خبرگزاری فارس: ۱۸ کشور آفریقایی برای کاهش نفت اوپک لابی می‌کنند/ لزوم کاهش حداقل ۸۰۰ هزار بشکه در روز

۱۸ کشور آفریقایی برای کاهش نفت اوپک لابی می‌کنند 
لزوم کاهش حداقل ۸۰۰ هزار بشکه در روز

در حالیکه اجلاس اوپک قرار است ۵ ژوئن برگزار شود، لیبی و ۱۸ کشور آفریقایی برای کاهش حداقل ۸۰۰ هزار بشکه در روز نفت اوپک لابی می‌کنند.

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از عرب‌نیوز، لیبی و 18 کشور آفریقایی که بسیاری از آنها عضو اوپک نیستند،برای کاهش عرضه نفت اوپک لابی می‌کنند. آنها می‌گویند قیمت نفت به حدی پایین آمده است که امکان ایجاد آشوب‌های اجتماعی وجود دارد.

اوپک قرار است 5 ژوئن امسال جلسه‌ای با اعضاء داشته باشد و درباره میزان عرضه نفت دوباره تصمیم‌گیری کند. اوپک معمولاً سالانه دو بار برای تصمیم‌گیری با اعضای خود جلسه می‌گذارد.

سمیر کمال مدیر اوپک لیبی گفته است: اعضای اوپک نیاز است تا درباره استراتژی خود تجدید نظر کند.

رئیس طرح در وزارت نفت آفریقای شمالی به رویترز گفته است: اعضای اوپک لازم است میزان تولید خود را حداقل 800 هزار بشکه در روز پایین بیاورند بویژه بعد از اینکه ایران و گروه 1+5 به تفاهم رسیدند انتظار عرضه بیشتر نفت وجود دارد.

چارچوب توافق که هفته گذشته در لوزان سوئیس انجام شد در صورت توافق نهایی امکان صادرات بیشتر نفت را به ایران خواهد داد. صادرات نفتی آن به واسطه تحریم‌ها از سال 2012 تاکنون به نصف رسیده است.

سمیرکمال گفته است: زمانی که تولیدکنندگان در اجلاس گذشته اوپک در ماه نوامبر تصمیم به عدم کاهش عرضه نفت داشتند لیبی جزو کشورهایی بود که تلاش می‌کرد تا عرضه نفت کاهش یابد.

 

 

 

نفت و پتروشیمی

صف‌آرایی دکل‌های ایران در مرز عراق
 
همزمان با افزایش دکل‌های حفاری ایرانی در طرح توسعه بزرگترین میدان مشترک ایران- عراق، پس از اخراج پیمانکار چینی رکوردهای جدید حفاری توسط ایرانی‌ها در این میدان نفتی به ثبت رسیده است.

به گزارش آخرین خبر و به نقل از مهر، با گذشت نزدیک به یک سال از اخراج غول نفتی چینی‌ها «شرکت سی. ان. پی. سی» از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی، رقابت دکل‌های حفاری ایران و عراق در این میدان مشترک نفتی بالا گرفته است.

طرح توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی در طول حدود ۱۹ ماه فعالیت شرکت سی. ان. پی. سی چین که حدود ۹ درصد پیشرفت اجرایی داشته است حالا در طول ۱۱ ماه فعالیت شرکت ها و دکل‌های حفاری ایرانی پیشرفتی بیش از ۲۰ درصدی را تجربه می کند.

در حال حاضر هفت دستگاه دکل حفاری ایرانی در طرح توسعه آزادگان جنوبی به طور همزمان مشغول به فعالیت هستند که پیش بینی می‌شود در سال جاری تعداد دکل های حفاری در طرح توسعه این میدان مشترک نفتی با عراق افزایش یابد.

از سوی دیگر گزارش های ارائه شده توسط شرکت ملی نفت ایران نشان می دهد که در غیاب فعالیت شرکت چینی سی. ان. پی. سی رکوردهای جدیدی در حفاری این میدان عظیم و مشترک نفتی ایران به ثبت رسیده است.

همزمان با ثبت رکوردهای جدید حفاری ایران در توسعه این میدان مشترک نفتی، در طول سه سال گذشته با ادامه تاخیر و وقت کشی‌های پیمانکار چینی، عراق موفق به افزایش تولید نفت از این میدان مشترک با ایران شده است.

