ایران برای تجار آمریکایی جا ندارد


در حال حاضر نکته ای که عجیب و غریب به نظر می رسد این است که توافقی که دولت اوباما با ایرانی ها بست، بسیاری از تحریم ها را برای تجار و افراد حقیقی که ممکن است بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند و یا با این کشور تجارت کنند را برمی دارد، البته تا زمانی که آنها آمریکایی نباشند.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از پایگاه خبری انتخاب: در حال حاضر نکته ای که عجیب و غریب به نظر می رسد این است که توافقی که دولت اوباما با ایرانی ها بست، بسیاری از تحریم ها را برای تجار و افراد حقیقی که ممکن است بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند و یا با این کشور تجارت کنند را برمی دارد، البته تا زمانی که آنها آمریکایی نباشند.

این روزنامه آورده است: اگر شما به دنبال دلیل دیگری هستید تا با توافق هسته ای ایران، مخالفت کنید، دولت اوباما، آن را با یک شکل خوب آماده کرده است. چرا دولت آمریکا، از مسیر همیشگی خود خارج شده و تجارت آمریکا را در وضعیت نامساعدی در رقابت بین المللی قرار داد؟ آمریکا در حال حاضر بالاترین نرخ مالیات مشارکتی در جهان را دارد و تاجران آمریکا بیش از دیگر رقبای خارجی خود از این مقررات رنج می برند.

در حال حاضر نکته ای که عجیب و غریب به نظر می رسد این است که توافقی که دولت اوباما با ایرانی ها بست، بسیاری از تحریم ها را برای تجار و افراد حقیقی که ممکن است بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند و یا با این کشور تجارت کنند را برمی دارد، البته تا زمانی که آنها آمریکایی نباشند.

در حال حاضر، آمریکا تقریبا تجارت و دیگر فعالیتهای اقتصادی با ایران را هم برای آمریکایی ها و هم برای افراد و تجار غیرآمریکایی غدقن کرده است. آمریکا قادر است تا این مقررات را بر افراد و نهادهای غیرآمریکایی با محروم کردن آنها از دستیابی به سیستم انتقال پول بین المللی اجرا کند و دریافت پول و انجام پرداختها را برای آنها بسیار دشوار کرده بود. اما براساس توافق جدید، آمریکا، اجرای تحریم ها علیه ایران را برای افراد غیر آمریکایی تسهیل خواهد کرد. منظور از افراد غیرآمریکایی، افراد یا شرکتهایی هستند که شهروند آمریکا و یا مقیم دائم آمریکا نیستند یا نهادهایی که تحت قوانین آمریکا اداره نمی شوند یا مالک آنها، آمریکایی ها نیستند و یا توسط آنها اداره نمی شوند. به عنوان مثال، شرکتی که توسط شهروندان آمریکایی اداره می شود و تجهیزات مواد غذایی تولید می کند و در کانزاس سیتی واقع شده است همچنان از راه اندازی کارخانه و یا نمایندگی فروش در ایران، محروم است. هر چند یک شرکت آلمانی یا چینی که محصولات مشابهی را تولید می کند، اجازه دارد در ایران سرمایه گذاری کند و فعالیتهایی در این کشور انجام دهد و این وضعیت می تواند یک شرکت آمریکایی را متضرر کند.

بارت فیشر (Bart Fisher)، وکیل بسیار خبره و متخصص بازرگانی بین المللی بعد از مطالعه دقیق کل توافقنامه، این مسئله مخرب را در این توافق یافته بود. تحریم های اقتصادی علیه کشورها به ندرت می تواند موثر باشد، مگر این که همه کشورها با این تحریم ها موافقت کنند.

اگر توافقنامه به این دلیل که رای کافی برای نجات از وتوی رئیس جمهور به دست نیامد،‌تائید شود، در آن زمان، دستکم بازرگانان آمریکا باید در جایگاهی قرار بگیرند که بتوانند با دیگر رقبای خارجی خود در دسترسی به بازار ایران از امتیازات یکسانی برخوردار باشند.

