خبرگزاری فارس: افزایش شهریه دانشگاه آزاد در میان سکوت مسئولان و اعتراض بی‌نتیجه دانشجویان/ دانشگاهی که از هفت دولت آزاد است

افزایش شهریه دانشگاه آزاد در میان سکوت مسئولان و اعتراض بی‌نتیجه دانشجویان   
دانشگاهی که از هفت دولت آزاد است

دانشگاه آزاد پس از افزایش غیرقانونی ظرفیت، حالا برای افزایش شهریه‌ها تصمیم‌گیری کرده است، مسئولان دانشگاه پیرامون این موضوع سکوت کرده‌اند و گویا هیچ نهادی هم قصد نظارت بر عملکرد این دانشگاه از هفت دولت آزاد را ندارد.

 
 

به گزارش آخرین خبر و به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در حالیکه آموزش عالی کشور سال پر حاشیه‌ای را گذراند دانشگاه آزاد در بحبوحه چالش‌های آموزش عالی و وزارت علوم بهترین بهره‌گیری‌ها را برای خود داشت.

دانشگاه آزاد تابستان امسال به طور غیرقانونی ظرفیت خود را در تعداد بسیاری رشته محل در مقاطع تحصیلات تکمیلی افزایش داد و حال پس از اینکه رئیس این دانشگاه از عدم افزایش شهریه‌ها صحبت کرد خبرهای جدیدی مبنی بر افزایش شهریه آن هم به میزان 15 درصد به گوش می‌رسد.

در ماه‌های گذشته هرگاه صحبت از افزایش شهریه دانشگاه آزاد می‌شد رئیس و معاونان این دانشگاه از جلسه هیات امنای روز ششم اسفندماه خبر می‌دادند و می‌گفتند قرار است افزایش شهریه در این روز مشخص شود.

ولی دهه فجر در مراسم تجدید بیعت مسئولان دانشگاه آزاد با بنیانگذار انقلاب اسلامی در حرم امام خمینی(ره) میرزاده از عدم افزایش شهریه تا مهر 94 خبر داد که این مساله دانشجویان این دانشگاه را متعجب کرد زیرا برخی از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران هنگامی که برای ثبت‌نام ترم جدید به سایت دانشگاه مراجعه کردند با اقدام جدید دانشگاه مبنی بر افزایش شهریه‌ها مواجه شدند.

پیش از این نیز دانشگاه آزاد با افزایشی در شهریه ثابت اعتراض دانشجویان را برانگیخته بود.

دانشجویان رشته پرتوپزشکی واحد علوم و تحقیقات قضیه را اینگونه روایت کردند که دانشگاه آزاد ترم گذشته مبلغی را روی شهریه ثابت و متغیر اضافه کرد. بطور خاص ما برای رشته خودمان (مهندسی پرتو پزشکی) باید مبلغ 633 هزار تومان بجای 520 هزار تومان واریز می‌کردیم تا صفحه انتخاب واحد برای ما باز شود. مبلغ 100 هزار تومان از مبالغ بالا مربوط به دروس با شهریه متغیر است.

شب قبل از انتخاب واحد متوجه شدیم که در صفحه انتخاب واحد بجای مبلغ 100 هزار تومان، مبلغ 200 هزار تومان به شهریه اضافه شده است و بجای 633 هزار تومان مبلغ 733 هزار تومان برای باز شدن انتخاب واحد لازم است.

در حرکتی عجیب‌تر متوجه شدیم که روز انتخاب واحد مبلغ 200 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. یعنی نه 733 هزار تومان بلکه باید 833 هزار تومان پرداخت شود.

در پی این اقدام تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد در مقابل ساختمان علوم انسانی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در اعتراض به افزایش شهریه‌های متغیر و ثابت تجمع کردند.

بنابراین گزارش، این دانشجویان که در زیر بارش باران در محوطه ساختمان علوم انسانی نشسته بودند، نوشته‌هایی با عنوان «اعتراض به افزایش شهریه‌ها» در دست داشتند و خواستار رسیدگی مسئولان شدند.

یکی از مسئولان دانشگاه آزاد که برای دقایقی در این تجمع حاضر شد در پاسخ به اعتراض دانشجویان گفت: در شهریه‌ها افزایش صورت نگرفته و ما تنها بخشی از هزینه شهریه متغیر را پیشاپیش گرفته‌ایم و این هزینه را هم حذف خواهیم کرد.

دانشجویان که از پاسخ این فرد مسئول قانع نشده بودند اعلام کردند حذف موقتی این هزینه و دریافت آن در پایان دوره مشکلی را حل نمی‌کند و تا مشکلات شهریه کاملاً حل نشود ما به تجمع خود ادامه می‌دهیم.