عاصم جهاد سخنگوی وزارت نفت عراق اخیرا از آغاز تولید نفت از میدان مجنون (آزادگان جنوبی) خبر داده و تاکید کرده است: تولید نفت از میدان مجنون عراق به ١٧٥ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

دولت بغداد پیش بینی کرده است که با توجه به پیشرفت اجرایی طرح توسعه میدان مشترک نفتی مجنون تولید نفت این کشور از این میدان مشترک با عراق به زودی به حدود ٤٠٠ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

از سوی دیگر با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط عراق به عنوان مهمترین رقیب نفتی ایران در اوپک تولید نفت از میدان مجنون تا چند سال آینده به یک میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

* ثبت رکوردهای جدید نفتی در آزادگان جنوبی

منوچهر اسدی با ارائه گزارشی در تشریح آخرین وضعیت حفاری میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی، گفت: هم اکنون پیشرفت عملیات حفاری در این حوزه مشترک نفتی به بیش از ۲۰ درصد رسیده است.

مدیر پروژه حفاری میدان آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران گفته است که با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت حفاری ٤٠ حلقه چاه توسعه ای نیمه نخست سال گذشته از سوی شرکت نفت به شرکت ملی حفاری واگذار و عملیات اجرایی آن با تدارک امکانات و انتقال نخستین دکل از مردادماه سال ٩٣ آغاز شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه هم اکنون به طور همزمان ٧ دکل حفاری شامل دستگاه‌های حفاری ٢٦، ٢٧، ٣٢، ٣٣، ٦٥، ٨١ و ٨٩ فتح در میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی مشغول به کار هستند، اظهار داشت: به زودی تعداد دکل های حفاری در این میدان نفتی افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه پیش از آغاز حفاری ٤٠ حلقه چاه، توسط شرکت ملی حفاری ٢ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی حفاری و تکمیل شده بود، بیان کرد: در هشت ماه گذشته تاکنون ٧ حلقه چاه حفر شد که ٣ حلقه آن تکمیل و ٤ حلقه در مراحل تکمیل قرار دارد و حفاری ٦ حلقه چاه دیگر در دست اجراست و با جابه جایی دکل ٣٢ فتح، حفاری هفتمین چاه در مرحله دوم و به عبارتی چهاردهمین چاه از کل پروژه شروع خواهد شد.

اسدی با بیان اینکه برای حفر ٧ حلقه چاه ٣٤ هزار و ٨٠٠ متر حفاری صورت گرفته است، تبیین کرد: با راه اندازی کمیته بازرگانی حدود ٨٠ درصد مناقصات تامین کالا انجام و بخش عمده سفارش های خرید نهایی شده و این موجب شتاب بخشیدن به اجرای پروژه در سال ٩٤ خواهد شد.

این مقام مسئول در شرکت نفت با یادآوری اینکه به موازات حفاری ٤٠ حلقه چاه در این میدان از سوی شرکت مهندسی و توسعه مهندسی نفت تعمیر ٢ حلقه چاه دیگر در قالب پروژه مجزا به این شرکت محول شده است، تاکید کرد: با توجه به حفاری ٢ حلقه چاه در گذشته مجموع چاه هایی که توسط ملی حفاری در این میدان حفر و تولیدی می شود به ٤٤ حلقه افزایش می یابد.

وی در زمینه کاربست شیوه های ابتکاری برای شتاب بخشی به اجرای پروژه توضیح داد: روی برنامه حفاری بعضی چاه‌ها به پیشنهاد شرکت ملی حفاری و موافقت شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران، تغییراتی به عمل آمد که ضمن کاهش هزینه ها موجب افزایش سرعت حفاری شده است.

مدیر پروژه حفاری میدان آزادگان جنوبی خاطرنشان کرد: این پروژه عظیم نفتی به صورت کلید در دست (EPDS) اجرا و در این پروژه همه مراحل اجرایی از جمله طراحی، مدیریت، اجرا، تامین کالا و مواد و ارائه خدمات فنی و جانبی حفاری از سوی شرکت ملی حفاری ایران ارائه می‌شود.