برخی استثنائات در ممنوعیت فروش برخی کالاها به ایران وجود دارد که در این باره می توان به فروش هواپیماهای تجاری و قطعات آن اشاره کرد. تا زمانی که بک تاجر بتواند مجوز دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا را به دست آورد، ممکن است فروش و صادرات ناوگان هوایی مسافربری تجاری نیز تسهیل شود.

براساس تئوری، یک شرکت آمریکایی که قصد دارد کالاهای مصرفی از قبیل لوازم خانگی را به ایران بفروشد، باید از دفتر کنترل دارایی های خارجی، مجوز بگیرد و در آنجا باید تصمیم گرفته شود که آیا این فعالیتها مغایر با قوانین و مقررات موجود آمریکا از جمله قانون مربوط به ویژگی های صادرات دولتی و قوانین مربوط به قانون منع اشاعه هسته ای ایران- عراق هست یا خیر. ولی تا زمانی که قوانین توسط کنگره تغییر نکند،‌صادرکنندگان لوازم خانگی، حتی با مجوز دفتر کنترل بر دارایی های خارجی باز هم نمی توانند از بانک های آمریکایی برای تسهیل مبادلات خود استفاده کنند. به عنوان یک موضوع ویژه دیگر، تاجران آمریکایی ممکن است با یک مسئله مهمتر مواجه شود که غیرممکن هم نیست و آن این که قوانینی تصویب شود که آمریکایی ها بتوانند از تجار ایرانی علیه دیگر رقبای بین المللی خود استفاده کنند.

امنیت آمریکا با قرار دادن تجار آمریکایی در شرایط سخت رقابتی برای فروش کالاها و خدمات خود به ایرانی ها که به آسانی می توانند آن را از هرجای دیگری به دست آورند، تقویت نمی شود. این یک حقیقت است که دولت آمریکا خودش هم در این توافقنامه هیچ زمینه ای برای تجار آمریکایی برای رقابت در به دست آوردن بازار ایران فراهم نکرده است و محدودیتها بر تجارت با ایران، همچنان به قوت خود باقی است.

دولت اوباما و دیگران استدلال می کنند که این توافق، نیازمند تصویب در کنگره به منظور جلوگیری از جنگ است. دیگران با شور و شوق و منطق برابر استدلال می کنند که تصویب کردن این توافق، منجر به بروز جنگ می شود. حقیقت این است که از همان زمان اعلام توافق، همه اهداف و مقاصد اعلام تحریم ها از بین رفت، زیرا روسیه، چین و حتی برخی از کشورهایی اروپایی درحال حاضر توافق های سرمایه گذاری و تجاری با ایران منعقد کرده اند و آمریکا در این میان تنها یک تماشاگر ناتوان است.

بورس و سرمایه گذاری

سقوط 3314 واحدی شاخص کل بورس تهران

روند شاخص کل نشان می دهد که این متغیر در اردیبهشت ماه امسال، با کاهشی سه هزار و 314 واحدی همراه شده است و در آخرین روز این ماه بر روی عدد 63 هزار و 703 واحد ایستاد.
گروه بورس-در اردیبهشت ماه امسال، تعداد 12 میلیارد و 186 میلیون سهم به ارزش 25 هزار و 595 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد.

به گزارش آخرین خبر و به نقل ازبولتن نیوز، معاملات انجام شده در اردیبهشت ماه امسال، طی یک میلیون و 40 هزار و 684 دفعه انجام گرفت که این داد و ستدها را 314 هزار و 578 خریدار انجام دادند.

آمارها نشان می دهد از میان خرید و فروش های انجام شده، تعداد 10 میلیارد و 701 میلیون سهم به ارزش 23 هزار و 919 میلیارد ریال به صورت خرد و بلوک خریداری شد. این معاملات در یک میلیون و 39 هزار و 381 دفعه به ثبت رسید. بورس اوراق بهادار در اردیبهشت ماه تعداد 20 روز فعالیت داشت.

همچنین از ابتدای امسال، سرمایه گذاران بورسی تعداد 39 میلیارد و 246 میلیون سهم را به ارزش 71 هزار و 592 میلیارد ریال خریداری کرده اند. این معاملات در دو میلیون و 616 هزار و 736 دفعه انجام شده است. این در حالی است که در 38 روز فعالیت بورس اوراق بهادار، تعداد 713 هزار و 358 سهام دار در این بازار، اقدام به داد و ستد کرده اند.