یکی از دانشجویان حاضر در تجمع در این باره گفت: افزایش 30 درصدی شهریه در دو ترم یعنی 15 درصد در ترم گذشته و 15 درصد در ترم جدید و شرط پرداخت بخشی از شهریه متغیر برای انتخاب واحد از مواردی است که باعث شده دانشجویان امروز دست به تجمع اعتراضی بزنند.

واحد رودهن هم برای پوشش کمبودهای مالی خود در یک اقدام عجیب از دانشجویان ورودی بهمن خواست شهریه ثابت مهرماه را پرداخت کنند در غیر اینصورت ثبت‌نام نمی‌شوند!
همچنین واحد تهران‌شمال در اواسط ترم یک فرم به دانشجویان ارائه کرده و از آن‌ها خواست اگر تمایل به استفاده از پارکینگ را دارند شماره انتظامی خودروی خود را اعلام و فرم را امضا کنند.

در فرم مذکور هیچگونه تعهد مالی برای دانشجو قید نشده بود اما دانشجویانی که فرم را امضا کردند در عین ناباوری موظف به پرداخت 96 هزارتومان در هر ترم شده‌اند که در صورت عدم پرداخت از انتخاب واحد در ترم جدید محروم خواهند شد.

حالا با یک معادله کاملا ساده اگر از 32هزار دانشجوی در حال تحصیل در واحد تهران شمال حدود 10هزار نفر این مبلغ را در هر ترم پرداخت کنند در آمد دانشگاه از این ترفند محاسباتی حدود 1920000000 در سال می‌شود.

اعتراضات دانشجویان هم بدون پاسخ مسئولان گذشت و جلسه ششم اسفندماه هیات امنای دانشگاه آزاد برگزار شد که اخبار ضد و نقیضی هم از این جلسه به گوش رسید.

شنیده شد در این جلسه تصویب شده است تا شهریه ثابت دانشجویان ورودی تا سال 93 بدون افزایش و شهریه متغیر آنها 15 درصد افزایش یابد و برای دانشجویان ورودی مهرماه 1394 شهریه ثابت به میزان 15 درصد و شهریه متغیر نیز به میزان 15درصد افزایش پیدا می‌کند.

ولی روابط عمومی دانشگاه آزاد در گزارش این جلسه در سایت دانشگاه آزاد اعلام کرد شهریه پایه (ثابت) دانشجویان موجود دانشگاه در سال آینده افزایش نخواهد یافت. همچنین تا مهرماه سال آینده در این دانشگاه شاهد هیچ افزایش شهریه‌ای نخواهیم بود.

این در حالی است که میرزاده از زمانی که ریاست دانشگاه آزاد را برعهده گرفته است بارها از برنامه‌ریزی‌ها برای کاهش اتکای دانشگاه آزاد به شهریه خبر داده و این مساله سبب شده بود تا دانشجویان تصور کنند مسئولان دانشگاه که قصد کاهش اتکا به شهریه را دارند کمتر به افزایش شهریه فکر می‌کنند ولی در عمل وعده‌های مسئولان دانشگاه آزاد در این زمینه هم محقق نشد.

حتی در همین زمان که میرزاده از کاهش اتکای دانشگاه به شهریه داشجویان صحبت می‌کرد، مدیرکل تشکل‌های سیاسی دانشگاه آزاد از برگزاری اردویی خبر داد که به گفته وی هزینه اردو چیزی بالغ بر 100 میلیون تومان بود و این منبع تامین کننده آن شهریه دانشجویان است.

برای اطلاع بیشتر از چگونگی افزایش شهریه‌ها و رفع ابهامات پیرامون خبرهای ضد و نقیض در این مورد با مسئولان دانشگاه آزاد هم تماس گرفتیم ولی پاسخی نشنیدیم و گویا دانشگاه آزاد که به طور خودسرانه و غیرقانونی ظرفیت مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش داد حالا بدون هیچ نظارتی در رابطه با شهریه‌ها هم تصمیم‌گیری می‌کند و عکس‌العمل‌ها در رابطه با این اقدامات نیز تنها سکوت مسئولان دانشگاه است و صدای اعتراض دانشجویان که به جایی نمی‌رسد.

براساس این گزارش جا دارد نهادهای نظارتی بر عملکرد دانشگاه آزاد همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم دستی بر این آتش افروخته زده و نظارت بیشتری بر عملکرد این دانشگاه داشته باشد.

به راستی دانشگاه آزاد برای افزایش شهریه‌ها از چه قاعده و قانونی حمایت می‌کند و چه ارگان نظارتی بر آن نظارت دارد و در کل پاسخگوی چه کسی و کجاست؟

محل تبلیغات شما