* تاریخچه توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی

به گزارش مهر، اولین چاه میدان نفتی آزادگان در سال ۱۳۵۵ شمسی حفر شد اما این میدان با حفر دومین چاه در سال ۱۳۷۸ کشف شد. در شرایط فعلی میدان آزادگان به عنوان بزرگترین اکتشاف میدان نفتی جهان در ۳۰ سال گذشته از ذخیره نفت درجای بیش از ۴۲ میلیارد بشکه برخوردار است.

این میدان مشترک با عراق در ۸۳ کیلومتری جنوب غربی اهواز قرار دارد که با احتساب بخش شمالی و جنوبی وسعت آن به بیش از ۹۰۰ کیلومتر می رسد.

در روزهای پایانی فعالیت دولت هشتم مذاکراتی با شرکت اینپکس ژاپن به منظور توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی انجام شد و در نهایت کنسرسیوم شرکت‌های ژاپنی به رهبری اینپکس از سال ۱۳۸۵ به بهانه تحریم از حضور در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی کناره گیری کردند.

از این رو با قطعی شدن خروج ژاپنی‌ها، غلامحسین نوذری وزیر وقت نفت در سال ۱۳۸۶ با صدور دستوراتی طرح توسعه زودهنگام میدان نفتی آزادگان را به طور مشترک به شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب واگذار کرد.

با صدور این دستور در غیاب شرکت‌های خارجی، فاز نخست طرح تولید زودهنگام میدان نفتی آزادگان جنوبی با ظرفیت تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفت و با تعمیر و تکمیل ۶ حلقه چاه، ساخت حدود ۹۰ کیلومتر خط لوله جریانی، ۲ دستگاه تفکیک کننده نفت و گاز و ۱۰۰ کیلومتر خط لوله ۱۰ اینچ در سال ۱۳۸۶ به پایان رسید.

از سوی دیگر با تکمیل توسعه فاز دوم طرح تولید زودهنگام این میدان نفتی در مجموع ۲۴ حلقه چاه در دولت نهم حفاری شد که از ۱۷ حلقه چاه فعال در این میدان روزانه به طور میانگین حدود ۵۱ هزار بشکه نفت برداشت می شود.

با اجرای دو طرح توسعه زودهنگام و استخراج روزانه ۵۱ هزار بشکه نفت، ایران موقتا از رقیب عراقی جلو افتاد با این وجود دولت بغداد قراردادهای با شرکت‌های شل انگلیس و پتروناس مالزی، برای توسعه این میدان مشترک مرزی با ایران امضا کرد.

در طول مدت ۷ سال گذشته و با وجود برنامه‌ریزی منسجم شرکت‌های خارجی در عراق برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی (مجنون) اما شرکت ملی نفت ایران کماکان مشغول مذاکره با شرکت‌های چینی بوده است.

همزمان با آغاز فعالیت دولت دهم، قراردادی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت CNPC چین امضا شد که هم اکنون با گذشت حدود چهار سال وزارت نفت هیچگونه گزارشی از پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی ارائه نکرده است.

با این وجود در میدان نفتی آزادگان شمالی که با سازندهای مشترک نفتی با نقاط مرزی عراق فاصله دارد تاکنون ۳۶ حلقه چاه حفاری شده و پیش بینی می شود با حفاری ۶ حلقه چاه دیگر در پائیز سالجاری امکان برداشت حدود ۷۰ هزار بشکه ای نفت در آینده‌ای نزدیک فراهم شود.

میدان نفتی مجنون مشترک با آزادگان جنوبی ایران، یکی از مهمترین منابع عراق برای دستیابی به تولید روزانه ۱۲ میلیون بشکه نفت است و از این رو، قرارداد طرح توسعه این میدان سال گذشته به کنسرسیومی متشکل از پتروناس مالزی و شرکت انگلیسی – هلندی شل واگذار شد.

از این رو در سال‌های اخیر قراردادی بین این کنسرسیوم خارجی و شرکت هالیبرتون آمریکا برای حفاری ۱۵ حلقه چاه برای توسعه این میدان با ذخیره چهار میلیارد و یکصد میلیون بشکه ای امضا شده است.

نفت و پتروشیمی

دو کشوری که کاهش قیمت نفت به کام آنهاست!
 