مسیر شاخص در اردیبهشت

روند شاخص کل نشان می دهد که این متغیر در اردیبهشت ماه امسال، با کاهشی سه هزار و 314 واحدی همراه شده است و در آخرین روز این ماه بر روی عدد 63 هزار و 703 واحد ایستاد.

این متغیر بازار سرمایه، از ابتدای سال 1.9 درصد رشد را در پرونده کاری خود ثبت کرده است. در عین حال شاخص شناور هم در پایان اردیبهشت ماه به 73 هزار و 152 واحد رسید.

آمارها نشان می دهد که شاخص بازار اول هم در پایان اردیبهشت ماه به رقم 46 هزار و 75 واحد و شاخص بازار دوم به 130 هزار و 741 واحد رسید. در عین حال، شاخص صنعت در آخرین روز اردیبهشت ماه به 52 هزار و 325 واحد رسید.

معاملات اوراق مشارکت

در دومین ماه سال 94، تعداد 372 هزار و 24 برگه اوراق مشارکت به ارزش 370 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران خریداری شد. این در حالی است که از ابتدای امسال، دو میلیون و 674 هزار و 572 برگه اوراق مشارکت به ارزش دو هزار و 673 میلیارد ریال در بورس خریداری شده است.

بورس و سرمایه گذاری

حافظ باز هم به نفس افتاد 
ریزش 247 واحدی شاخص


شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز یکشنبه 15 اردیبهشت 94، با 247 واحد ریزش درمرز سقوط از کانال 64 هزار واحدی قرار گرفت.
  به گزارش آخرین خبر و به نقل از باشگاه خبرنگاران، در پایان معاملات 15 اردیبهشت، تعداد 402 هزار و 469 سهم اوراق بهادار به ارزش یک میلیارد و 37 میلیون و 643 هزار ریال در 38 هزار و 274 نوبت معاملاتی داد و ستد شد.
 
شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز یکشنبه 15 اردیبهشت 94، با 247 واحد ریزش درمرز سقوط از کانال 64 هزار واحدی قرار گرفت.
 
شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) با افت 105 واحدی به 27 هزار و 452 واحد، شاخص کل‌ (هم‌وزن) با افت 22 واحدی به 9 هزار و 921 واحد، شاخص قیمت (هم‌وزن) با کاهش 20 واحدی به 9 هزار و 25 واحد و شاخص آزاد شناور با 318 واحد افت به 73 هزار و 759 واحد رسید.
 
شاخص بازار اول بورس و اوراق بهادار تهران با روند نزولی 238 واحدی به 46 هزار و 569 واحد و شاخص بازار دوم با 134 واحد ریزش به 130 هزار و 705 واحد رسید.
 
نمادهای پربیننده معاملات امروز شامل بانک صادرات ایران، پالایش نفت بندر عباس، ایران خودرو، پارس خودرو،پتروشیمی مبین، بانک ملت، پالایش نفت اصفهان بوده است.
 
نمادهای مبین،وبملت بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شبندر،همراه،شپنا،وتجارت،وغدیر بیشترین تاثیر منفی را بازار سرمایه موثر بودند.

 

بورس و سرمایه گذاری

خبرگزاری فارس: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۶۶۱ واحد افت کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۶۶۱ واحد افت کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ۶۶۱ واحد کاهش به ۷۰ هزار و ۲۲ واحد رسید.

به گزارش آخرین خبر و به نقل از  خبرگزاری فارس، بر اساس اطلاعات مندرج در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز هفته با افت 661 واحدی روی نقطه 70 هزار و 22 واحد ایستاد و ارزش روز بازار به 313 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورسی بیش از یک میلیارد و 447 میلیون برگه بهادار در قالب 134 هزار و 250 نوبت معامله و به ارزش 267 میلیارد تومان دادوستد کرده است.

