاشورا در منطقه الدلوه در شرق عربستان دستکم هشت تن کشته شدند.

به گزارش رويترز، هرچند اين سخنگوی شاخه گروه داعش در عربستان از حمله انتحاری روز اول خرداد به نمازگزاران شيعه در روستايی در نزديکی «قطيف» نام برده است، ولی وی به حمله در هشتم خردادماه در «دمام» اشاره ای نکرده است.

دولت عربستان حملات به شیعیان را اقدامی تروریستی خواند و اعلام کرد تمام تلاش خود را برای تعقیب و مجازات عانلان این حملات به کار خواهد بست.

اين سخنگوی شاخه عربستان گروه داعش از جوانان عربستان خواسته با پيوستن به اين گروه «تهديد شيعه» را رفع کنند، چرا که ملک سلمان، پادشاه عربستان قادر به محافظت از آنها نيست.

وی خطاب به جوانان عربستانی گفته است: آنها جرقه را زده اند، اما شما بايد آتشی بيفروزيد که صورت رافضی ها (شيعيان) و مرتدها را با آن بسوزانيد.

ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی، پيشتر در ۲۲ ارديبهشت در فايلی صوتی گفته بود حاکمان عربستان سعودی «مشروعيت خود را از دست داده‌اند» و «پايان آنها نزديک است».

صدای منتسب به ابوبکر بغدادی می‌گويد: «آنها {حاکمان عربستان سعودی} مشروعيت ادعايی خود را از دست داده‌اند. هنگامی که آنها احساس کردند که اربابان‌شان، صليبيون و يهوديان، رافضی‌ها (شيعيان) را جايگزين آنها کرده‌اند، جنگ ادعايی خود عليه رافضی‌ها در يمن را به راه انداختند.»

منظور ابوبکر البغدادی از جنگ یمن  اشاره به حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی ها در یمن است. عربستان و کشورهای متحد آن طی بیش از دو ماه گذشته حملات هوايی عليه مواضع شبه نظاميان شيعه حوثی در يمن انجام داده‌اند.

تحولات حجاز

خبرگزاری فارس: برنامه‌ریزی عربستان و داعش برای قتل زندانیان منطقه الشرقیه

برنامه‌ریزی عربستان و داعش برای قتل زندانیان منطقه الشرقیه

نیروهای سازمان اطلاعات عربستان در نشستی با خانواده زندانیان هشدار دادند که داعش تهدید کرده زندانیان منطقه الشرقیه را بکشد و ما نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس در عربستان، امروز در منطقه الشرقیه نشستی بین خانواده های زندانیان و برخی مسولان سازمان اطلاعات عربستان برگزار شد.

در این نشست نمایندگان آل سعود با حالتی تهدید آمیز خطاب به خانواده زندانیان اعلام کردند که داعش به عربستان هشدار داده است تمامی نیروهای زندانی را خواهد کشت که اغلب آنها شیعه هستند.

مسولان اطلاعات عربستان در این جلسه تأکید کرده‌اند که ما از تامین امنیت زندانیان در مقابل داعش ناتوان هستیم و اگر اتفاقی برای افراد دربند بیفتد، حکومت عربستان مسئول نیست.

نمایندگان حکومت عربستان در پاسخ به این سوال که چرا در مقابل داعش از زندانها محافظت نمی‌کنید، اعلام کرده اند که ما سعی می‌کنیم اما توان مقابله با داعش را نداریم.

از سرشناس‌ترین زندانیان حکومت آل‌سعود، روحانی سرشناس شیعه شیخ النمر باقر النمر است که چندی پیش با اتهاماتی واهی به زندان افتاد و تاکنون اخباری مبنی بر صدور حکم اعدام، زمان اجرای حکم اعدام وی منتشر شده است و با مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین المللی مواجه شده است.

حکومت آل‌سود با افزایش موج بیداری در منطقه، به منظور جلوگیری از مطالبات مردمی در منطقه الشرقیه بازداشت‌های گسترده‌ای را آغاز کرد به گونه‌ای‌که عربستان از یکسال و نیم پیش تاکنون شاهد تظاهرات مسالمت آمیز مردمی بویژه در شهرهای قطیف، العوامیه، القصیم و بریده در شرق این کشور برای برقراری عدالت اجتماعی، رفع تبعیض و اصلاحات سیاسی است.

نیروهای سعودی در این مدت با سرکوب تظاهرات مردم، تعدادی از آنها بویژه جوانان را به شهادت رسانده و شمار دیگری را زخمی یا بازداشت کرده اند.

موج اعتراضات مردمی در پی تیراندازی نیروهای سعودی به شیخ نمر باقر النمر روحانی بارز شیعی در شرق عربستان و ربودن وی گسترش یافت.

به نظر می‌رسد اعلام این خبر به خانواده زندانیان نیز، علاوه بر همدستی حکومت عربستان سعودی با گروهک تروریستی تکفیری داعش،ناتوانی این حکومت در کنترل اوضاع منطقه الشرقیه دارد.

از یک ماه پیش تاکنون نیز شاهد انفجار‌ها و بمب‌گذاری‌های سازماندهی شده مساجد در منطقه الشرقیه هستیم که داعش مسوولیت ان را برعهده می‌گیرد، هشدار جدید به خانواده زندانیان نیز بار دیگر این نکته را به اذهان متبادر می‌‌کند که آل سعود از داعش برای سرکوب مردم مظلوم منطقه الشرقیه نهایت استفاده می‌کند.

تحولات حجاز

درآمدنفتی عربستان نصف شد

عربستان سعودي در پنج ماه گذشته يک ميليارد و دويست ميليون بشکه نفت خام صادر کرد که درآمد حاصل از آن به شصت و شش ميليارد دلار رسيد.

به گزارش آخرین خبر و به نقل از باشگاه خبرنگاران، درآمد سعودی‌ها از صادرات نفت در پنج ماه گذشته به نصف کاهش يافت.

به گزارش شبکه تلويزيوني الميادين، عربستان سعودي در پنج ماه گذشته يک ميليارد و دويست ميليون بشکه نفت خام صادر کرد که درآمد حاصل از آن به شصت و شش ميليارد دلار رسيد.

روزنامه الرياض نوشت: اين درآمدها تقريبا نصف درآمد صادرات نفت عربستان در مدت مشابه پارسال است.

اين روزنامه تاکيد کرد کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس به ويژه عربستان سعودي در نشست ماه آينده اوپک، با کاهش توليد نفت خام خود مخالفت خواهند کرد.

تحولات حجاز

صفحه1 از3

محل تبلیغات شما