سازمان همکاری‌ اقتصادی و توسعه در جدیدترین گزارش با پیش‌بینی اقتصاد ضعیف‌تر برای کانادا کشورهایی که در این زمینه سود می‌برند را نیز اعلام کرده است،‌دو کشور آسیایی بیشترین سود را می‌برند.
 
به گزارش آخرین خبر و به نقل از فارس،‌سازمان همکاری‌ اقتصادی و توسعه در جدیدترین گزارش اعلام کرد، رشد اقتصادی کانادا امسال ۲.۲ درصد خواهد بود که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۰.۴ درصد پایین‌تر است،‌ رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۶ هم ۲.۱ درصد خواهد بود که پیش از این در نوامبر ۰.۳ درصد بالاتر از این میزان پیش‌بینی شده بود.

ذخایر نفتی اثبات شده این کشور در سال ۲۰۱۳ برابر با ۱۷۳.۱۰۵ میلیارد بشکه اعلام شده و میزان عرضه نفت این کشور در سال ۲۰۱۲ میلای ۳۸۵۴.۴ هزار بشکه در روز اعلام شده است بخش عمده ذخایر نفتی اثبات شده این کشور را ماسه نفت ها تشکیل داده اند .

سازمان همکاری‌ اقتصادی و توسعه پایین بودن قیمت نفت را دلیل کاهش رشد اقتصادی این کشور عنوان کرده و پیش‌بینی رشد اقتصادی کانادا را برای امسال و سال آینده به شدت کاهش داده و گفته است که در صورت ادامه‌دار بودن کاهش قیمت نفت رشد اقتصادی پایین‌تر خواهد بود.

این سازمان همچنین از دست دادن شغل در بسیاری از شرکت‌های نفتی معتبر کانادا از جمله تالیسمان انرژی،‌نکسن انرژی و کونکو فیلیپس کانادا را تأکید کرده است.

در گزارش سازمان همکاری‌ اقتصادی و توسعه تأکید شده است که نفت و صادرات دیگر کالاها در نتیجه کاهش قیمت نفت با چشم‌انداز ضعیفی روبه‌روست.

*کاهش قیمت نفت به کام چه کشورهایی است؟

در این گزارش همچنین اشاره شده است که پیش‌بینی رشد اقتصادی آمریکا بدون تغییر خواهد بود و در برخی از کشورهای اروپایی همچنین ژاپن و هندوستان انتظار افزایش نرخ اقتصادی است که عامل اصلی آن کاهش قیمت نفت و پایین بودن نرخ بهره در این کشورهاست که فعالیت اقتصادی را افزایش می‌دهد.

راندال بارتلت اقتصاددان ارشد شرکت تی‌بی‌اکانامی می‌گوید: کاهش قیمت نفت تسریع کننده اتفاقات اقتصادی است که در برخی از کشورها می‌افتد.

وی می‌گوید:تأثیر کاهش قیمت نفت را به طور نامناسبی برخی شرکت‌های انرژی و نفت احساس می‌‌کنند. نه تنها سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد سود حاصله نیز کمتر خواهد شد.

با کاهش درآمدهای دولت شغل‌ها نیز کمتر می‌شود و درآمدهای داخلی کاهش می‌یابد.

نفت و پتروشیمی

 

 

 

برخورد یک شناور نروژی به جکت پارس‌جنوبی
 
مدیر عملیات حفاری فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به برخورد یک شناور سنگاپوری به جکت مستقر روی پلتفرم ۱۳A پارس جنوبی گفت: بر خلاف اخبار منتشره تمامی علائم هشدار دهنده بر روی جکت نصب بوده‌اند.

به گزارش آخرین خبر ، عباس تقدسی نژاد در گفت‌وگو با فارس با اشاره به برخورد یک شناور سنگاپوری با جکت مستقر روی پلتفرم ۱۳A این فاز گفت: شنبه اول فروردین سال ۹۴ ساعت ۲۲:۳۰ شامگاه شناورنفت کشی با نام Alpine.eternity به طول ۱۸۳ متر و عرض ۳۲ متر به شماره IMO:۹۴۳۰۲۷۲ با پرچم سنگاپور و مربوط به یک شرکت نروژی به نام Trans Petrol با جکت مستقر روی پلت فرم ۱۳A این فاز برخورد نموده است.