امروز شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) با 285 واحد کاهش به 30 هزار و 208 واحد رسید، شاخص کل (هم‌وزن) با 81 واحد کاهش به 10 هزار و 371 واحد رسید،‌ شاخص قیمت (هم‌وزن) با 74 واحد کاهش به 9488 واحد رسید، شاخص آزاد شناور با 861 واحد کاهش به 81 هزار و 510 واحد رسید، شاخص بازار اول بورس با 421 واحد کاهش به 51 هزار و 605 واحد رسید، شاخص بازار دوم بورس با 1729 واحد کاهش به 137 هزار و 582 واحد رسید.

امروز نمادهای تاپیکو، پارسان، رمپنا، فولاد، همراه، وغدیر همگی در افت شاخص اثرگذار بوده‌اند که نماد تاپیکو با 89 واحد کاهش بیشترین اثر را در افت شاخص داشته و نماد شبندر مربوط به پالایشگاه بندرعباس بیشترین اثر مثبت را در شاخص بورس داشته است.

امروز نمادهای پربیننده بورسی مربوط به شرکت‌های بانک صادرات ایران، بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، پالایش نفت  اصفهان، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پارس خودرو داشته‌اند.

به گزارش فارس، در فرابورس ایران نیز امروز شاخص کل با 9 واحد کاهش به 863 واحد رسید، ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به 62 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران فرابورسی بیش از 167 میلیون برگه بهادار در قالب 25 هزار و 264 نوبت معامله و به ارزش 81 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای پالایش نفت تهران، بانک دی، پالایش نفت لاوان، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، گروه پتروشیمی سرمایه ایرانیان، شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه، بانک حکمت ایرانیان از نظر مشتریان فرابورس پربیننده بودند.

امروز نمادهای جم، پترول، مارون در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده و نمادهای شتران، هرمز، شاوان در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

بورس و سرمایه گذاری

خبرگزاری فارس: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز 524 واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز 524 واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات آخر هفته، امروز با 524 واحد افزایش به 70 هزار و 684 واحد رسید.

 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از  خبرگزاری فارس، بر اساس اطلاعات مندرج در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با 524 واحد افزایش به رقم 70 هزار و 684 واحد رسید و ارزش روز بازار به 316 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورسی تعداد یک میلیارد و 788 میلیون برگه بهادار متشکل از سهام و حق تقدم در قالب 148 هزار و 900 نوبت معامله و به ارزش 345 میلیارد تومان معامله کردند.

امروز شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) با 226 واحد افزایش به 30 هزار و 495 واحد رسید، شاخص کل (هم‌وزن) با 18 واحد افزایش به 10 هزار و 452 واحد رسید، شاخص قیمت (هم‌وزن) با 16 واحد افزایش به 9565 واحد رسید، شاخص آزاد شناور با 772 واحد افزایش به 82 هزار و 371 واحد رسید، شاخص بازار اول بورس با 479 واحد افزایش به 52 هزار و 27 واحد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با 429 واحد افزایش به 139 هزار و 312 واحد رسید.

امروز نمادهای بانک ملت، مخابرات ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی، پالایش نفت بندرعباس، بانک پاسارگاد و بانک صادرات در تقویت شاخص بورس اثر داشته و نماد فارس در کاهش شاخص اثرگذار بوده است.

امروز نمادهای پربیننده بورسی مربوط به شرکت‌های بانک صادرات ایران، بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان و پارس خودرو بوده‌اند.

به گزارش فارس، شاخص کل فرابورس ایران نیز امروز با 2 واحد افزایش به 773 واحد و ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس نزدیک 62 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران فرابورسی بیش از یک میلیارد و 328 میلیون برگه بهادار در قالب 41 هزار و 768 نوبت معامله و به ارزش 229 میلیارد تومان دادوستد کردند.

نمادهای پربیننده فرابورسی امروز مربوط به شرکت‌های پالایش نفت تهران، بانک دی، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا،‌ گروه پتروشیمی سرمایه ایرانیان، پالایش نفت لاوان، بانک حکمت ایرانیان و شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه بوده‌اند.

امروز نمادهای جم، زاگرس در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند و نماد پالایش نفت تهران،‌ مارون، گروه پتروشیمی ایرانیان، پالایش نفت لاوان و بانک گردشگری در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

بورس و سرمایه گذاری

صفحه1 از2

محل تبلیغات شما