وی خاطر نشان کرد: از ۲۶ اکتبر ۲۰۱۲ که سکوی حفاری CPOE۹ بر روی این پلتفرم نصب شده است و عملیات حفاری را آغاز نموده تا تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۴ که دکل از پلتفرم جدا شده است در اطلس جغرافیایی موقعیت دکل مربوطه ثبت شده بود و لذا برای تمامی کشتی های نفت کش بین المللی وجود جکتی با ابعاد ۲۰ در ۲۳ متر در این مسیر مشخص و اعلام شده است.

مدیر عملیات حفاری فاز ۱۳ پارس جنوبی ادامه داد: بر خلاف اخبار منتشره تمامی علائم هشداردهنده بر روی جکت نصب بوده اند.

تقدسی نژاد تصریح کرد: شناور مربوطه در سال ۲۰۰۹ ساخته شده و شناورهایی که از این سال به بعد ساخته شده اند دارای تجهیزات ناوبری مجهزی هستند که قادر است هر شیء در فاصله زیاد و ابعاد بسیار کوچک حتی به اندازه قایق‌های ماهیگیری را ثبت و ضبط نموده و با نزدیک شدن به آن هشدار دهند.

وی ادامه داد: لذا معلوم نیست خدمه در چه وضعیتی بوده اند که علاوه بر اینکه متوجه این شیء بزرگ نشده اند با تمام سرعت به جکت برخورد کرده و باعث غرق شدن بخشی از آن شدند.

تقدسی نژاد یادآور شد از آنجایی که چاه شماره ۵ این جکت هنوز زنده (فعال) است کماکان احتمال هر گونه خطر جدی وجود دارد.

 

 

 

نفت و پتروشیمی

 

 

 

خبرگزاری فارس: شرکت‌های نفتی آسیایی در انتظار توافق هسته‌ای هستند/دورخیز دست‌کم ۶ شرکت آسیایی برای واردات از ایران

شرکت‌های نفتی آسیایی در انتظار توافق هسته‌ای هستند 
دورخیز دست‌کم ۶ شرکت آسیایی برای واردات از ایران

یک شبکه خبری آمریکایی در گزارشی نوشت: «وزیر نفت هند در سخنانی در زمینه عزم کشورش بر خرید نفت خام از ایران اظهار داشت که در صورت توافق احتمالی هسته‌ای، هند واردات نفت خود را از ایران افزایش می‌دهد.»

به گزارش آخرین خبر و به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شرکت‌های نفتی آسیایی مترصد توافق احتمالی هسته‌ای گروه 1+5 با ایران و خرید نفت از این کشور هستند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «بلومبرگ» خریداران آسیایی نفت خام که به خاطر عرضه بیش از نیاز نفت در بازارهای جهانی از عراق گرفته تا مکزیک در حال تهیه این حامل انرژی هستند در عین حال مترصد معامله نفتی با ایران در صورت افزایش توانایی صادرات این کشور هستند.

بر اساس این گزارش، در حالی‌که سران جهانی در پی حصول توافق هسته‌ای با ایران هستند، حداقل 6 شرکت و پالایشگاه نفتی آسیایی از جمله پالایشگاه‌های هندی «مانگلور» و «پترو کمیکال» و نیز «کاسمو» از ژاپن درصدد رفع تحریم‌ها و خرید نفت خام از ایران هستند.

«هنگ سونگ کی»‌ تحلیلگر امور نفتی در شرکت «سامسونگ فیوچرز» چندی قبل در گفت‌وگوی تلفنی با بلومبرگ گفت: «اگر تحریم‌ها برچیده شوند، فرصت بزرگی برای صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی چون کره جنوبی، چین و ژاپن وجود دارد. هند نیز البته کشور دیگری است که در این مجموعه قرار می‌گیرد.»

به گزارش بلومبرگ، ایران دومین کشور بزرگ صادرکننده نفت خام قبل از اعمال تحریم‌ها بود ولی درحال حاضر در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

«دارمندارا پرادهان» وزیر نفت هند نیز هفته گذشته در سخنانی در زمینه عزم کشورش در خرید نفت خام از ایران اظهار داشت: «اگر توافق صورت گیرد، به طور یقین به هند کمک خواهد کرد. این جریان به واردات نفت خام ما کمک می‌کند.»

 

 

 

نفت و پتروشیمی

صفحه1 از3

محل تبلیغات شما